Co sprzyja samodzielności dziecka

By pomóc dziecku w działaniach prowadzących do samodzielności, warto nieco przeorganizować mieszkanie.

Duży remont nie będzie konieczny. A co konkretnie warto zmienić w domu, w którym zamieszkał mały człowiek? Wystarczy spojrzeć na świat z perspektywy człowieka, który ma niespełna metr wzrostu. Rozwiązania nasuną się same.

Cały dom

Taborety i podnóżki - gdzie się da

Już za parę złotych w sklepach z wyposażeniem domu można kupić podnóżki. Warto mieć ich kilka, by zawsze były pod ręką lub żeby stały w newralgicznych miejscach mieszkania. Dziecko po przystawieniu takiego podnóżka może zapalić sobie światło w łazience, może samo umyć ręce, usiąść na sedesie lub umyć sobie jabłko w kuchennym zlewie. Można do tego wykorzystać zwykły taboret - najlepiej niewysoki i koniecznie stabilny. Dobrze sprawdzą się podesty, stopnie i stołki o dość dużej powierzchni i krótkich, równych nóżkach.

Kuchnia

Odpowiednia zastawa

W kuchni warto zgromadzić dziecięcą zastawę (plastikowe kubki, nietłukące talerze, łagodnie wyprofilowane sztućce) w jednym miejscu, np. w szafce lub na półce, do której dziecko może łatwo się dostać. Niech maluch ma też pod ręką butelkę lub plastikowy dzbanek z wodą. Będzie mógł sam się obsłużyć, zamiast wołać: "Mamooo, pić!".

Łazienka

Łatwo dostępne akcesoria

Jeśli malec pożegnał się już z pieluchami, zadbajcie, by jego nocnik lub nakładka sedesowa stały zawsze w tym samym, dostępnym dla dziecka miejscu. Praktyczne są deski sedesowe z dodatkową, mniejszą, opuszczaną deską dla dziecka.

W WC umieśćcie papier toaletowy w taki sposób, by dziecko mogło do niego dosięgnąć jedną ręką.

Przyjazne krany

Jeśli macie taką możliwość, zamontujcie krany mieszalnikowe z dość długą dźwignią do regulacji strumienia wody. Taka bateria daje się łatwo obsłużyć małymi łapkami, mniejsze jest też ryzyko, że dziecko oparzy się zbyt gorącą wodą. Uczcie dziecko oszczędzania wody - zakręcania kranu wtedy, gdy mydli dłonie lub szczotkuje zęby. Bateria mieszalnikowa także w tym pomoże.

Sypialnia

Ubrania - praktyczne i w zasięgu rączek

Nie inwestujcie zbyt wiele w ubrania, które dziecko nosi na co dzień, by można było je bez żalu wyrzucić, jeśli maluch zniszczy je lub pobrudzi w czasie zabawy.

Układając w szafach ubrania, buty itp. zadbajcie, by rzeczy dziecka były jak najniżej.

By uniknąć bezcelowych sporów, rzeczy nieodpowiednie na daną pogodę czy porę roku odłóżcie wysoko.

Przedpokój

Wieszaki na poziomie

W przedpokoju zamontujcie wieszaki w zasięgu rąk dziecka. Może nie od razu uda mu się odwiesić kurtkę, ale plecak na pewno powędruje na haczyk (szczególnie jeśli ów haczyk będzie ładny i kolorowy). W łazience także zamontujcie haczyk na ręcznik w zasięgu rączek malca.

przedpokój

Więcej o:
Copyright © Agora SA