Skąd się biorą tiki?

Nagłe, gwałtowne ruchy lub skurcze jakiejś części ciała nazywamy tikami. Tiki mogą się niemal wszędzie - drgać może twarz, ramię, noga, ręka. Czasami taki niekontrolowany ruch można czasem zatrzymać siłą woli, ale tylko na krótko. Zdarza się też, że ktoś wydaje niekontrolowane dźwięki, na przykład chrząka albo odkasłuje - to są tak zwane tiki głosowe.

Zdecydowana większość tików to drobne, prawie niedostrzegalne ruchy, ale mogą być też tak silne, że bardzo przeszkadzają w normalnym życiu.

Wiele dzieci cierpi z powodu tików, które najczęściej pojawiają się w trudnym momencie pójścia do szkoły. Nagromadzenie napięć i niedojrzałość układu nerwowego powodują konieczność odreagowania właśnie w formie tików. Takie tiki mijają same z siebie i nie należy się nimi martwić. Inne, bardziej uporczywe, wymagają konsultacji ze specjalistą. Zdarza się, że występują one u dzieci introwertycznych, które nie potrafią rozładowywać napięć emocjonalnych (na przykład nigdy nie płaczą).

W takich sytuacjach leczenie najczęściej polega na kilku dość krótkich konsultacjach wychowawczych z rodzicami dziecka, podczas których uczą się oni, jak towarzyszyć malcowi w przeżywaniu trudnych, negatywnych emocji. Bywa, że tiki bardzo dezorganizują życie dziecka. Wtedy konieczne jest leczenie farmakologiczne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA