Poronienie: rodzaje, przyczyny, objawy. Kiedy starać się o dziecko po stracie ciąży?

Poronienie to samoistna utrata ciąży w okresie poprzedzającym uzyskanie przez płód zdolności do przeżycia. Termin ten obejmuje wszelkie przypadki utraty ciąży od poczęcia do 22. tygodnia ciąży.

Poronienie (łac. abortus) to przedwczesne zakończenie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie wskutek wydalenia obumarłego zarodka lub płodu. Od 23. tygodnia mówi się o porodzie przedwczesnym. Szacuje się, że poronieniem kończy się około 10-15 proc. ciąż. Do 80 proc. poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży.

Krwawienia w ciąży mogą występować nawet do trzeciego miesiąca - mówi ginekolog-położnik, dr Grzegorz Południewski. Kiedy grożą poronieniem?

Zobacz wideo

Rodzaje poronień

Wyróżnia się wiele rodzajów poronień. To:

  1. poronienie samoistne. Mówi się o nim, gdy kobieta zaczyna krwawić i roni w postaci obfitej miesiączki. Poronienie następuje samoistnie, bez ingerencji lekarskiej,
  2. poronienie niezupełne. Oznacza, że poronienie rozpoczyna się samoistnie, ale nie może się w pełni dokonać bez pomocy lekarskiej. To obumarcie jaja płodowego, po którym w jamie macicy pozostały resztki utkania łożyskowego,
  3. poronienie zatrzymane. To obumarcie jaja płodowego, po którym nie nastąpiło wydalenie obumarłego płodu w okresie ośmiu tygodni. Kobieta dowiaduje się, że ciąża obumarła dopiero na USG, kiedy lekarz stwierdza brak akcji serca u dziecka. Organizm kobiety zachowuje się tak, jakby ciąża trwała nadal,
  4. poronienie septyczne - poronienie przebiegające z ogólnym zakażeniem organizmu,
  5. poronienie nawykowe, nawracające - to trzecie i każde następne kolejne poronienie,
  6. poronienie zupełne - poronienie, kiedy wydaleniu z jamy macicy uległo całe jajo płodowe (płód i kosmówka).

Poronienie - przyczyny

Przyczyny poronienia występującego w pierwszym trymestrze ciąży, tak zwane wczesne to:

  • czynniki genetyczne - ponad połowa zarodków po poronieniu jest obciążona aberracją chromosomową. Wada chromosomalna powstaje z przyczyny niezależnych podczas powstawania gamet. Ponieważ częściej wady te powstają po stronie kobiety, im starsza ciężarna, tym większe ryzyko poronienia,
  • zaburzenia trofoblastu,
  • patologie w obrębie narządu rodnego kobiety (mięśniaki macicy, macica dwurożna lub jednorożna, macica przegrodzona czy niewydolność szyjki macicy).

Przyczyny poronienia występującego w drugim trymestrze ciąży, tak zwane późne, obejmują przyczyny poronień w pierwszym trymestrze oraz:

  • poważne zakażenia (różyczka, opryszczka, cytomegalia, odra, toksoplazmoza),
  • czynniki immunologiczne. Układ odpornościowy może wytwarzać przeciwciała, które atakują organizm ciężarnej,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej i choroby przewlekłe matki (na przykład cukrzyca czy niewyrównane choroby tarczycy, zespół policystycznych jajników),
  • choroby wirusowe i bakteryjne,
  • niewydolność cieśniowo-szyjkowa,
  • niewydolność fazy lutealnej,
  • nadużywanie leków,
  • palenie papierosów,
  • narkotyki,
  • złe odżywianie,
  • wysoki poziom stresu.

Poronienie - objawy

Objawami poronienia jest krwawienie i ból podbrzusza. Wyjątkiem jest poronienie zatrzymane. W bardziej zaawansowanej ciąży pojawia się silny ból napadowy, który obejmuje podbrzusze oraz okolicę lędźwiowo-krzyżową. Bólom może towarzyszyć krwawienie i skurcze. Objawy poronienia zależą od rodzaju poronienia oraz od wieku ciąży. Im ciąża dłuższa, tym objawy poronienia są silniejsze.

Poronienie. Kiedy można starać się o dziecko?

Jeśli doszło do poronienia, rodzice często zastanawiają się, kiedy znów mogą starać się o dziecko. Wiele zależy od kondycji fizycznej i psychicznej kobiety, ale i rodzaju poronienia.

Przy poronieniu samoistnym kobieta powinna zgłosić się na kontrolę do ginekologa. O ciążę można starać się już w kolejnym cyklu menstruacyjnym. Przy poronieniu zatrzymanym lub niezupełnym należy oczyścić jamę macicy z martwych tkanek. Jeżeli zostaje przeprowadzony zabieg łyżeczkowania, z próbami zajścia w ciąże należy zaczekać co najmniej trzy miesiące. W ostatnich latach lekarze częściej sięgają po inne rozwiązanie. To farmakologiczna indukcja poronienia. Kobiecie, u której stwierdza się obumarcie ciąży, podaje się leki wywołujące skurcze. Dochodzi do samoistnego oczyszczania się macicy. O ciążę można się wówczas starać po jednym prawidłowym cyklu. Przy poronieniach późniejszych niż 13. tydzień najczęściej przeprowadza się zabieg ginekologiczny. W takiej sytuacji o dziecko można się starać dopiero po trzech prawidłowych cyklach.

Po potwierdzeniu poronienia warto wykonać badania, które ułatwią zajście w kolejną ciążę. Można zbadać poziom hormonów, zrobić badania genetyczne, a także wykluczyć problemy z budową układu rodnego. Czasem warto porozmawiać z psychologiem. Wykrycie przyczyny poronienia umożliwia wdrożenie leczenia przyczynowego. Poronienie nawracające jest odrębną jednostką chorobową, posiadającą swoistą etiologię.

Więcej o:
Copyright © Agora SA