Puste jajo płodowe - przyczyny, diagnostyka i leczenie

Puste jajo płodowe, inaczej ciąża bezzarodkowa, to patologia ciąży, która polega na niewytworzeniu się elementów płodu w rozwijającej się ciąży. Oznacza to, że po zapłodnieniu komórka jajowa zagnieździła się w macicy, lecz nie rozwija się w embrion. Puste jajo płodowe jest wykrywane podczas pierwszego badania USG. Jakie są przyczyny ciąży bezzarodkowej? Jakie objawy daje puste jajo płodowe?

Puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa to sytuacja, kiedy doszło do zapłodnienia, zapłodniona komórka jajowa zagnieździła się w jamie macicy, ale w pęcherzyku ciążowym nie rozwija się zarodek (albo się nie rozwija, albo od razu obumiera). U większości kobiet puste jajo płodowe pojawia się tylko raz w życiu, choć nie jest to regułą. Ciąża bezzarodkowa nie wpływa na kolejne ciąże.

Zobacz wideo

Puste jajo płodowe - przyczyny

Jajo płodowe to pęcherzyk ciążowy, w którym w prawidłowo rozwijającej się ciąży rośnie dziecko. Pusty pęcherzyk ciążowy, czyli zaśniad pusty, oznacza, że w jego wnętrzu nie rozwija się płód. Niemożliwy jest tym samym rozwój ciąży.

Jednoznaczna, konkretna przyczyna pustego jaja płodowego nie jest znana - może być ich wiele. Zwykle za tę patologię odpowiadają zaburzenia chromosomalne, wywołane złą jakością nasienia lub komórki jajowej, zaburzenia mechanizmów odpornościowych lub inne nieprawidłowości zachodzące na poziomie komórkowym. Podejrzewa się, że ciąża bezzarodkowa jest odpowiedzią na nieprawidłowe podziały zapłodnionej komórki.

Puste jajo płodowe - objawy i diagnostyka

Kobieta, u której rozwija się puste jajo płodowe, obserwuje u siebie objawy ciąży - dokładnie takie, jakie czuje się w ciąży przebiegającej prawidłowo. Zatrzymuje się miesiączka, pojawiają się nudności i wymioty, dokucza obrzęk piersi czy nadwrażliwość na zapachy. Ciążę potwierdza test ciążowy, ponieważ hCG, gonadotropina kosmówkowa, zostaje wykryta w moczu.

O tym, że ciąża jest bezzarodkowa, kobieta dowiaduje się podczas pierwszego badania USG. Wtedy to, w okolicach 8. tygodnia ciąży ginekolog informuje ją, że widzi puste jajo płodowe - stwierdza brak rozwijającego się zarodka w pęcherzyku ciążowym. 

Rzadko, ale jednak zdarza się, że w niedługim czasie po wstępnej diagnozie lekarskiej sytuacja się zmienia. Nie ma już mowy o pustym jaju płodowym, ponieważ pojawia się zarodek, który albo rozwijał się wolniej, albo był nietypowo umiejscowiony. To dlatego, by mieć pewność, po pierwszym badaniu USG ginekolog zleca ponowne badanie USG (wykonane po kilku dniach) oraz badanie krwi, by określić poziom hormonu hCG. Jeśli jego poziom jest niski, oznacza to, że jajo płodowe faktycznie może być puste.

Puste jajo płodowe - leczenie

Kiedy ciąża bezzarodkowa zostaje potwierdzona, możliwych jest kilka scenariuszy. Zawsze może dojść do poronienia. Puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa, to jedna z częstych przyczyn poronienia samoistnego. Ponieważ poronienie ciąży bezzarodkowej występuje zwykle na dość wczesnym etapie ciąży, kobieta często nie ma świadomości, że zaszła w ciążę.

Jeśli nie doszło do poronienia, można:

  • zastosować leki, które je wywołają,
  • przeprowadzić zabieg usunięcia pustego jaja płodowego, czyli łyżeczkowanie jamy macicy.

Zwykle lekarze zalecają, by poczekać na to, by organizm sam pozbył się pustego jaja płodowego. Tak czy inaczej każdą decyzję należy podjąć po konsultacji ze specjalistą.

Puste jajo płodowe - zabieg łyżeczkowania jamy macicy

Jeżeli puste jajo płodowe jest niezaprzeczalnym faktem, a brak jest objawów poronienia (ból brzucha, plamienie czy krwawienie), wykonuje się zabieg - łyżeczkowanie jamy macicy. Jego celem jest wydobycie pustego jaja płodowego.

Zanim zostanie wykonany zabieg łyżeczkowania jamy macicy, obecność pustego jaja płodowego - brak rozwijającego się zarodka po zapłodnieniu komórki jajowej - musi stwierdzić dwóch lekarzy.

Jeśli pacjentce zostaje wystawione skierowanie na łyżeczkowanie, należy jak najszybciej udać się do szpitala, by uniknąć powikłań, w tym zakażenia. Po wykonaniu zabiegu i usunięciu pustego jaja płodowego kobiecie zaleca się wstrzymanie z próbami zajścia w ciążę przez trzy cykle miesiączkowe.

Więcej o:
Copyright © Agora SA