Wróżka zębuszka - kim jest, jak wygląda, kiedy przychodzi i w czym pomaga?

Wróżka zębuszka przychodzi, gdy dziecko traci zęby mleczne. Skrada się w nocy i wyciąga spod poduszki ząbek, a w zamian zostawia podarunek lub pieniądze. Ta baśniowa postać sprawia, że dzieci lepiej znoszą trudy związane z wypadaniem mleczaków.

Wróżka zębuszka - kim jest i jak wygląda?

Wróżka zębuszka, zwana również zębową wróżką, to postać baśniowa, odwiedzająca małe dzieci, którym wypadnie ząb mleczny. Wróżka pojawia się w nocy i szuka zębów pod poduszką, na której śpi dziecko. Za każdy zabrany ząb pani wróżka odwdzięcza się dziecku pewną sumą lub jakimś małym upominkiem.

Zębowa wróżka jest najbardziej popularna w krajach kultury zachodniej, w takich państwach jak wielka Brytania czy Stany Zjednoczone. W krajach, w których ludność posługuje się językiem hiszpańskim, wróżka znana jest w nieco innej postaci -  jako mała myszka Ratoncito Pérez. W Polsce po raz pierwszy wspomniano o tej wróżce w książce dedykowanej dzieciom "Dynastia Miziołków", autorstwa Joanny Olech.

Nigdzie nie został stworzony jeden wizerunek wróżki, nie został także opisany jej wygląd zewnętrzny. Ponieważ jednak jest bohaterką wielu bajek i opowiastek, to w zależności od kreatywności autorów jej wygląd może się od siebie nieco różnić.

Wróżka zębuszka - kiedy przychodzi?

Wróżka zębuszka zaczyna odwiedzać dziecko wtedy, kiedy traci pierwsze zęby. Maluchowi zaczynają wypadać zęby najczęściej około 5-6 urodzin. W tym wieku dziecko pozbywa się mleczaków, na miejscu których zaczną wkrótce wyrastać stałe zęby. Te zaś mają pozostać już na długo, aż do końca życia.

Dziecku w tym wieku nie jest jednak łatwo zaakceptować fakt, ze wypadają mu zęby. Po pierwsze, często chodzi o aspekt wizualny i wygląd zewnętrzny - nawet dziecko w tym wieku źle czuje się ze swoim wyglądem, jeśli brakuje mu zębów z przodu.

Druga kwestia to ból i dyskomfort, związany szczególnie z tym, że ząb się rusza. Może to bardzo często wiązać się z trudnościami podczas jedzenia pokarmów stałych, a szczególnie z gryzieniem twardszych rzeczy. Dodatkowo niekiedy zachodzi potrzeba wyrwania ruszającego się zęba, choć na szczęście w większości przypadków wypada sam - bez udziału osób trzecich. Jak zatem przygotować dziecko na wypadanie zębów mlecznych? W czym pomoże zębowa wróżka?

Zobacz wideo

Wróżka zębuszka - co robi i w czym pomaga?

Dziecko łatwiej przejdzie przez trudny okres wypadania zębów, jeśli zostanie do tego wcześniej odpowiednio przygotowane. Kiedy dziecko zaczyna czuć, że ząbek zaczyna się mu ruszać, to znak, że trzeba mu wytłumaczyć, iż może niebawem wypaść. Dziecko nie będzie wtedy przerażone. Maluch musi wiedzieć, że na miejscu starego zęba w niedługim czasie wyrośnie nowy, który będzie mu towarzyszył przez długie lata.

Maluch, który zrozumie naturalną kolej rzeczy - zęby mleczne wypadają a w ich miejsce rosną stałe - łatwiej zaakceptuje to wydarzenie. Będzie mu na pewno raźniej, jeśli rodzic powie, że przechodzi to każde dziecko i rodzice, gdy byli mali, również tego doświadczyli.

Na pomoc i mniej bolesną przeprawę przez utratę zębów przychodzi wróżka zębuszka. Ta baśniowa postać przychodzi w nocy i zabiera ząb, który wypadł dziecku. Ząb powinien być schowany pod poduszką, na której śpi dziecko. W zamian za niego zębowa wróżka zostawia podarunek lub pieniądze. Jeśli wróżka zostawi dziecku upominek pieniężny, to szczerbaty maluch może wydać je na zakup wymarzonej zabawki lub inne przyjemności.

Jak długo przychodzi wróżka zębuszka?

Mleczaki zaczynają wypadać około 5-6 roku życia, ale nie odbywa się to tak, że dziecku nagle wypadają wszystkie zęby jednocześnie. Proces zamiany mleczaków na stałe zęby może zająć nawet kilka lat. Na początku wypadają zazwyczaj przednie siekacze - górne oraz dolne. Mniej więcej w tym momencie zaczynają w bocznych częściach obu szczęk wyrastać pierwsze trzonowce (tak zwane szóstki), a następnie siekacze. Zęby, które wyrosły już na stałe są większe od mlecznych, nieco szersze i różnią się charakterystycznym falowaniem na brzegach.

Górne kły wypadają dziecku zdecydowanie najpóźniej - około 12. roku życia. Dziecko, które ukończy 13. rok życia, ma zazwyczaj już 28 zębów stałych. Cztery ostatnie zęby, tak zwane zęby mądrości (ósemki), rosną jeszcze później lub w ogóle nie rosną (trzeba na nie poczekać nawet do 18-20 roku życia).

Nie ma określonego czasu, w którym wróżka może odwiedzać dziecko. Tak naprawdę jedyne ograniczenie może stanowić wiara - dopóki maluch wierzy w baśniową postać, z pewnością będzie mu miło znajdować prezenty pod poduszką.

Więcej o:
Copyright © Agora SA