Zabawki kreatywne dla chłopców i dziewcząt. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Zabawki kreatywne rozwijają wyobraźnię, motywują do twórczej zabawy, uczą i wspierają rozwój manualny. Zobacz, jakie zabawki kreatywne warto wybrać dla swojego dziecka.

Zabawki kreatywne i ich zalety

Każdy rodzic porównuje zabawki, którymi sam się bawił do tych, którymi bawi się ich dziecko. Dziś dorośli i ich pociechy mogą wybierać wśród przeróżnych zabawek, spełniających różne funkcje: edukacyjnych, kreatywnych, rozwijających pasje i gwarantujących doskonałą zabawę. Mogą być one proste i nieskomplikowane lub bardziej oryginalne i pomysłowe. Na rynku są zabawki dla każdej grupy wiekowej, już nawet dla niemowlaków producenci przygotowali minimalistyczne zabawki kreatywne.

Dużą popularnością cieszą się dzisiaj zabawki kreatywne, które uwalniają pomysłowość i poszerzają fantazję. Jakie jeszcze zalety mają zabawki kreatywne? Oto kilka z nich:

  • rozwijają wyobraźnię przestrzenną,
  • wspierają rozwój zdolności manualnych (przydatne np. do nauki pisania),
  • potrafią zająć dziecko na długi czas,
  • tworzą nowe połączenia nerwowe w mózgu.

Czy te korzyści przekonują do zakupu kreatywnych zabawek? Zachęcamy do sprawdzenia, jak dziecko zareaguje na takie zabawki. Poniżej kilka ciekawych propozycji dla chłopców i dziewcząt, a także uniwersalnych dla obu płci.

Te zabawki mogą zaszkodzić twojemu dziecku

Zobacz wideo

Zabawki kreatywne dla chłopców i dziewczynek

Kolorowe koraliki - wodne i do zaprasowywania

To zajęcie na długie godziny dla starszych dzieci (koraliki są małe). Ćwiczą precyzję ruchów, zdolnosci manualne, cierpliwość, wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach. Do wyboru mamy np. koraliki łączone wodą. Układamy wzór, a następnie dzieje się magia. Koraliki automatycznie się sklejają pod wpływem wody i "trzymają się" po wyschnięciu.

Wiele różnych rzeczy (od obrazków, przez wisiorki po przestrzenne zabawki) zrobimy także z koralików, które po ułożeniu skleja się gorącym żelazkiem. Te zabawki kreatywne to zabawa na długie godziny.

Klocki, ale nie tylko te standardowe

Kto nie lubi układać klocków? Niezależnie od tego, czy są drewniane, czy plastikowe, dzieci wprost kochają tworzyć różnorodne konstrukcje z klocków. Możemy wybrać ich tradycyjne wersje, ale i takie w oryginalnych kształtach czy np. magnetyczne. Dzieci mogą nie tylko odwzorowywać instrukcje, ale i wymyślać własne twory - jedni tworzą roboty, inni odwzorowują szkolną klasę. To spore pole do popisu.

Zestawy z pisakiem suchościeralnym

To zestaw kreatywny, który sprawdzi się np. w podróży lub w poczekalni u lekarza. Do wyboru mamy wiele różnych rozwiązań, ale podstawą są sztywne, wykonane z grubej tektury, śliskie kartki, suchościeralny pisak i szmatka do zmazywania naszych dzieł. Możemy "po prostu" rysować, jak na tablicy, możemy odwzorowywać kształty, uczyć się liter czy cyfr. Są zestawy, w których będziemy dorysowywać postaciom ubrania albo takie, w których będziemy wymyślać niesamowite pojazdy. Zabawa może trwać naprawdę długo - można malować, ścierać i ponownie działać.

Eksperymenty w domowym zaciszu

To najczęściej coś dla starszaków, ale doświadczenia może wykonywać rodzic, a dziecko może podziwiać wyniki. Eksperymenty można wykonywać również w parach czy grupach, więc młodsze dzieci mogą czerpać radość z obserwacji starszych. Wybór jest olbrzymi - możecie tworzyć kryształy, zrobić śnieg w środku lata czy stworzyć własną masę plastyczną. To nie tylko zabawa, ale i nauka.

Zacząć możecie od razu, tworząc w domu ciecz nienewtonowską. Niby ciecz, a zachowuje się jak ciało stałe. Jak ją zrobić? Wystarczy zmieszać wodę z mąką ziemniaczaną. Wsyp do naczynia mąkę, a następnie dodawaj stopniowo wodę - mieszanina powinna być na tyle rzadka, aby spływała z łyżki (ale i na tyle gęsta, by dała się zbić w kulkę).

Tory wyścigowe - zestawy do budowania konstrukcji

Tory wyścigowe to kolejna zabawka kreatywna, która zajmuje na długi czas. Tory do układania to wspaniała zabawa dla dzieci w różnym wieku. Tory można układać w duecie lub w większej grupie. Oferują wiele możliwości układania, konfiguracji w zależności oczywiście od ilości elementów. Na początek można kupić dziecku zestaw podstawowy, a jak zobaczymy, że złapało "bakcyla", można dokupić dodatkowe części.

Więcej o:
Copyright © Agora SA