Najnowsze felietony Agnieszki Graff

 • Bachor, czyli odtrutka

  Bachor, czyli odtrutka

  Istnienie internetowego magazynu "Bachor" ukrywałam przed Wami - trochę z obawy przed linczem (no tak, matka-feministka, czyli potwór), a trochę dlatego, że "Bachor" może się okazać konkurencją dla mego chlebodawcy, czyli "Dziecka".

 • Babski wkurz rewolucyjny

  Babski wkurz rewolucyjny

  Ostrzegam: to nie jest felieton dla mężczyzn. Jeśli jesteś mężczyzną, to albo to jest jakaś prawda o tobie i ta prawda cię zirytuje, albo jej tu nie ma i cała rzecz cię nie dotyczy. Tak czy owak, nic tu po tobie. To jest felieton dla wkurzonych kobiet.

 • Pilnuj, mama, tę kroplówkę!

  Pilnuj, mama, tę kroplówkę!

  "No, Mała, tu jest wasze łóżko. Nie jeść, nie pić, czekać aż zawołają". Czy ja się przesłyszałam? Dlaczego pielęgniarka w szacownym Instytucie z mamą, dzieckiem i sercem w logo jest ze mną na "Ty", a w dodatku mówi mi "Mała"? Zapomniana znajomość z przedszkola? Jakieś licealne picie na umór? Długie godziny w poczekalni nauczyły mnie, gdzie moje miejsce. Za skarby świata nie chcę jej urazić. Czy wobec tego właściwą formą zwrotną będzie "Ty-Duża"? Na szczęście w porę się zorientowałam, jakie w Szacownym obowiązują językowe (i nie tylko językowe) zasady.

 • Nudziarstwo, czyli geje i lesbijki jako rodzice

  Nudziarstwo, czyli geje i lesbijki jako rodzice

  Dwa smutne pingwiny, podrzucone im jajo, cudny pisklaczek, wielka miłość i rodzinna sielanka - oto w wielkim skrócie fabuła wydanej parę lat temu w Polsce książeczki ?Z Tango jest nas troje?, która ma oswoić dzieci z ideą nieheteroseksualnej rodziny.

 • Niezastąpione?

  Niezastąpione?

  Powiedziała to prosto i mocno, cytuję: ? dzieci to potężny uzależniacz. We wszystkich innych dziedzinach jesteśmy do zastąpienia, tylko dla dziecka jesteśmy niezastąpione. Można się uzależnić od tego uczucia. Dlatego myślę, że kobiecie łatwo wpaść w pułapkę, która sprawi, że będzie chciała wieść swoje życie za pomocą kolejnych porodów?.

 • A dzieci rosną

  A dzieci rosną

  Jak się ma siedem czy osiem lat, niewiele jest rzeczy bardziej irytujących niż okrzyki dotyczące naszego wzrostu wznoszone przez dawno nie widzianych dorosłych.

 • 11 trylionów dolarów, 2 godziny i 21 minut

  11 trylionów dolarów, 2 godziny i 21 minut

  "Zrobione-zapłacone" - to hasło fundacji o szlachetnej nazwie "Zadbać o świat". Chodzi z grubsza o to, żeby państwo wymyśliło sposób na płacenie kobietom za pracę domową. Bo jest to praca nieodpłatna oraz bezskładkowa, czyli po prostu wyzysk.

 • Do czego służy tata

  Do czego służy tata

  Redakcja dyskretnie mnie upomina, że piszę wciąż o kobietach, jakby dzieci nie miały ojców. Zgoda, mają. Albo miewają.

 • To my, przedszkolaki

  To my, przedszkolaki

  Ostatnio chodzimy ze Stasiem do klubu malucha. Zauważyłam, że dwulatki w naszej grupie tylko od czasu do czasu robią to, co akurat robić należy. Za to my, dorośli, w roli przedszkolaków świetnie się sprawdzamy.

 • Zimne suki, rozlazłe kury

  Zimne suki, rozlazłe kury

  Mama w pracy, mama w domu - czy to dwa odrębne światy, dwa gatunki kobiet, dwa wrogie plemiona, które toczą ze sobą wojnę na wielu frontach?

 • Komisja do spraw niewychodzenia

  Komisja do spraw niewychodzenia

  Upał. Rondo. Schody bez podjazdu. 20 kilo wózka z dzieckiem + brak gotowości, by poprosić o pomoc barczystego żula. Powrót do domu.

 • Pudelki i koparki

  Pudelki i koparki

  Na pytanie: "Chłopiec czy dziewczynka?", odpowiadaj spokojnie: "Nie wiem. Pytaliśmy, ale jeszcze się nie zdecydowało". Ten feministyczny żart utkwił mi w pamięci, bo nie mogłam ustalić, czy bardziej mnie on śmieszy, czy drażni.

 • Odrobinę realizmu proszę

  Odrobinę realizmu proszę

  Wczesne stadia macierzyństwa to etap życia, o którym mówi się bardzo wiele i bardzo uroczyście, ale rzadko uczciwie i do rzeczy.