Nebulizator - czym jest, jaki wybrać

Nebulizator to urządzenie, które zamienia lek w formie płynnej na aerozol. Często zamiennie używane jest pojęcie inhalator, jednak nebulizator i inhalator to nie to samo. Inhalator to pojęcie znaczenie szersze i nie każdy inhalator można nazwać nebulizatorem, jednak każdy nebulizator to inhalator.

Czym różnią się nebulizator i inhalator?

Inhalator to każde urządzenie, które umożliwia podanie leku (w różnej postaci) wprost do dróg oddechowych. Typowe inhalatory to inhalatory proszkowe oraz ciśnieniowe, ze względu na swoje małe rozmiary zwane również kieszonkowymi. Takie urządzenia są przeznaczone przede wszystkim dla osób cierpiących na astmę lub alergików, którzy powinni mieć lek zawsze przy sobie. W takich inhalatorach lek jest uwalniany przez naciśnięcie albo zwolnienie dźwigni. Nebulizator tworzy aerozol z leku, który to w postaci rozdrobnionych cząstek trafia do określonych obszarów dróg oddechowych. Nebulizatorami nazywa się inhalatory ultradźwiękowe oraz pneumatyczne, w których cząsteczki są lepiej rozdrobnione i mogą dotrzeć do najdalszych narządów układu oddechowego. W przypadku inhalatora ultradźwiękowego mgiełka jest wytwarzana za pomocą ultradźwięków, natomiast w inhalatorze pneumatycznym lek jest rozdrabniany do postaci mgiełki mikroskopijnych kropli dzięki działaniu sprężonego powietrza. W trakcie nebulizacji pacjent przez cały czas oddycha swobodnie przez maseczkę, w przeciwieństwie do innych typów inhalatorów, które wymagają skoordynowania wdechu z uwalnianymi dawkami leku. Zazwyczaj takie zabiegi przeprowadza się u dzieci, które nie są w stanie prawidłowo obsługiwać inhalatora proszkowego oraz ciśnieniowego, a także w przypadku ciężkiego przebiegu choroby. Tego typu zabiegi są zalecane również przy poważnych schorzeniach dróg oddechowych, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc czy mukowiscydoza.

Jak wybrać najlepszy nebulizator?

Wybierając urządzenie do nebulizacji należy zwrócić uwagę na jego najważniejsze parametry, takie jak:

  1. Średnica cząsteczek: powinna zawierać się w przedziale od jednego do pięciu μm. W zależności od wielkości cząsteczek, lek dociera do różnych obszarów układu oddechowego, im mniejsze cząsteczki, tym dalej mogą dotrzeć.
  2. Przepływ: parametr stanowiący o wydajności sprężarki, czyli o tym, jak szybko przepływa powietrze wytwarzane w kompresorze. Dobry nebulizator powinien mieć przepływ wynoszący przynajmniej 10 l/min.
  3. Głośność: ten parametr jest o tyle ważny, że zbyt głośne urządzenie może przestraszyć dziecko i skutecznie zniechęcić je do zabiegów.
  4. Tempo nebulizacji: mówi o tym, w jakim tempie przeprowadzana jest nebulizacja. Przykładowo, jeżeli tempo nebulizacji wynosi 0,5 ml/min, wówczas jeden ml leku można opróżnić w dwie minuty. Czas nebulizacji nie powinien być dłuższy niż kilka minut, dlatego należy szukać urządzeń o tempie nebulizacji około 0,4-0,5 ml/min.
  5. Czas pracy: warto zwrócić na to uwagę, jeżeli planuje się dłuższe nebulizacje. Niektóre urządzenia mogą pracować na przykład przez pół godziny, a później potrzebują pół godzinnej przerwy. Dłuższy czas pracy przydaje się zwłaszcza w przypadku, gdy w domu jest kilkoro dzieci, które wymagają nebulizacji.
  6. Rozmiar maski: żeby nebulizacje były efektywne maska powinna mieć odpowiednią wielkość. Nie może zakrywać całej twarzy, a jedynie usta oraz nos.

Jak przeprowadzać nebulizacje?

Nebulizacje należy przeprowadzać w pozycji siedzącej. Maseczka musi ściśle przylegać do twarzy, ponieważ w przeciwnym razie część leku nie zostanie dostarczona do dróg oddechowych. Jeżeli nebulizacja odbywa się przez ustnik, należy go delikatnie przytrzymać zębami, a następnie szczelnie objąć ustami w taki sposób, aby nie dopuścić do ucieczki leku. W trakcie zabiegu należy oddychać powoli, głęboko i spokojnie. Zaleca się, aby w szczytowym momencie wdechu na chwilę wstrzymać oddech. Oddychanie należy kontynuować do momentu skończenia leku w pojemniku. Po nebulizacji z użyciem leku należy przepłukać usta, w celu zapobiegania aft, grzybicy śluzówek oraz owrzodzeń w obszarze jamy ustnej. Po nebulizacji należy rozkręcić urządzenie, a wszystkie jego plastikowe części umyć ciepłą wodą z mydłem i dokładnie wypłukać. Po umyciu urządzenie należy wysuszyć i ponownie złożyć. Prawidłowe czyszczenie i konserwacja urządzenia zapewnia jego bezawaryjne działanie, dlatego warto poświęcić na te czynności kilka minut. Ważne jest również regularne wymienianie plastikowych części urządzenia. Takie elementy jak nebulizator (to nie to samo co sprężarka), maski, rurki i ustniki należy wymieniać co pół roku.

To także może cię zainteresować:

Czy chłód powoduje przeziębienie? [NaZdrowie]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.