Mama - najnowsze artykuły

  • Suchość pochwy - przyczyny, objawy, leczenie. Dyspareunia a suchość pochwy

    Suchość pochwy - przyczyny, objawy, leczenie. Dyspareunia a suchość pochwy

    Suchość pochwy jest przypadłością, która może pojawić się u kobiet w każdym wieku. Wiąże się z wieloma dolegliwościami, które obniżają komfort życia. Zdarza się, że nadmierna czy długotrwała suchość pochwy jest przyczyną dyspareunii, która objawia się bólem w trakcie kontaktu seksualnego

    mzb
  • Oksytocyna - hormon o zaskakujących właściwościach

    Oksytocyna - hormon o zaskakujących właściwościach

    Oksytocyna jest hormonem, który kojarzy nam się głównie z porodem i karmieniem dziecka piersią. Tymczasem okazuje się, że ma ona wiele innych zaskakujących właściwości i nie bez powodu nazywana jest hormonem miłości. Co warto wiedzieć o oksytocynie?

    mzb
  • Mastalgia (ból piersi) - przyczyny, objawy, leczenie. Jak sobie radzić z bólem piersi?
  • LBC - na czym polega cytologia cienkowarstwowa?

    LBC - na czym polega cytologia cienkowarstwowa?

    LBC, czyli cytologia cienkowarstwowa lub cytologia na podłożu płynnym jest badaniem bardzo czułym i dokładnym - o wiele bardziej niż cytologia tradycyjna. Jakie są inne zalety LBC?

    mzb
  • BRCA 1 i BRCA 2 - mutacja genów a rak piersi i rak jajnika

    BRCA 1 i BRCA 2 - mutacja genów a rak piersi i rak jajnika

    BRCA1 i BRCA2 to oznaczenia genów, mutacja których prowadzi do niekontrolowanego podziału komórek, czego konsekwencją może być rak piersi lub jajnika. BRCA1 i BRCA2 - co trzeba o nich wiedzieć? Czy warto poddać się testom genetycznym? Co daje wiedza o ich nosicielstwie?

    mzb
  • Wypadanie macicy - przyczyny, objawy i leczenie

    Wypadanie macicy - przyczyny, objawy i leczenie

    Wypadanie macicy jest przypadłością, która dotyka nie tylko kobiety w okresie pomenopauzalnym. Okazuje się, że na zaburzenie statyki narządu rodnego cierpią także dużo młodsze kobiety. Bez względu na przyczyny dolegliwości i wiek kobiety, wypadanie macicy zawsze obniża komfort życia

    mzb
  • Miesiączka - co ile, objawy, pierwsza miesiączka

    Miesiączka - co ile, objawy, pierwsza miesiączka

    Miesiączka, inaczej menstruacja, okres czy krwawienie miesięczne jest zjawiskiem fizjologicznym, towarzyszącym wszystkim zdrowym kobietom w wieku rozrodczym. To nic innego jak cykliczne złuszczanie się nabłonka macicy, będące konsekwencją zmian stężenia hormonów płciowych, których rytm wyznacza cykl menstruacyjny. Co jeszcze warto wiedzieć o miesiączce?

    mzb
  • Faza lutealna - faza niepłodności poowulacyjnej. Jak ją rozpoznać?
  • Faza folikularna - jak długo trwa i na czym polega?

    Faza folikularna - jak długo trwa i na czym polega?

    Faza folikularna to pierwszy etap cyklu menstruacyjnego, który rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem miesiączki i kończy z rozpoczęciem owulacji. Co dzieje się z organizmem kobiety podczas trwania fazy folikularnej?

    mzb
  • Antykoncepcja hormonalna - działanie, wady i zalety

    Antykoncepcja hormonalna - działanie, wady i zalety

    Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Ma wiele plusów, ale i minusy, ponieważ dostarczane hormony nie są obojętne dla organizmu kobiety. Antykoncepcja hormonalna nie jest rozwiązaniem dobrym dla wszystkich. Co warto o niej wiedzieć?

