Już wcześniej naukowo udowodniono, że zdolność empatii u kobiet jest różna w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego. Wpływa na nią poziom hormonu - progesteronu. Bazując na tych informacjach, badacze z uniwersytetu w Bristolu postanowili przyjrzeć się temu, jak burza hormonalna podczas ciąży wpływa na zdolność rozpoznawania emocji u kobiet. W tym celu przebadali 76 przyszłych mam - donosi serwis themedguru.com. Panie poproszono, by odczytały uczucia z sześćdziesięciu komputerowo wygenerowanych twarzy - najpierw gdy były przed 14. tygodniem ciąży, a następnie test powtórzono przed 34. tygodniem. Okazało się, że kobiety w zaawansowanej ciąży doskonale odróżniają wszelkie emocje, zarówno te pozytywne jak i negatywne m.in. obrzydzenie czy agresję. Panie we wcześniejszym okresie ciąży rozpoznawały tylko pozytywne uczucia. Z czego wynika ta wyjątkowa zdolność do odczytywania emocji przez kobiety w zaawansowanej ciąży? Według prowadzącej badania Rebeki Parson, większa zdolność do rozpoznawania uczuć w późnym okresie ciąży może wynikać z naturalnego mechanizmu obronnego, dzięki któremu kobieta przygotowuje się do bycia troskliwą mamą i chce chronić swoje
dziecko przed niebezpieczeństwem. Dlatego jest bardziej wyczulona na sygnały świadczące o zagrożeniu, agresji.
- Kobieta
w ciąży jest bardziej skupiona na sobie i dziecku. Czuje się mniej bezpiecznie. Często to przewrażliwienie przekłada też na relację z partnerem, np. jeśli żyją w wolnym związku obawiają się, że po porodzie coś się w związku zepsuje - dodaje ginekolog dr Ryszard Rutkowski.
Jednak zbyt duże wyczulenie na emocje u kobiet w ciąży, ma też swoje złe strony - może też odbijać się niekorzystnie na ich psychice np. w postaci nerwicy czy lęków.