Mama - najnowsze artykuły

  • Ginekologia estetyczna to wciąż tabu? 'Nazwa jest niefortunna i może wprowadzać w błąd'

    Ginekologia estetyczna to wciąż tabu? "Nazwa jest niefortunna i może wprowadzać w błąd"

    - Zadaniem ginekologii plastycznej i estetycznej jest nie tylko poprawa wyglądu intymnych stref kobiecego ciała. Głównym zadaniem tych dziedzin medycyny jest poprawa komfortu życia i codziennego funkcjonowania kobiety - mówi dr n. med. Tomasz Basta z którym rozmawiam o ginekologii estetycznej.

    z dr n. med. Tomaszem Basta rozmawia Natalia Nocuń-Komorowska
  • Kosmetyki zakazane w ciąży. Kosmetolożka: Prawo jest bardzo restrykcyjne

    Kosmetyki zakazane w ciąży. Kosmetolożka: Prawo jest bardzo restrykcyjne

    Kosmetyki w ciąży to temat rzeka. Z kosmetolożką Anną Adamowicz rozmawiam o tych, które są na cenzurowanym, a także o zabiegach, które można (i warto robić) w czasie dziewięciu miesięcy wykonywać. Kosmetyki zakazane w ciąży powinny zniknąć z naszych półek. A na co postawić?

    z Anną Adamowicz rozmawia Natalia Nocuń-Komorowska
  • Zabiegi w ciąży. Czy mogę usunąć kurzajkę lub podejrzane znamię? Dermatolog rozwiewa wątpliwości
  • Relaksyna - co warto o niej wiedzieć?

    Relaksyna - co warto o niej wiedzieć?

    Relaksyna jest hormonem, który u ciężarnych hamuje spontaniczne skurcze mięśni macicy i rozluźnia spojenie łonowe w czasie porodu. Do jej najważniejszych zadań należy przygotowanie ciała kobiety do rozwijającej się ciąży, a także porodu. U mężczyzn odpowiada za wzmaganie uczucia pragnienia.

    mb
  • Cykl bezowulacyjny: przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

    Cykl bezowulacyjny: przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

    Cykl bezowulacyjny to taki, w którym nie dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa. Ponieważ z jajowodu nie zostaje uwolniona komórka jajowa i nie ma owulacji, nie może dojść do zapłodnienia. Jakie są przyczyny i objawy cyklu bezowulacyjnego? Na czym polega diagnostyka i leczenie?

    mb
  • Menopauza - co warto o niej wiedzieć? Jak łagodzić objawy?

    Menopauza - co warto o niej wiedzieć? Jak łagodzić objawy?

    Menopauza, trwałe zatrzymanie cyklu miesiączkowego, jest procesem fizjologicznym, przez który przechodzi każda kobieta. Według definicji WHO, Światowej Organizacji Zdrowia, menopauza to ostateczne ustanie miesiączkowania w wyniku utraty aktywności pęcherzykowej jajników, po którym przez okres 12 miesięcy nie wystąpiło już żadne krwawienie. Okres ten wiąże się ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety, które są odpowiedzialne za pojawienie się wielu schorzeń i dolegliwości. Czy można łagodzić te dokuczliwe objawy?

    mb
  • Pochwa: rola, budowa i położenie. Choroby pochwy

    Pochwa: rola, budowa i położenie. Choroby pochwy

    Pochwa, inaczej wagina, jest częścią kobiecych dróg rodnych, która stanowi połączenie macicy i przedsionka pochwy. Jest narządem, który umożliwia współżycie, przyjście dziecka na świat oraz wydalanie śluzu oraz krwi menstruacyjnej.

    mb
  • Krwawienie z dróg rodnych: przyczyny, diagnostyka i leczenie
  • Jajniki - budowa, funkcje i rola, choroby

    Jajniki - budowa, funkcje i rola, choroby

    Jajniki to dwa kobiece gruczoły rozrodcze. Są nieduże, ale bardzo ważne - pełnią istotne role. Zadaniem jajników jest wytwarzanie komórek jajowych i wydzielanie żeńskich hormonów płciowych.

    mb
  • Niedrożność jajowodów: przyczyny, diagnostyka i leczenie
  • Wskaźnik Pearla - czym jest i do czego służy?