    mzb
  • Kobiecy pokarm - co warto wiedzieć o przechowywaniu mleka

    Kobiecy pokarm - co warto wiedzieć o przechowywaniu mleka

    Kobiecy pokarm można przechowywać. Mleko, które dziecko je bezpośrednio z piersi jest tak samo wartościowe, jak to właściwie przechowywane - warto mieć zatem małe mleczne zapasy. Dzięki temu mama może wyjść z domu na dłużej bez obaw, że jej maluch będzie głodny

    mzb
  • Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy, leczenie

    Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy, leczenie

    Rak szyjki macicy w początkowym stadium jest prawie całkowicie uleczalny. Dlaczego zatem umieralność z jego powodu wciąż jest bardzo wysoka? Jakie są przyczyny i objawy raka szyjki macicy? Jakie sygnały można uznać za niepokojące i co robić, by się przed nim ustrzec?

    mzb
  • Hormony żeńskie - estrogeny, progesteron, prolaktyna

    Hormony żeńskie - estrogeny, progesteron, prolaktyna

    Hormony żeńskie, czyli kobiece hormony płciowe, pełnią w organizmie bardzo ważną rolę. Odpowiadają nie tylko za cechy płciowe, ale także przemianę materii, libido czy gospodarkę lipidową. Jakie hormony płciowe wydziela organizm kobiety? Jakie pełnią role i które z nich mają wiodące znaczenie?

    mzb
  • Estrogeny - hormony kobiecości. Jaka jest ich rola w organizmie kobiety?

    Estrogeny - hormony kobiecości. Jaka jest ich rola w organizmie kobiety?

    Pod pojęciem estrogen kryją się trzy hormony płciowe, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu kobiety, choć pewne role odgrywają także u mężczyzn. Za co odpowiada estrogen? Jakie dolegliwości wywołują zaburzenia jego poziomu? Jakie są przyczyny oraz objawy nadmiaru i niedoboru estrogenów?

    mzb
  • Zastój pokarmu w piersi - co robić, jakie są jego przyczyny i objawy

    Zastój pokarmu w piersi - co robić, jakie są jego przyczyny i objawy

    Zastój pokarmu w piersiach przytrafiają się wielu mamom, najczęściej w pierwszych tygodniach karmienia dziecka. Choć nie jest to poważna dolegliwość, sytuacja wymaga szybkiej reakcji. Zastój pokarmu nie tylko utrudnia życie i jest przyczyną stresu, ale może prowadzić do groźnych powikłań. Jak sobie pomóc?

    mzb
  • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy, leczenie

    Zapalenie piersi - przyczyny, objawy, leczenie

    Zapalenie piersi często jest kojarzone z karmieniem dziecka piersią i zastojem pokarmu na początku laktacji, ale zdarza się także kobietom, które nie są w okresie połogowym. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia piersi?

    mzb
  • Rak jajnika - objawy, diagnostyka i leczenie

    Rak jajnika - objawy, diagnostyka i leczenie

    Rak jajnika jest podstępny i niebezpieczny. Ponieważ długo nie daje żadnych objawów, zwykle jest wykrywany bardzo późno. Rak jajnika zajmuje bardzo wysokie miejsce w statystykach dotyczących częstości występowania nowotworów

    mzb
  • Wydzielina z pochwy a upławy - czym się różnią?

    Wydzielina z pochwy a upławy - czym się różnią?

    Wydzielinę z pochwy i upławy łatwo od siebie odróżnić, bowiem różnią się właściwie wszystkim. Wystarczy wiedzieć, jak wygląda naturalna wydzielina i kiedy zmienia swój fizjologiczny charakter. Jak odróżnić wydzielinę z pochwy od upławów?

    mzb
  • Krwawienie między miesiączkami. Jakie mogą być jego przyczyny?

    Krwawienie między miesiączkami. Jakie mogą być jego przyczyny?

    Krwawienie między miesiączkami nie jest czymś, co można bagatelizować. Każdy epizod i towarzyszące mu nieprawidłowości warto odnotować. To pomoże lekarzowi ustalić jego przyczynę, która może być tak błaha, jak i poważna. Krwawienia miedzy miesiączkami to zdecydowanie dobry powód, by udać się do ginekologa

    mzb
  • Łyżeczkowanie macicy. Na czym polega abrazja jamy macicy?

    Łyżeczkowanie macicy. Na czym polega abrazja jamy macicy?

