Wychowanie dziecka - specjaliści odpowiadają

 • Seks - 5 najbardziej krępujących pytań jakie zadają dzieci

  Seks - 5 najbardziej krępujących pytań jakie zadają dzieci

  Przeczytaj, jak odpowiadać dzieciom na trudne pytania. Radzi nasz ekspert - seksuolog Daniel Cysarz.

 • Matka karmiąca, a wolność męża

  Matka karmiąca, a wolność męża

  Na Wasze pytania odpowiada lek, Agnieszka Iwaszkiewicz psychoterapeutka z warszawskiego Laboratorium Psychoedukacji

 • Zbuntowany dwulatek

  Zbuntowany dwulatek

  Na wasze pytania odpowiada dr Magdalena Stawicka, psycholożka, współzałożycielka fundacji ZERO-PIĘĆ. Fundacja na rzecz zdrowia psychicznego małych dzieci.

 • Alkoholizm

  Alkoholizm

  Mam trzyletniego synka. Jego ojciec jest alkoholikiem. Do niedawna dawałam jeszcze szansę mojemu partnerowi, wyciągałam pomocną dłoń. Ale zaczynam zdawać sobie sprawę, że to już koniec i że mój syn tak naprawdę nigdy nie miał ojca. Tatuś, nawet jak nie pił, zajmował się wyłącznie sobą: wędkarstwem, oglądaniem telewizji, czytaniem...

 • Męcząca bliskość

  Męcząca bliskość

  Mój ośmiomiesięczny synek jest strasznym pieszczochem i ciągle chce się do mnie przytulać. Cieszy mnie to, ale czasem jest kłopotliwe. Jest wspaniała pora roku i chciałoby się używać spacerów do woli, ale Miłosz po pół godzinie nudzi się jazdą i chce, żebym go nosiła.

 • Wychowawcze dylematy

  Wychowawcze dylematy

  Moja mama od paru tygodni namawia mnie do wysadzania mojego dziesięciomiesięcznego synka na nocnik. Mały już dobrze (i z wielkim zamiłowaniem) siedzi i przez to trudno mu zrobić kupkę do pieluchy. Mama proponuje, żebym go szybko rozbierała i sadzała na nocniku, kiedy się napina i stęka. Czy to nie byłoby dla synka zbyt stresujące? (Agata)

 • Jestem zły - wychowanie dziecka

  Jestem zły - wychowanie dziecka

  Jak mam reagować na coś, co wydaje mi się agresją mojego piętnastomiesięcznego synka? Kiedy coś go zdenerwuje - na przykład nie uda mu się ustawić wieży z klocków - rozrzuca je z impetem i wali nimi o podłogę.

 • Przekleństwa - wychowanie dziecka

  Przekleństwa - wychowanie dziecka

  Mój dwuletni synek używa brzydkich słów. Usłyszał je w domu - niestety dziadek, z którym mieszkamy, ma porywczy charakter i nie potrafi się powstrzymać nawet przy dziecku.

 • Nietowarzyskie niemowlę?

  Nietowarzyskie niemowlę?

  Nasza sześciomiesięczna Kasia jest nieśmiała i lękliwa. Najbardziej nie lubi jeździć w gości. Płacze wtedy i nic nie jest w stanie jej uspokoić.

 • Córeczka tatusia

  Córeczka tatusia

  Mieszkamy na wsi, 60 km od Warszawy. Wychowujemy córeczkę, która ma rok i trzy miesiące. Poświęcam Natalce dużo czasu, nie pracuję. Mój mąż prawie cały dzień spędza w pracy, wraca, gdy Natalka śpi, widzi ją tylko rano. Córka na jego widok aż się rwie i jak są razem, domaga się od niego całkowitej uwagi. Mąż czasami nie może jej postawić na podłodze, bo wygina się, kładzie, płacze, histeryzuje. Musimy konspirować, żeby mąż mógł wyjść do pracy, a nawet do kuchni, bo córka nie pozwala mu się oddalić. Gdy trzyma ją na rękach i nie chce jej czegoś dać, Natalka bije go po twarzy. Na zakazy reaguje histerycznie: płacze, krzyczy... (np. kiedy nie pozwalam dotykać kontaktu i mówię jej spokojnie, że nie wolno). Agresywne zachowanie córki bardziej widać, gdy jest w domu więcej osób. Moi rodzice przyjeżdżają co tydzień i są od piątku do niedzieli, a wtedy córka tylko krzyczy, wymusza niektóre rzeczy płaczem, jest tak rozdrażniona, że na niczym się nie skupia. Rodzinne niedziele stały się koszmarem, mąż musi siedzieć na górze w pokoju, bo przy nim córka zachowuje się okropnie. Jej zachowanie poprawia się znacznie, gdy zostajemy same. Mamy też problem z nocami. Czasami przesypia całą noc, a czasami zaczyna płakać, trzeba długo ją nosić, zanim się uspokoi, a czasami całkiem się rozbudza i robi sobie z nocy dzień.