    Wskaźnik Pearla - czym jest i do czego służy?

    Wskaźnik Pearla to miernik skuteczności metod antykoncepcyjnych, czyli miara ich niezawodności. Korzystając z tej metody szacuje się, ile kobiet w ciągu roku zajdzie w ciążę podczas prawidłowego stosowania danej formy antykoncepcji. Im niższy wskaźnik Pearla, tym wyższa skuteczność. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Jakimi wskaźnikami cechują się najbardziej popularne metody antykoncepcji?

    mb
  • Antykoncepcja hormonalna może nie zadziałać? Lista codziennych rzeczy, które obniżają skuteczność
  • Biocenoza pochwy - na czym polega i kiedy się ją wykonuje?

    Biocenoza pochwy jest badaniem, które polega na mikroskopowej ocenie wymazu z pochwy. Jego celem jest oznaczenie drobnoustrojów kolonizujących błonę śluzową. Kiedy wykonuje się badanie i jak się do niego przygotować? Jak interpretować wyniki biocenozy pochwy?

    mb
  • Śluz przed okresem - jak powinien wyglądać?

    Śluz przed okresem - jak powinien wyglądać?

    Śluz przed okresem nie bez powodu jest inny niż śluz pojawiający się podczas dni płodnych. Ma do spełnienia ważną rolę - tworzy barierę, która chroni jamę macicy. Wygląd i konsystencja śluzu szyjkowego, a co za tym idzie także charakter zmieniają się w rytmie cyklu miesiączkowego i stężenia hormonów. Jak wygląda śluz przed okresem? Co warto o nim wiedzieć?

    mb
  • Cytologia wyniki - jak je odczytać?

    Cytologia wyniki - jak je odczytać?

    Cytologia wyniki to temat, który spędza sen z powiek niemal każdej kobiecie. To badanie, które jest stosowane w diagnostyce raka szyjki macicy może mieć wyniki normalne bądź nieprawidłowe. Zwykle wyraża je skala Papanicolau oraz klasyfikacja "The Bethesda system" (TBS). Co warto wiedzieć w kwestii cytologia wyniki? Jak je odczytać?

    mb
  • Manicure tytanowy - sposób na piękne i zdrowe paznokcie

    Manicure tytanowy - sposób na piękne i zdrowe paznokcie

    Manicure tytanowy jest łatwym i niezwykle efektownym sposobem trwałej stylizacji paznokci. Choć w Polsce ta technika ta nie ma długiej tradycji, wciąż zdobywa na popularności. Trudno się dziwić. To zdrowsza alternatywa dla innych zabiegów, takich jak manicure hybrydowy, żelowy czy akrylowy. Manicure tytanowy nie tylko świetnie wygląda i długo się utrzymuje, ale i nie niszczy paznokci. Można go zrobić tak w gabinecie kosmetycznym, jak i samodzielnie w domu. To doskonały sposób na piękne i mocne paznokcie. Czy można go stosować w ciąży? Ile to kosztuje?

    mb
  • Kobieta karmiła piersią w restauracji w Ohio. Niezadowolony klient wezwał policję
  • Opowiedziała, co czuła, gdy wracała do pracy po urlopie macierzyńskim. Kobiety podziękowały za te słowa
  • Wiersze dla mamy - na różne okazje. Krótkie, długie, zabawne i wzruszające!

    Wiersze dla mamy - na różne okazje. Krótkie, długie, zabawne i wzruszające!

    Wiersze dla mamy mają przede wszystkim sprawić jej przyjemność, wywołać uśmiech, trochę wzruszyć. W Dzień Mamy każde dziecko pamięta o tym, by złożyć swojej ukochanej mamie życzenia. Oprócz tego święta, jest wiele okazji, by podziękować mamie za jej troskę, miłość i oddanie. Oto wiersze, które sprawią radość mamie - idealne na wyjątkowe okazje i na co dzień.

    DD
  • Piosenki o mamie i tacie dla dzieci - ulubione hity wraz z tekstem

    Piosenki o mamie i tacie dla dzieci - ulubione hity wraz z tekstem

    Piosenki o mamie komponują artyści na całym świecie. Są wolne, szybkie, nostalgiczne i energiczne. Niektóre z nich są bardzo poważne, zostały napisane np. po śmierci rodzicielki. Znaczną część stanowią także wesołe i sympatyczne piosenki dla najmłodszych - na Dzień matki, na Dzień Ojca i na co dzień.