    Łyżeczkowanie (abrazja) macicy to zabieg ginekologiczny wykonywany zarówno w celach diagnostycznych, jak i podczas leczenia. Łyżeczkowanie macicy przeprowadza się m.in. przy usunięciu polipa czy w celu oczyszczenia macicy po porodzie

    mzb
  • Pęcherzyk Graafa - budowa, rola i etapy rozwoju

    Pęcherzyk Graafa - budowa, rola i etapy rozwoju

    Pęcherzyk Graafa jest ostatnim stadium fazy rozwoju pęcherzyka jajnikowego i odgrywa kluczową rolę w cyklu miesięcznym kobiety. Co jeszcze o nim wiemy? Jaka jest jego budowa i rola? Co się z nim dzieje, gdy dojdzie do zapłodnienia, a co, gdy tak się nie stanie? Co będzie, gdy pęcherzyk Graafa nie pęknie?

    mzb
  • Irygacja pochwy - na czym polega i czemu służy?

    Irygacja pochwy - na czym polega i czemu służy?

    Irygacja pochwy, czyli zabieg polegający na płukaniu wnętrza pochwy, można wykonać samodzielnie w domu. Tylko czy to dobry pomysł? Choć zwykle przeprowadza się go z myślą o higienie i zdrowiu, to okazuje się, że płukanka przynosi więcej szkody niż pożytku. Na czym właściwie polega i czemu służy irygacja pochwy?

    mzb
  • Zarośnięta błona dziewicza u dziewczynek. Kiedy stanowi problem?

    Zarośnięta błona dziewicza u dziewczynek. Kiedy stanowi problem?

    Zarośnięta błona dziewicza, choć jest wadą wrodzoną żeńskich narządów płciowych, ujawnia się najczęściej dopiero w wieku dojrzewania, kiedy dziewczynka powinna miesiączkować, a tak się nie dzieje. Jakie objawy mogą wskazywać na zarośniętą błonę dziewiczą? Jak ją leczyć?

    mzb
  • Ból jajnika - o czym świadczy i czy powinien niepokoić?

    Ból jajnika - o czym świadczy i czy powinien niepokoić?

    Ból jajnika daje się we znaki wielu kobietom. Kłucie bądź uciskanie lokalizuje się wówczas w podbrzuszu, po lewej lub prawej stronie. Ból może mieć różny charakter, ponieważ wywołują go różne przyczyny. Jeśli dolegliwości są dotkliwe bądź pojawiają się często, warto bólowi jajnika poświęcić uwagę, by znaleźć przyczynę problemu.

    mzb
  • Progesteron: funkcje, normy, leczenie. Dlaczego progesteron w ciąży jest ważny?
  • Mięśnie Kegla - gdzie się znajdują i jak je ćwiczyć?
  • Migrena - objawy, przyczyny i postępowanie w przypadku napadu bólu
  • Choroby ginekologiczne: które występują najczęściej? Przyczyny, objawy i leczenie

    Choroby ginekologiczne: które występują najczęściej? Przyczyny, objawy i leczenie

    Choroby ginekologiczne to szeroka grupa schorzeń. Obejmuje zarówno dolegliwości bardzo często łatwe w leczeniu (np. zapalenie sromu) jak i poważne, zagrażające życiu choroby (np. nowotwory złośliwe, m.in. rak jajnika czy rak szyjki macicy). Które choroby ginekologiczne występują najczęściej? Warto znać ich objawy, by w razie czego szybko pójść do lekarza.

    emer
  • Spojenie łonowe: budowa i funkcja. Rozejście spojenia łonowego oraz jego objawy

    Spojenie łonowe: budowa i funkcja. Rozejście spojenia łonowego oraz jego objawy

    Spojenie łonowe to część miednicy. W tym miejscu za pomocą chrząstki zrastają się obie kości łonowe. Spojenie łonowe występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Funkcja spojenia łonowego to chronienie narządów wewnętrznych. Rozejście spojenia łonowego jest bolesne i pojawia się przede wszystkim u kobiet ciężarnych.

    emer
  • Badanie czystości pochwy - na czym polega, kto powinien je wykonać i jak się do niego przygotować?
  • Mięśniaki macicy - rodzaje, objawy i leczenie

