Moje dziecko jest gejem

Joanna Rokicka
28.03.2012 , aktualizacja: 06.03.2013 11:54
A A A Drukuj
Twoje dziecko woli swoją płeć a nie odmienną - ta prawda jest dla ciebie od niedawna oczywista. Jak sobie poradzić z tą wiadomością radzi nasza ekspertka - psycholog Agata Marszałek.
Niektórzy rodzice już dowiedzieli się o upodobaniach swojego dziecka, inni mogą dopiero podejrzewać jego odmienną orientację. Inni potencjalnie przygotowują się na taką ewentualność, by w razie potrzeby nie stracić głowy. Jak zrozumieć orientację dziecka i jak zachować się, gdy podzieli się taką ważną wiadomością na temat swojej seksualności?

Zakładamy, że dziecko będzie hetero

- Czytałam artykuł o kobiecie, matce geja, której świat się zawalił po tym, jak zobaczyła swojego syna z innym chłopakiem - pisze princessofbabylon. - Nie jestem matką i nie mam zamiaru nią być jeszcze dość długo, ale zastanawiam się, co bym zrobiła gdyby moje dziecko oznajmiło mi, że kocha inaczej. Szczerze mówiąc ta myśl mnie przeraża i pomimo że nie w głowie mi rodzina i macierzyństwo to czasem myślę jak zareagowałabym i nie wiem - zdradza forumowiczka. Takie podejście nie dziwi psychoterapeutki Agaty Marszałek. - Wydaje mi się, że trudno wymagać od rodzica, żeby z góry był przygotowany na zaakceptowanie takiej sytuacji. Większość rodziców zwłaszcza tych, którzy żyją w heteroseksualnych związkach, ma nadzieję, że ich dziecko również będzie hetero.

Pierwsze oznaki odmiennej orientacji

Na pewno, zdaniem psycholożki, łatwiej jest o zaakceptowanie, a raczej o zmniejszenie szoku w takiej sytuacji tym rodzicom, którzy wcześniej podejrzewali skłonności homoseksualne swojego dziecka.- Może mieli okazję zauważyć, że dorastające dziecko interesuje się gejowskimi stronami internetowymi, przeszukuje sieć w poszukiwaniu informacji o naturze homoseksualizmu, może zwracali uwagę na to, że w towarzystwie znajomych tej samej płci dziecko zachowuje się tak, aby być postrzeganym jako atrakcyjne. Albo spostrzegli, że z czasem spotkania z konkretnym kolegą czy koleżanką stały się ewidentnie różne jakościowo od spotkań z resztą znajomych. Bywa wręcz odwrotnie, dziecko jak ognia unika rozmowy o seksualności, związkach lub agresywnie reaguje na słowo "homo" - mówi psychoterapeutka.

Nie jestem homofobem, ale

- Nie mam nic do gejów i trudno mi zrozumieć homofoba czy rodzica, który wyrzeka się dziecka z powodu jego odmienności - tłumaczy princessofbabylon. - Ale to wszystko jest proste, gdy się stoi obok i łatwo się oburzać na takiego rodzica, gdy się nie znajdujesz w danej sytuacji. Nie mówię, że dziecko wyrzuciłabym z domu, gdyby mi zakomunikowało coś takiego. Jednak nie mam pojęcia jak bym się zachowała i jak miałabym z tym żyć - przyznaje princessofbabylon. Według Agaty Marszałek, w sytuacji, gdy rodzice obserwują swoje dorastające dziecko ważne jest, aby nie popaść w skrajność ciągłego zastanawiania się, podpatrywania, interpretowania zachowań zgodnie ze swoją koncepcją. - Lepiej dać dziecku poczucie miejsca, emocjonalnej, bezpiecznej przestrzeni. Po to, aby w chwili, gdy będzie tego potrzebowało i będzie samo wewnętrznie przekonane o swojej orientacji, mogło liczyć na rodzicielską uwagę, otwartość oraz zrozumienie - dodaje.

Niełatwo to zaakceptować, ale warto

Eksperci podkreślają, że trudno wymagać od rodzica, aby z góry był przygotowany na zaakceptowanie takiej sytuacji. - Większość z nich nie zakłada w ogóle sytuacji, że dziecko może mieć odrębną od nich orientację. Trudno jest mówić wobec tego o możliwości przygotowania się na taką okoliczność. Dochodzą tu również kwestie tolerancji, uprzedzeń, religii, światopoglądu i tego, w jakim środowisku mieszkają - dodaje. Bez wątpienia dla wielu rodziców nie jest to łatwa sytuacja. - Uaktywniają się lęki, nie tylko związane z mniej lub bardziej racjonalnymi obawami o dziecko - o jego zdrowie, bezpieczeństwo, przyszłość, uczucia, ale też o swoją osobę. Jak ja to powiem innym, co inni pomyślą, jak będzie funkcjonować nasza rodzina? Co złego zrobiliśmy, gdzie popełniliśmy błąd, gdzie zawiniliśmy? - tłumaczy Marszałek.Jak przyjąć tę wiadomość

W sytuacji, gdy rodzice słyszą od dziecka komunikat "Jestem gejem" czy "Jestem lesbijką" przede wszystkim ważne jest opanowanie. Aby rozmawiać z dzieckiem, trzeba najpierw samemu zmierzyć się ze swoimi emocjami, aby nie wzięły one góry podczas rozmowy. We wzburzeniu możemy powiedzieć coś, czego potem będziemy bardzo żałować. - Pamiętajmy, że bez względu na jakość relacji rodzice-dziecko, takie ujawnienie (coming-out) to dla syna czy córki wielki stres i niepewność - podkreśla psycholożka.To wyraz zaufania

Seksualność to tylko część człowieka i nawet jeśli nie podoba nam się ten aspekt funkcjonowania dziecka, to nie powinien on przekreślać całościowego spojrzenia na osobę, którą się kocha. - Pamiętajmy, że dziecko kocha się całościowo, a nie w kawałkach. Takie wyznanie ze strony dziecka z jednej strony jest szokiem dla rodzica. Jednak warto też pamiętać, że można je uznać za wyraz dużego zaufania, jakim potomek nas darzy. W oswojeniu tematu pomoże nam szczera rozmowa, aktywne słuchanie i pytanie - po to by zrozumieć i okazać bezwarunkową akceptację, miłość oraz zapewnić o wsparciu. To najlepsze, co w takiej sytuacji rodzice mogą zrobić - zaznacza psychoterapeutka.

Domowa rewolucja

To, czego na początku obawiają się rodzice, zwykle z czasem okazuje się być naturalne. Dawid zdradził mamie swoją orientację zaraz po tym, gdy dowiedział się, że rodzice po długim związku się rozwodzą. - Padły mury, każdy się obnażył, to był moment prawdy dla naszej rodziny. Mama przyjęła to z ulgą, bo sama wstydziła się przyznać, że ma młodszego partnera i rozwód jest z jej winy. W tym samym czasie ułożyła sobie życie na nowo ,a ja zacząłem się spotykać z pierwszym chłopakiem. Czasem rodzinna rewolucja pomaga uporać się z coming-outem, na który wcześniej brakowało odwagi - przyznaje Dawid. Dziś wszyscy spotykają się ze swoimi partnerami i ciepło się traktują. - Dostałem od mamy i jej nowego partnera stuprocentowe wsparcie i akceptację - mówi Dawid. - Wszyscy pomimo moich obaw naturalnie przyjęli tę sytuację.

Zobacz więcej na temat:

  • 7
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX