Praca na wychowawczym

Agnieszka Janowska, radca prawny
25.04.2007 , aktualizacja: 25.04.2007 12:51
A A A Drukuj
Jestem na urlopie wychowawczym i zajmuję się naszą półroczną córeczką. Niedługo zamieszka z nami moja mama. Nie mogę jej obciążać całodzienną opieką nad wnuczką, ale mogłabym pracować trzy, cztery godziny dziennie, żeby wyjść między ludzi, a przy okazji podreperować domowy budżet. Jak to załatwić? Czy nie rezygnując z urlopu wychowawczego, mogę wrócić do mojej pracy na 1/3, 1/2 etatu?
W czasie urlopu wychowawczego ma Pani prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego (lub innego) pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, pod warunkiem że jak piszą w ustawie: "nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem". W praktyce oznacza to, że może być Pani poza domem najwyżej parę godzin dziennie. Pracując w większym wymiarze, ryzykowałaby Pani odwołanie z urlopu wychowawczego. Proszę również pamiętać, że podjęcie jakiegokolwiek zarobkowania spowoduje utratę prawa do zasiłku wychowawczego, jeśli pobiera Pani taki zasiłek.

Zobacz więcej na temat:

  • Praca na wychowawczym marklim11 10.01.11, 15:19

    Witajcie. Ja też jestem na urlopie wychowawczym i opiekuję się 10-cio miesięczną córeczką;-) Jednocześnie zajmuję się sprzedażą różnych artykułów do domu. Fajne zajęcie - dzięki temu mam »