Rozmiary prezerwatyw: jak prawidłowo dopasować rozmiar i rodzaj

Większość panów sięga po pierwsze z brzegu prezerwatywy przy sklepowej kasie. A który z nich faktycznie odrobił pracę domową i wie, jak wybrać najlepszą dla siebie? Przeczytajcie, jakie rozmiary prezerwatyw można znaleźć na rynku i czym się kierować przy zakupie

Rozmiary prezerwatyw

Prezerwatywy to najpopularniejsza metoda antykoncepcji na całym świecie. Wpływa na to kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim dostępność, gdyż można ją kupić w każdym sklepie, aptece, czy nawet stacji benzynowej, niewysoka cena, łatwość używania, duży wybór rozmiarów i rodzajów. Poza tym żaden inny środek antykoncepcyjny nie zabezpieczy tak skutecznie przed chorobami wenerycznymi. A teraz ciekawostka: czy wiedzieliście, że istnieje podział na rozmiary kondomów w zależności od rynku zbytu? Podstawowe rozmiary przedstawiają się następująco:

  • S to rozmiar azjatycki
  • M - europejski
  • L - afrykański

Jednak w każdej z trzech podgrup znajdziecie również dłuższe i szersze niż standardowe prezerwatywy.

Wróćmy jednak do tych dostępnych na polskim rynku, wśród których również mamy "rozmiarówkę". Mimo tego, że prezerwatywy są elastyczne, muszą być odpowiednio dobrane. Producenci zadbali o kondomy o zróżnicowanej wielkości. W końcu penisy nie są takie same u wszystkich mężczyzn - różnią się zarówno grubością, jak i długością oraz kształtem.

Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

Rozmiary kondomów zawsze umieszczone są na opakowaniu. Średnica prezerwatywy podana jest w milimetrach (od 49 do 57), a najpopularniejszy jest rozmiar 53 mm. Nie wolno się jednak kierować tym, że to najczęstszy wybór panów. Jakie prezerwatywy zatem wybrać? Aby odpowiednio dobrać ich rozmiar, powinno się zmierzyć szerokość członka podczas wzwodu. Jak to zrobić? Najlepiej za pomocą centymetra krawieckiego - przykładamy go od nasady penisa do końca żołędzi i mierzymy jego długość. Obwód mierzymy w najszerszym miejscu penisa. Nic trudnego, dzięki temu mężczyzna może mieć pewność, że rozmiar prezerwatywy jest dobrze dopasowany. Nieprawidłowo dobrany kondom może uciskać, zsuwać się lub nawet pękać, a to sprawi, że nie tylko będzie to mało przyjemne, ale również nie spełni swojej funkcji.

Rodzaje prezerwatyw

Producenci na szczęście pomyśleli o wszystkim - nie tylko o różnorodnych rozmiarach, ale i rozmaitych rodzajach i kształtach. Na rynku znajdziemy np. kondomy z szerszym czubkiem bądź średnicą wokół podstawy, które wpłyną na lepsze dopasowanie, a także różniące się kolorem, smakiem czy posiadające dodatkowe właściwości (np. nawilżające). Wszystko to oczywiście, by zapewnić parom możliwie największy komfort i przyjemność, ale również bezpieczeństwo. By znaleźć najlepszą wersję dla siebie, warto przetestować kilka rodzajów, najlepiej kupując na początek najmniejsze opakowanie. Najpopularniejsze firmy produkujące prezerwatywy to Unimil i Durex.

Pamiętajcie też, by nigdy nie używać ponownie tej samej prezerwatywy. Raz zużyta powinna trafić do kosza, zaś jeśli w trakcie stosunku ześlizgnęła się lub uszkodziła, należy koniecznie założyć nową.

  • Prezerwatywy lateksowe

Prezerwatywy lateksowe są zdecydowanie najbardziej popularne na rynku. Ich nazwa pochodzi od materiału, z którego są wykonane - z naturalnego kauczuku, zwanego lateksem. Ich zaletą jest to, że są dość mocno rozciągliwe i nieprzepuszczalne. Do wad na pewno należy zaliczyć ich grubość, wpływającą niekorzystnie na przyjemność podczas stosunku. Lateks może też uczulać - warto o tym pamiętać.

  • Prezerwatywy nielateksowe

Dla tych, którzy nie akceptują lateksu, producenci mają dobrą alternatywę. Są nimi kondomy wykonane z polizoprenu, bądź z syntetycznej żywicy AT-10. Na ich korzyść przemawia fakt, że są znacznie cieńsze niż lateksowe, a co za tym idzie gwarantują lepsze doznania. Prezerwatywa jest tak cienka, że prawie niewyczuwalna.

  • Prezerwatywy nawilżane

Dobra opcja dla par, w których kobieta cierpi na suchość pochwy. Zarówno w środku, jak i na zewnątrz, prezerwatywy pokryte są substancją ułatwiającą współżycie.

  • Prezerwatywy z wypustkami

To, że większość wybiera gładkie prezerwatywy, nie oznacza, że nie można pójść o krok dalej i zwiększyć doznania używając prezerwatywy z wypustkami. Prążkowana powierzchnia tego kondomu niesie ze sobą dodatkowe korzyści dla płci pięknej.

  • Prezerwatywy rozgrzewające i chłodzące

Ten rodzaj prezerwatyw również stworzony, by zintensyfikować doznania. Tak jak w przypadku nawilżających, te pokryte są substancją, która rozgrzewa lub chłodzi - zależy, jaką opcję wybierzecie.  

  • Prezerwatywy smakowe i zapachowe

Czego to producenci nie wymyślą. Aby było jeszcze przyjemniej, stworzyli prezerwatywy o różnych smakach i zapachach (najczęściej owocowych).

  • Prezerwatywy wydłużające stosunek

Jeśli nie interesuje was "szybki numerek", zaś zależy wam na jak najdłuższym stosunku, oto coś dla was. Prezerwatywy, które przedłużają stosunek. Jak to możliwe? Otóż pokryte są benzokainą  - specjalną substancją opóźniającą wytrysk. Benzokaina umieszczona jest w zbiorniczku na końcu prezerwatywy.

  • Prezerwatywy o rozmaitych kształtach i kolorach

To opcja dla odważnych, ale co kto lubi. Na rynku dostępne są również kolorowe prezerwatywy, np. w kolorze czarnym, czerwonym czy złotym, a nawet świecące w ciemności.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA