"Gwara warszawska? A co to takiego?!"

"To wydmuszka!". Tak zareagowała moja koleżanka, warszawianka od wielu pokoleń, na informację, że właśnie otrzymałam nową książkę wydawnictwa Babaryba, zatytułowaną: "Mała książka o gwarze warszawskiej". A później zmieniła zdanie!

Jako typowe słoiki, moje urodzone w Krakowie dzieci i ja - z jeszcze innej części Polski, o gwarze warszawskiej wiemy niewiele. Jesteśmy idealnym przykładem ludności napływowej, która zjawiła się w największym polskim mieście zwabiona pracą. Mniej typowe jest pewnie to, że porzuciliśmy Kraków bez żalu (choć, oczywiście, pewien sentyment pozostanie zawsze) i z miejsca zakochaliśmy się w Warszawie - w jej parkach, atrakcjach dla dzieci, architekturze (a tak!) i ludziach (naprawdę!). Nie bez znaczenia pewnie było też to, że nasze pierwsze warszawskie mieszkanie znajdowało się na Starym Żoliborzu, tuż obok Cytadeli, dzikich sadów owocowych i pięknych uliczek willowych.

Skoro dzieci mają wychowywać się w Warszawie, dobrze, żeby poznały jej historię. To dotyczy tez języka - dlatego z ciekawością sięgnęłam po "Małą książkę o gwarze warszawskiej". Moja rdzennie warszawska koleżanka zmarszczyła nos z dezaprobatą: "Nie ma już gwary, nikt już tak nie mówi, to jest kompletnie na siłę". Ale okazało się, że niepotrzebnie się krzywiła: książka Marii "Mroux" Bulikowskiej to po prostu sentymentalna podróż do przedwojennej stolicy: świetnie narysowana, opowiedziana ze swadą, wciągająca i mocno urokliwa.

Jest to książka nie tylko do czytania, ale i do kolorowania, a autorka z wdziękiem wciąga młodych czytelników w historię swojej rodziny i miasta. I wydaje mi się, że to dobra książka nie tylko dla małych mieszkańców stolycy, ale dla wszystkich ciekawych przedwojennego warszawskiego sznytu.

Nam spodobała się bardzo, a moja córka szczególnie ucieszyła się z tego, że jednym z głównych bohaterów jest królik. Andrus, czyli starszy cwaniak, jako królik prezentuje się naprawdę dobrze! Z warszawska, rzekłabym.

"Mała książka o gwarze warszawskiej", Maria "Mroux" Bulikowska, wyd,. Babaryba, 2013.

Copyright © Agora SA