Jak podać dziecku antybiotyk?

Czasami lekarz przepisuje dziecku antybiotyk. A rodzic musi dopilnować, aby został przyjęty. "Podać dziecku antybiotyk" - łatwo powiedzieć, trudniej wykonać.

Jak podać dziecku antybiotyk ? Zaznaczam: nie wszystkie dzieci odmawiają wzięcia lekarstwa. Naprawdę, zdarzają się maluchy, które chętnie wypijają całą podawaną porcję zawiesiny i następną dawkę witają nie z entuzjazmem może, ale ze spokojem. Niestety są też takie, które zaciskają buzię, na migi pokazują, że nie ma mowy o przełknięciu leku i na wszelki wypadek uciekają. Jak wtedy malca przekonać?

Jak przekonać dziecko do wzięcia antybiotyku?

Kucnij przed dzieckiem, popatrz mu w oczy, powiedz: "Nie chcesz wziąć tego lekarstwa, tak? Nie smakuje ci, prawda?". Nazwij uczucia dziecka, zaakceptuj je. Spokojnie powiedz, dlaczego takie ważne jest, by robić to, co polecił doktor. Nie strasz dziecka! Nie mów, że jak nie weźmie leku, to pójdzie do szpitala albo trzeba mu będzie robić zastrzyki.

Wyjaśnij maluchowi, że potrzebuje lekarstwa, żeby czuć się dobrze. Porozmawiajcie o tym, co będzie, jak wyzdrowieje. Jakie przyjemne rzeczy można będzie robić, np. pójść na plac zabaw. Powiedz dziecku, że musi wziąć dokładnie tyle lekarstwa, ile kazał lekarz, nie połowę dawki, nie jeden łyczek. Ustalcie, jak dziecko woli je wypić: z łyżeczki (uwaga, łatwo rozlać), z miarki-strzykawki czy z miarki-kieliszka. Spróbuj różnych wariantów poprawy smaku. Możesz podać sok do popicia (jak nie pasuje słodki, to może lepszy będzie pomidorowy?), coś smacznego do zagryzienia.

Niektórzy mieszają lek z sokiem - trzeba jednak pamiętać, że wtedy powstaje większa objętość do wypicia, a dawkę trzeba łyknąć w całości.

Dziecko wypluło dawkę leku: co wtedy?

Jeżeli dziecko wypluje dawkę leku, trzeba go, niestety, podać ponownie. Tak samo jeśli maluch zwymiotuje do pół godziny po zażyciu antybiotyku (jeżeli dziecko zwymiotowało po upływie pół godziny, przyjmuje się, że większość leku się wchłonęła i nie trzeba podawać dodatkowej dawki).

Jeśli dziecko nie toleruje smaku lekarstwa, porozmawiaj z lekarzem. Może uda się dobrać smaczniejszy zamiennik.

Probiotyki: uzupełnienie kuracji antybiotykiem

Dużo łatwiej jest z podawaniem probiotyku - koniecznej przy antybiotykoterapii osłony przewodu pokarmowego. Probiotyki dla dzieci dostępne są zwykle w postaci proszku, dających się otworzyć kapsułek, kropli. Niektóre są smaczne jak łakocie. Inne mają neutralny smak. Te w proszku lub płynie bez problemu można zmieszać z niewielką porcją przecieru owocowego, jogurtu, kaszki. Ważne, by probiotyk podawać nie tylko w trakcie antybiotykoterapii, ale także po niej (by odbudować florę bakteryjną jelit).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.