Puste jajo p³odowe - przyczyny, diagnostyka i leczenie

Puste jajo p³odowe, inaczej ci±¿a bezzarodkowa, to patologia ci±¿y, która polega na niewytworzeniu siê elementów p³odu w rozwijaj±cej siê ci±¿y. Oznacza to, ¿e po zap³odnieniu komórka jajowa zagnie¼dzi³a siê w macicy, lecz nie rozwija siê w embrion. Puste jajo p³odowe jest wykrywane podczas pierwszego badania USG. Jakie s± przyczyny ci±¿y bezzarodkowej? Jakie objawy daje puste jajo p³odowe?

Puste jajo p³odowe, czyli ci±¿a bezzarodkowa to sytuacja, kiedy dosz³o do zap³odnienia, zap³odniona komórka jajowa zagnie¼dzi³a siê w jamie macicy, ale w pêcherzyku ci±¿owym nie rozwija siê zarodek (albo siê nie rozwija, albo od razu obumiera). U wiêkszo¶ci kobiet puste jajo p³odowe pojawia siê tylko raz w ¿yciu, choæ nie jest to regu³±. Ci±¿a bezzarodkowa nie wp³ywa na kolejne ci±¿e.

Zobacz wideo

Puste jajo p³odowe - przyczyny

Jajo p³odowe to pêcherzyk ci±¿owy, w którym w prawid³owo rozwijaj±cej siê ci±¿y ro¶nie dziecko. Pusty pêcherzyk ci±¿owy, czyli za¶niad pusty, oznacza, ¿e w jego wnêtrzu nie rozwija siê p³ód. Niemo¿liwy jest tym samym rozwój ci±¿y.

Jednoznaczna, konkretna przyczyna pustego jaja p³odowego nie jest znana - mo¿e byæ ich wiele. Zwykle za tê patologiê odpowiadaj± zaburzenia chromosomalne, wywo³ane z³± jako¶ci± nasienia lub komórki jajowej, zaburzenia mechanizmów odporno¶ciowych lub inne nieprawid³owo¶ci zachodz±ce na poziomie komórkowym. Podejrzewa siê, ¿e ci±¿a bezzarodkowa jest odpowiedzi± na nieprawid³owe podzia³y zap³odnionej komórki.

Puste jajo p³odowe - objawy i diagnostyka

Kobieta, u której rozwija siê puste jajo p³odowe, obserwuje u siebie objawy ci±¿y - dok³adnie takie, jakie czuje siê w ci±¿y przebiegaj±cej prawid³owo. Zatrzymuje siê miesi±czka, pojawiaj± siê nudno¶ci i wymioty, dokucza obrzêk piersi czy nadwra¿liwo¶æ na zapachy. Ci±¿ê potwierdza test ci±¿owy, poniewa¿ hCG, gonadotropina kosmówkowa, zostaje wykryta w moczu.

O tym, ¿e ci±¿a jest bezzarodkowa, kobieta dowiaduje siê podczas pierwszego badania USG. Wtedy to, w okolicach 8. tygodnia ci±¿y ginekolog informuje j±, ¿e widzi puste jajo p³odowe - stwierdza brak rozwijaj±cego siê zarodka w pêcherzyku ci±¿owym. 

Rzadko, ale jednak zdarza siê, ¿e w nied³ugim czasie po wstêpnej diagnozie lekarskiej sytuacja siê zmienia. Nie ma ju¿ mowy o pustym jaju p³odowym, poniewa¿ pojawia siê zarodek, który albo rozwija³ siê wolniej, albo by³ nietypowo umiejscowiony. To dlatego, by mieæ pewno¶æ, po pierwszym badaniu USG ginekolog zleca ponowne badanie USG (wykonane po kilku dniach) oraz badanie krwi, by okre¶liæ poziom hormonu hCG. Je¶li jego poziom jest niski, oznacza to, ¿e jajo p³odowe faktycznie mo¿e byæ puste.

Puste jajo p³odowe - leczenie

Kiedy ci±¿a bezzarodkowa zostaje potwierdzona, mo¿liwych jest kilka scenariuszy. Zawsze mo¿e doj¶æ do poronienia. Puste jajo p³odowe, czyli ci±¿a bezzarodkowa, to jedna z czêstych przyczyn poronienia samoistnego. Poniewa¿ poronienie ci±¿y bezzarodkowej wystêpuje zwykle na do¶æ wczesnym etapie ci±¿y, kobieta czêsto nie ma ¶wiadomo¶ci, ¿e zasz³a w ci±¿ê.

Je¶li nie dosz³o do poronienia, mo¿na:

  • zastosowaæ leki, które je wywo³aj±,
  • przeprowadziæ zabieg usuniêcia pustego jaja p³odowego, czyli ³y¿eczkowanie jamy macicy.

Zwykle lekarze zalecaj±, by poczekaæ na to, by organizm sam pozby³ siê pustego jaja p³odowego. Tak czy inaczej ka¿d± decyzjê nale¿y podj±æ po konsultacji ze specjalist±.

Puste jajo p³odowe - zabieg ³y¿eczkowania jamy macicy

Je¿eli puste jajo p³odowe jest niezaprzeczalnym faktem, a brak jest objawów poronienia (ból brzucha, plamienie czy krwawienie), wykonuje siê zabieg - ³y¿eczkowanie jamy macicy. Jego celem jest wydobycie pustego jaja p³odowego.

Zanim zostanie wykonany zabieg ³y¿eczkowania jamy macicy, obecno¶æ pustego jaja p³odowego - brak rozwijaj±cego siê zarodka po zap³odnieniu komórki jajowej - musi stwierdziæ dwóch lekarzy.

Je¶li pacjentce zostaje wystawione skierowanie na ³y¿eczkowanie, nale¿y jak najszybciej udaæ siê do szpitala, by unikn±æ powik³añ, w tym zaka¿enia. Po wykonaniu zabiegu i usuniêciu pustego jaja p³odowego kobiecie zaleca siê wstrzymanie z próbami zaj¶cia w ci±¿ê przez trzy cykle miesi±czkowe.

Wiêcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.