    DD
  • Śluz płodny i niepłodny. Czym się różnią?

    Śluz płodny i niepłodny. Czym się różnią?

    Śluz płodny i niepłodny pojawiają się w różnych fazach cyklu miesiączkowego. Każdy z nich w organizmie kobiety odgrywa inną rolę. Śluz płodny ułatwia zajście w ciążę, niepłodny zaś chroni szyjkę macicy przed uszkodzeniami. Obserwacja śluzu płodnego i niepłodnego, umiejętność ich rozróżnienia, jest istotą jednej z naturalnych metod antykoncepcji.

    mzb
  • 'Dziś rano płakałam, kiedy patrzyłam na siebie w lustrze'. Kobiety pokazują swoje ciała po ciąży

    "Dziś rano płakałam, kiedy patrzyłam na siebie w lustrze". Kobiety pokazują swoje ciała po ciąży

    Zdjęcia na Instagramie? Idealne dopracowane kadry, w których nie ma miejsca na niedoskonałości. Kobiety po porodzie, które nie wyglądają, jakby kiedykolwiek były w ciąży. Ale nie tak prezentuje się rzeczywistość większości matek i widać to w mediach społecznościowych. O ruchu body positive, który zachęca do polubienia swojego ciała, jest coraz głośniej.

    nn-k
  • Spirala antykoncepcyjna - wady i zalety

    Spirala antykoncepcyjna - wady i zalety

    Spirala antykoncepcyjna, czyli wkładka domaciczna, stanowi jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji - jej skuteczność wynosi aż 99%. Zakłada się ją mniej więcej co 3-5 lat, jest bardzo wygodna i ma nieliczne skutki uboczne. Niestety, jak każdy środek antykoncepcyjny, ma również wady. Jakie są jej minusy?

    DD
  • Ból owulacyjny - jak sobie z nim radzić?

    Ból owulacyjny - jak sobie z nim radzić?

    Ból owulacyjny to jeden z objawów owulacji, czyli jajeczkowania. Jest związany jest z pęknięciem pęcherzyka Graafa w jajniku, co objawia się uczuciem kłucia po prawej lub lewej stronie podbrzusza. Jak rozpoznać ból owulacyjny? Jak sobie z nim radzić? Kiedy iść do lekarza?

    mzb
  • Obrzęki po porodzie - kiedy wreszcie będę przypominać siebie?

    Obrzęki po porodzie - kiedy wreszcie będę przypominać siebie?

    Obrzęki po porodzie to częsta dolegliwość, która zaskakuje niejedną młodą mamę. Spodziewałaś się, że po urodzeniu dziecka twoje ciało szybko wróci do normy? Na uregulowanie wielu procesów potrzeba czasu. Opuchlizna także w końcu zniknie. W sporadycznych wypadkach okazuje się objawem zakrzepicy. Zwykle dolegliwość mija sama, ale można ten proces przyspieszyć, również domowymi sposobami.

    eska
  • Podwiązanie jajowodów - na czym polega ta metoda antykoncepcyjna
  • Cytologia na Dzień Kobiet 2019. Zrób sobie najlepszy prezent
  • Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna. Na czym polega zabieg?

    Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna. Na czym polega zabieg?

    Histeroskopia jest zarówno badaniem ginekologicznym, jak i metodą leczniczą. Przeprowadza się ją przy użyciu specjalnego wziernika - histeroskopu, który daje wiele możliwości. Czym różni się histeroskopia diagnostyczna od operacyjnej? Na czym polega zabieg?

    mzb
  • Ubrania ciążowe - co powinno znaleźć się w szafie przyszłej mamy?
  • Zapalenie przydatków - przyczyny, objawy i leczenie

    Zapalenie przydatków - przyczyny, objawy i leczenie

    Zapalenie przydatków, czyli jajników i jajowodów, dotyka najczęściej kobiety, które są aktywnie seksualnie. Jakie są przyczyny i objawy tej dolegliwości? Jak przebiega leczenie zapalenia przydatków?

    mzb
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.