Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego - czym jest spowodowany?

Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego zdarza się bardzo rzadko, niemniej nie można go wykluczyć. Najczęściej po wykonaniu testu ciążowego otrzymany wynik jest prawdziwy, jednak zdarza się jednak, że pojawi się błąd.

Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego może być wywołany przez różne przyczyny. Nie zdarza się często. Sytuacja taka możliwa jest zarówno wtedy, kiedy doszło do zapłodnienia, ale wystąpiły jakieś nieprawidłowości, jak i w innych sytuacjach. To dlatego każdy pozytywny wynik testu ciążowego należy zweryfikować w laboratorium bądź w gabinecie ginekologicznym.

Kiedy zrobić test ciążowy? Zobaczcie:

Zobacz wideo

Domowe testy ciążowe są dokładne, wykrywają ciążę już w dniu, w którym powinna pojawić się miesiączka, ale i zawodzą. Ich działanie polega na wykryciu w moczu kobiety gonadotropiny kosmówkej, czyli hormonu hCG, który najpierw wytwarzany jest przez zarodek, a później łożysko.

Testy ciążowe nie dają stu procentowej pewności. Mają różną czułość na obecność hCG, stąd ich skuteczność jest różna. Przyjmuje się, ze wynosi ona 95-99 procent. To dlatego zdarza się, że pokazują ciążę, chociaż jej nie ma. Wówczas mówi się o fałszywie dodatnim wyniku testu ciążowego. Jakie są tego przyczyny?

Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego - gdy doszło do zapłodnienia

Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego może oznaczać zapłodnienie, które jednak nie jest tożsame z ciążą. Dzieje się tak w przypadku zdiagnozowania podczas badania USG:

Ciąża bezzarodkowa to taka, w której brak rozwijającego się zarodka w pęcherzyku ciążowym. Podczas badania USG lekarz stwierdza puste jajo płodowe. Przyczyną może być zarówno brak zarodka przy jednoczesnym rozwoju trofoblastu, jak i obumarcie zarodka na bardzo wczesnym etapie ciąży. Zwykle kobieta obserwuje u siebie typowe objawy ciąży. W większości przypadków ciąża bezzarodkowa kończy się samoistnym poronieniem.

Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego może dawać również ciąża pozamaciczna, czyli ektopowa. To ciąża, w której zapłodnione jajo płodowe uległo implantacji poza błoną śluzową jamy macicy. Tym samym ciąża pozamaciczna jest efektem nieprawidłowego umiejscowienia zapłodnionej komórki jajowej.

W przypadku ciąży pozamacicznej zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się zanim dotrze do jamy macicy. Najczęściej jest to jajowód, rzadziej jajnik, otrzewna bądź szyjka macicy. Z uwagi na lokalizację wyróżnia się: ciążę jajowodową, jajnikową, brzuszną i inne. Leczenie ciąży pozamacicznej zależy od jej charakteru oraz tygodnia, w którym została wykryta. Niestety nie da się jej uratować.

Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego - gdy nie doszło do zapłodnienia

Istnieje wiele sytuacji, w których pojawia się fałszywie dodatni wynik testu ciążowego, choć do zapłodnienia nie doszło. Przede wszystkim winę za tę sytuację ponoszą różne leki i preparaty. To na przykład: środki psychotropowe, przeciwpsychotyczne, przeciwhistaminowe (zwłaszcza zawierające fenotiazynę, prometazynę, chloropromazynę), silne środki przeciwbólowe, a także leki wspierające płodność, które zawierają gonadotropinę kosmówkową.

Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego może być skutkiem zbyt wczesnego wykonania testu ciążowego. Jeżeli zostanie użyty bezpośrednio po owulacji, to pomimo tego, że nie doszło do zapłodnienia, wynik będzie pozytywny z uwagi na obecność w organizmie hormonu przypominającego hCG. Test ciążowy należy wykonać w dniu oczekiwanej miesiączki, a najlepiej tydzień po spodziewanym terminie.

Nie bez znaczenia są problemy zdrowotne kobiety i choroby, takie jak schorzenia tarczycy, nerek, białkomocz, torbiele na jajnikach czy nowotwory. Inną przyczyną fałszywie dodatniego wyniku testu ciążowego może być pozostawanie w organizmie kobiety fragmentów łożyska z poprzedniej ciąży, a także wejście kobiety w okres klimakterium. Zdarza się, że kobiety przechodzące menopauzę mają wyższy poziom hCG niż kobiety w wieku rozrodczym.

Nie można również wykluczyć sytuacji, że fałszywie dodatni wynik testu ciążowego spowodowany jest uszkodzeniem testu bądź jego przeterminowaniem, a także niewłaściwym użyciem. Zawsze należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją, a wynik należy odczytywać w wyznaczonym przez producenta czasie. Jeśli na przykład po jego upływie linia kontrolna zmieni się, może to być skutkiem reakcji chemicznej, nie oznacza ciąży. Test najlepiej kupić w aptece, a i wykonać go z samego rana, ponieważ mocz jest wówczas bowiem skondensowany. Aby się upewnić co do wyniku, warto kupić dwa testy ciążowe od dwóch różnych producentów. Otrzymanie pozytywnego wyniku należy zawsze potwierdzić w gabinecie ginekologa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.