    Mięśniaki macicy - rodzaje, objawy i leczenie

    Mięśniaki macicy, choć nie są groźne i najczęściej nie wymagają leczenia, trzeba kontrolować. Jeśli obserwujesz objawy świadczące o obecności mięśniaków macicy, zgłoś się do ginekologa i pozostań pod jego opieką, by uniknąć przykrych niespodzianek

    mzb
  • Wykres trójstopniowy - trójstopniowa obserwacja cyklu: co to jest, jak mierzyć temperaturę
  • Polipy szyjki macicy i polipy macicy - objawy, dolegliwości, leczenie
  • PMS - zespół napięcia przedmiesiączkowego. Przyczyny, objawy, leczenie
  • Tyłozgięcie macicy - czy ma wpływ na zapłodnienie, ciążę i poród

    Tyłozgięcie macicy - czy ma wpływ na zapłodnienie, ciążę i poród

    Tyłozgięcie macicy, choć występuje bardzo często, budzi niepokój wielu kobiet. Martwią się zwłaszcza przyszłe mamy, które dowiedziały się, że mają tę przypadłość. Pojawiają się pytania: czy mogę zajść w ciążę, donosić dziecko i urodzić je bez komplikacji? Czym jest tyłozgięcie macicy, jakie są jego przyczyny i czy faktycznie stanowi ono problem ginekologiczny?

    mzb
  • USG ginekologiczne i położnicze badanie USG: po co i kiedy? Cena USG pochwy

    USG ginekologiczne i położnicze badanie USG: po co i kiedy? Cena USG pochwy

    USG ginekologiczne wykonuje się bardzo często, należy do standardowych badań. Jest bezpieczne i nieinwazyjne. USG ginekologiczne robi się także w ciąży, by ocenić narządy rodne kobiety oraz stan płodu. To, ile razy wykona się położnicze badanie USG, zależy od tego, czy ciąża przebiega się prawidłowo. USG ginekologiczne wykonuje się albo dopochwowo (transwaginalnie), albo przez powłoki brzuszne.

    emer
  • Makijaż na sylwestra - jak wykonać prosty i efektowny makijaż?

    Makijaż na sylwestra - jak wykonać prosty i efektowny makijaż?

    Makijaż sylwestrowy to kwestia, o którą martwi się wiele kobiet wybierających się na sylwestrowe bale. W makijażu tego typu można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i ekstrawagancji. Spróbuj czegoś, czego nie stosujesz w swoim makijażu na co dzień i postaw na błysk. Pamiętaj o nieskazitelnej cerze i zadbaj o to, aby makijaż wyglądał perfekcyjnie przez całą noc.

    JW
  • Płaszcz przeciwdeszczowy - jak wybrać nieodłączny element jesiennych stylizacji?

    Płaszcz przeciwdeszczowy - jak wybrać nieodłączny element jesiennych stylizacji?

    Płaszcz przeciwdeszczowy powinien być w każdej szafie - może przydać się zarówno na wiosnę i jesień, ale również w przypadku kapryśnego, deszczowego lata. Chroniący przed deszczem płaszczyk albo kurtka będzie o wiele wygodniejsza niż chodzenie z parasolem, dlatego warto zabierać takie okrycie na każdy dłuższy spacer, podczas którego może nas spotkać deszcz. Czym należy się kierować wybierając płaszcz przeciwdeszczowy? Jaki model warto wybrać?

    JW
  • Fryzury na sylwestra: modne, szybkie i proste uczesania

    Fryzury na sylwestra: modne, szybkie i proste uczesania

    Fryzura na sylwestra powinna być wyjątkowa - w ten dzień można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Kreacja, makijaż i ułożenie włosów muszą być ciekawe i olśniewające, ale przede wszystkim dopasowane do indywidualnych preferencji oraz urody. Fryzury, które dodadzą uroku każdej kobiecie to między innymi kok, oryginalny warkocz czy delikatne loki. Włosy można ozdobić błyskotkami pasującymi do reszty stylizacji. Jakie fryzury sylwestrowe są najmodniejsze? Jak samodzielnie wykonać prostą i szybką fryzurę idealną na ostatni dzień roku?

    JW
  • Kalosze damskie - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

    Kalosze damskie - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

    Kalosze damskie do każdej stylizacji? Te buty jeszcze jakiś czas temu kojarzyły się jedynie z wyprawą na grzyby albo pracą na działce. Obecnie coraz więcej kobiet nosi je na co dzień. Dobrze dobrane kalosze są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim chronią stopy przed przemoknięciem. Jak wybrać kalosze damskie? Które modele tych butów są najmodniejsze w nadchodzącym sezonie?

    JW
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.