Skąd się biorą tiki?

dr Barbara Smolińska
17.06.2004 , aktualizacja: 17.06.2004 11:49
A A A Drukuj
ZOBACZ TAKŻE

• Wieczne kołysanie (17-06-04, 11:46)


Nagłe, gwałtowne ruchy lub skurcze jakiejś części ciała nazywamy tikami. Tiki mogą się niemal wszędzie - drgać może twarz, ramię, noga, ręka. Czasami taki niekontrolowany ruch można czasem zatrzymać siłą woli, ale tylko na krótko. Zdarza się też, że ktoś wydaje niekontrolowane dźwięki, na przykład chrząka albo odkasłuje - to są tak zwane tiki głosowe.

Zdecydowana większość tików to drobne, prawie niedostrzegalne ruchy, ale mogą być też tak silne, że bardzo przeszkadzają w normalnym życiu.

Wiele dzieci cierpi z powodu tików, które najczęściej pojawiają się w trudnym momencie pójścia do szkoły. Nagromadzenie napięć i niedojrzałość układu nerwowego powodują konieczność odreagowania właśnie w formie tików. Takie tiki mijają same z siebie i nie należy się nimi martwić. Inne, bardziej uporczywe, wymagają konsultacji ze specjalistą. Zdarza się, że występują one u dzieci introwertycznych, które nie potrafią rozładowywać napięć emocjonalnych (na przykład nigdy nie płaczą).

W takich sytuacjach leczenie najczęściej polega na kilku dość krótkich konsultacjach wychowawczych z rodzicami dziecka, podczas których uczą się oni, jak towarzyszyć malcowi w przeżywaniu trudnych, negatywnych emocji. Bywa, że tiki bardzo dezorganizują życie dziecka. Wtedy konieczne jest leczenie farmakologiczne.Zobacz więcej na temat:

  • Skąd się biorą tiki? mars40 10.11.05, 23:15

    Jestem mamą najsłodszej dziewczynki na świecie. Mamy problem, już od ponad roku. Króliczek choruje na chorobę tikową - tiki złożone. Przez trzy miesiące brała Atarax - jakby się polepszyło, »

  • Re: Skąd się biorą tiki? darcik6 20.10.07, 22:08

    Jeśli ma ktoś problemy z czymś takim jak "tiki" to nie ma sprawy chętnie pomoge nie trzba wydawać mnostwo pienięczy na lekarstwa uwazam ze jest inna duzo skuteczniejsza metoda»

  • na przykład z matki nangaparbat3 21.10.07, 17:53

    Moja córka miała tiki - pojawiły sie nagle, były bardzo silne, najpierw skurczeczesci twarzy, ktorym towarzyszyło porzucanie ramienia, potem tylko skurczetwarzy. Pobiegłam do madrej pani »