Powiększone węzły chłonne - nie denerwuj się, ale podejmij natychmiastowe działania

Powiększenie węzłów chłonnych u większości wiąże się z pojawieniem się niepokojących obaw. Nie zawsze są one słuszne. Powiększone węzły mogą bowiem świadczyć o niegroźnych infekcjach wirusowych oraz bakteryjnych. Dla pewności należy to jednak sprawdzić - najlepiej możliwie najszybciej. Nie dajmy się zastraszyć i udajmy się na wizytę do specjalisty.

Coraz częściej wiele osób odkrywa u siebie powiększone węzły chłonne. Świadczą one o reakcji obronnej organizmu i mogą pojawiać w różnych okresach, w zależności od rozmaitych przyczyn.

Na chorobę nowotworową mogą wskazywać niebolesne, twarde, zbite węzły, pozbawione opuchlizny w ich obrębie. Natomiast opuchlizna całej szyi i towarzyszące temu gorączka oraz ból raczej świadczą o infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Niezależnie więc od tego, jakiego rodzaju zmiany w swoim układzie limfatycznym dostrzegasz - koniecznie skonsultuj je z lekarzem.

Gdzie znajdują się węzły chłonne?

Węzłów chłonnych jest bardzo wiele i niejednokrotnie nie mamy nawet pojęcia o tym, że zostały powiększone. Odkrywa to dopiero lekarz, podczas badań USG lub RTG. Najczęściej powiększają się węzły znajdujące się przy uszach, na szyi, pod żuchwą, w pachwinach lub pod pachami. Jednak posiadamy ich kilkaset i te skupiska są tylko jednymi z wielu. Najtrudniej dostrzec powiększenie węzłów chłonnych w jamie brzusznej czy okolicach klatki piersiowej - do tego potrzebne jest profesjonalne badanie. Istotne jest tutaj wykorzystanie sprzętu medycznego.

Węzły chłonne są potrzebne i ich zadaniem jest unicestwianie chorób, patogenów oraz komórek nowotworowych. Są one istotnym składnikiem naszego układu immunologicznego. Są odpowiedzialne za filtrowanie chłonki, a także wspomaganie dojrzewania białych krwinek.

W sytuacji choroby zaczynają się one powiększać, ponieważ muszą intensywnie pracować. Dlatego powiększenie węzłów chłonnych jest formą patologii, nieprawidłowością. Zdarza się jednak, że powiększone węzły chłonne okazują się niegroźne, a lekarze nie są w stanie dowieść przyczyny ich powiększenia. Nigdy jednak nie należy ignorować tego sygnału ostrzegawczego naszego organizmu. Im szybciej poznamy jego przyczynę, tym większe istnieją szansę, że zdołamy się wyleczyć.

Młodzież i dzieci – powiększenie węzłów chłonnych

Dorośli mają tendencje do panikowania, gdy odkrywają u swoich dzieci powiększone węzły. Tymczasem do 30 roku życia zazwyczaj dochodzi do ich obrzęku z bardzo różnych, często niegroźnych powodów. U dzieci węzły szybko i intensywnie powiększają się na wynik infekcji, bakterii i zakażeń. Ich układ immunologiczny nie jest jeszcze wystarczająco dojrzały i z tego powodu reaguje w sposób intensywny. Okazuje się nawet, że dzieci, które przeszły przez powiększone węzły chłonne, w przyszłości lepiej sobie radzą z chorobami: ból i opuchlizna nie będą już tak dotkliwe i uciążliwe. Jeżeli powiększenie węzłów chłonnych utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, wymaga ono pełnej diagnostyki.

Aż 8 na 10 młodych osób ma powiększone węzły chłonne na skutek niegroźnych infekcji. Przyczyną może być mononukleoza zakaźna, atak bakterii lub inny wirus. Zdarza się także, że są one skutkiem nieleczonego zapalenia ucha lub powikłaniem po śwince. Warto więc pamiętać o szczepieniach.

Wszystkie te choroby wymagają wizyty u specjalisty. Wiążą się bowiem z ryzykiem powikłań. Bardzo istotne jest, by interniście udało się dojść do przyczyny powiększenia węzłów chłonnych.

W rzadszych przypadkach zdarza się, że powiększenie węzłów świadczy o chorobach nowotworowych, takich jak chłoniak czy białaczka. Dlatego nie ignorujmy tego objawu i zawsze konsultujmy się z lekarzem!

Dorośli – powiększenie węzłów chłonnych

Jeżeli podejrzewasz u siebie zakażenie wirusem HIV, a dodatkowo zauważasz powiększone węzły chłonne, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Im szybciej to zrobisz, tym mniejsze są szanse, że wirus HIV rozwinie się w AIDS.

Pamiętajmy o tym, że dojrzały układ immunologiczny reaguje inaczej niż dziecięcy. Jeżeli więc dostrzegasz u siebie powiększone węzły chłonne, a ukończyłeś 50 rok życia, to nie powinieneś tego bagatelizować! Niepokojącymi objawami, towarzyszącymi powiększeniu węzłów są: utrata masy ciała, stany podgorączkowe, chroniczne zmęczenie. Często świadczy to o toczącym się procesie nowotworowym. Kobiety powinny zwracać szczególną uwagę na węzły chłonne pachowe, tuż przy piersiach. Nie zapominajmy o podstawowych badaniach, takich jak: badania ginekologiczne, kontrole u urologów, badania moczu i krwi. Często pozwalają one wcześnie wykryć poważną chorobę i dzięki temu całkowicie ją wyleczyć.

Nie bójmy się lekarzy i badań. Nawet w przypadku złych wyników istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, że zostaniemy wyleczeni. Skuteczność terapii bowiem nieustannie wzrasta.

To także może cię zainteresować:

Migdałki [ANATOMIA CZŁOWIEKA]

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.