Chiński kalendarz płci: czy się sprawdza?

Chiński kalendarz płci opiera się jedynie na wieku matki i miesiącu, w którym doszło do zapłodnienia. Czy się sprawdza? Czy rzeczywiście chiński kalendarz płci działa i wskaże, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka?

Chiński kalendarz płci jest jedynym ze sposobów planowania płci dziecka. Opiera się on na dwóch danych: wieku matki (ważne: chodzi o wiek księżycowy) i miesiącu poczęcia. I tak np. osiemnastoletnie kobiety mają większe szanse na urodzenie chłopców (dziewczynki mogły zostać poczęte jedynie w styczniu i w marcu), a u trzydziestolatek są większe szanse na to, że na świat przyjdą dziewczynki (chłopcy mogli zostać poczęci jedynie w styczniu, listopadzie i w grudniu).

W tabelce wszystko wydaje się proste, czy tak jest w rzeczywistości? Chiński kalendarz płci potrzebuje innych danych od tych, którymi posługujemy się na co dzieńW tabelce wszystko wydaje się proste, czy tak jest w rzeczywistości? Chiński kalendarz płci potrzebuje innych danych od tych, którymi posługujemy się na co dzień red.

Chiński kalendarz płci: historia

Mówi się, że księżycowy kalendarz płci ponad 700 lat temu odkrył chiński naukowiec w królewskim grobowcu koło Pekinu. Oryginał wciąż znajduje się w Instytucie Nauk w Pekinie.

Chiński kalendarz płci 2018

To, czy większe są większe szanse na urodzenie chłopca czy dziewczynki, według chińskiego kalendarza płci nie zależy od roku, w którym doszło do zapłodnienia - znaczenie ma wiek matki i miesiąc poczęcia. Czyli sam kalendarz nie zmienia się w kolejnych latach - zmieniają się rubryki w które będzie patrzeć przyszła mama.

Kalendarz chiński: wiek matki

W obowiązującym w Chinach kalendarzu księżycowo-słonecznym rok ma 12 miesięcy po 29 i 30 dni, jednak co pewien czas pojawia się dodatkowy, 13 miesiąc. W ciągu 19-letniego cyklu 13 miesiąc jest dodawany siedem razy.

Tu pojawia się pierwszy problem: sprawdzając wiek w kalendarzu myślimy o tym, ile mamy lat, a nie ile mamy lat "księżycowych". Wiek według kalendarza chińskiego może się różnić. W internecie znajdziemy wiele stron, które szybko przeliczą nasz wiek, na wiek według kalendarza chińskiego, ale najczęściej o wszelkich obliczeniach po prostu zapominamy.

Nie wiadomo także, czy mamy brać pod uwagę faktyczny wiek matki, czy to, ile ma lat rocznikowo.

Chiński kalendarz płci: czy się sprawdza?

Chociaż często sprawdzając, czy płeć dzieci, które już są na świecie jest zgodna z tym, co zapisane w chińskim kalendarzu płci, wszystko się zgadza, nie powinniśmy przyjmować tych wyliczeń za pewniak. To jedynie zbieg okoliczności, chiński kalendarz płci powinniśmy traktować raczej jako ciekawostkę, niż jako naukowy odnośnik.

Wiarygodności odejmuje także fakt, że wyliczenia Chińczyków nie biorą pod uwagę informacji dotyczących ojca, a w końcu i jego materiał genetyczny ma znaczenie.

Chiński kalendarz płci: opinie

Na naszym forum opinie dotyczące chińskiego kalendarza płci są podzielone.

U mnie to nie wiadomo jak patrzeć na to. Jeśli by rocznikowo patrzeć na wiek to może i się sprawdziło, jeśli faktyczny wiek, że tak powiem to nie bardzo
Jeśli według chińskiego kalendarza przyjąć, że jak się rodzimy to mamy rok i jeśli przyjąć rocznik urodzenia, a nie konkretną datę, to za każdym razem komu sprawdzam to by się zgadzała płeć dziecka
Okej, sprawdziłam już i mój drugi syn powinien być córka. Czyli mój trzeci potencjalny syn może urodzić się jako dziewczynka, dobrze kombinuję?

Użytkowniczki zwracają także uwagę na to, że kalendarz nie bierze pod uwagę kobiet, które zachodzą w ciążę przed ukończeniem osiemnastego roku życia oraz ciąż mnogich, w których dzieci mogą przecież być różnej płci.

Czy można wpłynąć na płeć dziecka?

Teorii jest wiele. Jedne z nich zakładają, że skoro męskie plemniki szybciej giną, jeśli chcemy, aby na świat przyszedł chłopiec, powinniśmy kochać się w momencie owulacji. Przy dziewczynce seks powinniśmy uprawiać przed lub po owulacji. Inna teoria mówi o tym, że jeśli zależy nam na córeczce, powinniśmy wybierać pozycję klasyczną (kobieta pod mężczyzną), a jeśli na synku - od tyłu. Jeszcze inny sposób na wpłynięcie na płeć dziecka to... dieta. Jeśli marzysz o dziewczynce powinnaś jeść produkty bogate w wapń i magnez, a jeśli o chłopcu - sięgać po te zawierające sód i potas.

Istnieją także laboratoryjne metody, są jednak kosztowne i skomplikowane. Pomagają uniknąć dziedzicznych chorób sprzężonych z płcią, jednak nie powinniśmy korzystać z nich tak po prostu.

O planowaniu płci dziecka możesz przeczytać tutaj:

Realnych informacji dotyczących płci dziecka mogą dostarczyć jedynie badania genetyczne. Wszystkie inne metody są jedynie swojego rodzaju podpowiedzią. Czy możemy poznać płeć dziecka przed porodem? Przeczytaj tutaj:

Chiński kalendarz płci, czy też inne metody planowania płci dziecka nie są w 100 proc. pewne i nie powinniśmy ufać im bezgraniczne. Owszem, mogą się sprawdzać, ale zawdzięczamy to genom i zbiegowi okoliczności, a nie przepowiedniom sprzed lat.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA