Przed ciążą - najnowsze artykuły

  • Ginekolog o niepłodności: Przetrzymuje się ludzi w gabinetach

    Ginekolog o niepłodności: Przetrzymuje się ludzi w gabinetach

    - Ludzie, którzy mają problemy z płodnością, a bardzo chcą mieć dziecko, są bardzo "wdzięcznymi" pacjentami. Przychodzą regularnie i płacą. Niekiedy celowo przetrzymuje się ich w gabinetach. Po co się ich pozbywać? - o tym, z jakimi problemami zmagają się pary, które muszą się leczyć, aby zajść w ciążę, mówi ginekolog, prof. dr hab. n. med. Rafał Kurzawa.

    Joanna Biszewska
  • Wujek znad kotleta: A co ty Kamil, nie wiesz, jak się dziecko robi?

    Wujek znad kotleta: A co ty Kamil, nie wiesz, jak się dziecko robi?

    - Ludzie komentują, ale mało kto wie, przez co przechodzimy, jakie dramaty rozgrywają się w czterech ścianach naszych domów. Psychoterapia, ciągłe wizyty w klinice, ogrom badań, mnóstwo leków i morze wylanych łez - to jest nasza codzienność. Nie każdy chce i ma potrzebę, aby opowiadać o tym, że kolejne in vitro nie zakończyło się ciążą - mówi Ola, która od kilku lat wraz z mężem stara się o dziecko.

    Joanna Biszewska
  • Kalendarz dni płodnych a metody obserwacji cyklu

    Kalendarz dni płodnych a metody obserwacji cyklu

    Kalendarz dni płodnych, traktowany przez niektórych jako metoda antykoncepcyjna, jest tak naprawdę skutecznym narzędziem do poznania swojego ciała i zachodzących w nim zmian. Sprawdźmy, jakie metody obserwacji cyklu są pomocne przy stworzeniu takiego kalendarza.

    KatK
  • Kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?

    Kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?

    Kiedy zrobić test ciążowy, aby jego wynik nie został zafałszowany? Warto przestrzegać kilku zasad. Sprawdź, kiedy jest najdogodniejszy termin na wykonanie testu ciążowego i co może oznaczać wynik fałszywie pozytywny.

    Małgorzata Wołoszyn
  • Beta HCG - badanie, dzięki któremu dowiesz się czy jesteś w ciąży. Na czym polega i jakie są normy?
  • 'Dzidziusia wam życzymy'. Ginekolog: Dwa i pół miliona ludzi boryka się z niepłodnością

    "Dzidziusia wam życzymy". Ginekolog: Dwa i pół miliona ludzi boryka się z niepłodnością

    - Zgłasza się do mnie ostatnio sporo par, są dobrze po 30-tce. Mówią, że pobyt w wymuszonym odosobnieniu spowodował, że myśl o dziecku przyszła im do głowy. Czy to się przełoży na boom urodzeń po pandemii? Bardzo w to wątpię - o tym, dlaczego coraz więcej par zmaga się z niepłodnością mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, położnik, prezes kliniki leczenia niepłodności Gameta Warszawa.

    Joanna Biszewska
  • Test owulacyjny: jak i kiedy go wykonać?

    Test owulacyjny: jak i kiedy go wykonać?

    Test owulacyjny jest wykorzystywany w celu ustalenia dokładnego momentu owulacji, co jest niezmiernie istotne w przypadku starań o dziecko. Kiedy najlepiej go wykonać?

    Małgorzata Wołoszyn
  • Iza Miko zamroziła jajeczka, aby kiedyś zostać mamą. 'Czeka mnie wczesna menopauza'
  • Jak zajść w ciążę - owulacja, dni płodne, stres. Co ma wpływ na zapłodnienie?
  • Zapłodnienie in vitro - na czym polega i jak przebiega w kolejnych etapach?
  • Jak przygotować się do ciąży - przygotowania, badania i właściwa dieta
  • Małgorzata Rozenek o płodności: 'Długo staraliśmy się z mężem o dziecko, (...) nasze organizmy potrzebowały energii i sił na wysiłek fizyczny i psychiczny'

    Małgorzata Rozenek o płodności: "Długo staraliśmy się z mężem o dziecko, (...) nasze organizmy potrzebowały energii i sił na wysiłek fizyczny i psychiczny"

    Małgorzata Rozenek-Majdan w książce "Świadoma mama" wraz ze znanymi specjalistami obala mity dotyczące ciąży, które przynoszą kobietom tylko dezinformację i niepotrzebnie je straszą. Czternaście rozmów z bardzo różnych dziedzin odpowiada na trudne pytania i pomaga parom zmierzyć się z wymagającym czasem ciąży, tematem niepłodności czy traumy po poronieniu.

    fragment książki "Świadoma mama"
  • W wieku 29 lat zachorowała na nowotwór. Powodem było to, że zaszła w ciążę
  • Luteina, czym jest i czy powinniśmy ją stosować w ciąży i przed nią?
  • Sześć lat walczyła z niepłodnością. 'Lekarze pytali, czemu znów nie jestem w ciąży'
  • Niepłodność mężczyzn. Czym się objawia? Czy można ją leczyć?

    Niepłodność mężczyzn. Czym się objawia? Czy można ją leczyć?

    Niepłodność mężczyzn to problem coraz częściej występujący w naszym społeczeństwie. Dotyczy to panów w różnym wieku, o różnym statusie materialnym, wykształceniu i wykonywanym zawodzie. Ta przypadłość nie wybiera - może przytrafić się każdemu. Z roku na rok obserwujemy jednak coraz wiekszą ilość mężczyzn, którzy borykają się z problemem niepłodności. Jakie są tego powody? Na płodność męską wpływ ma wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Aby określić przyczyny kłopotów z płodnością, należy dokonać wnikliwej analizy i poddać się badaniom diagnostycznym.

    M. Wołoszyn
  • Inseminacja - czym jest i jak przebiega?

    Inseminacja - czym jest i jak przebiega?

    Inseminacja to jedna z metod walki z niepłodnością, która dotyka coraz wiekszą liczbę par. Mówi się, że nawet co piąta para starajaca się o dziecko, może borykać się z tym problemem. Nauka nie pozostaje jednak obojętna na ten problem. Inseminacja jest stosunkowo jedną z najprostszych metod wspomagania płodności.

    M. Wołoszyn
  • Podwójna owulacja a ciąża - co warto wiedzieć?

    Podwójna owulacja a ciąża - co warto wiedzieć?

    Podwójna owulacja a ciąża to złożona kwestia. Zdarza się, że nie tylko może dojść do podwójnego jajeczkowania w jednym cyklu miesiączkowym, ale i do ciąży bliźniaczej. Dzieje się tak, gdy zapłodnione zostaną dwa pęcherzyki, które dojrzeją jednocześnie. Jakie są przyczyny i objawy podwójnego jajeczkowania?

    mb
  • Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego - czym jest spowodowany?
  • Dieta przed ciążą i suplementacja. Co trzeba wiedzieć?

    Dieta przed ciążą i suplementacja. Co trzeba wiedzieć?

    Dieta przed ciążą powinna być dobrze przemyślana i różnorodna. Jej zadaniem jest zaopatrzenie organizmu kobiety planującej dziecko w niezbędne składniki budulcowe, energetyczne, jak również witaminy i mikroelementy. Dlaczego to takie ważne?

    mb
  • Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn

    Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn

    Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn obejmują wiele czynników. U kobiet najbardziej powszechną przeszkodą na drodze do rodzicielstwa są zaburzenia hormonalne i zaburzenia jajeczkowania. Wśród mężczyzn prym wiodą nieprawidłowości nasienia.

    mb
  • Termometr owulacyjny - jak się nim posługiwać? Do czego służy?

    Termometr owulacyjny - jak się nim posługiwać? Do czego służy?

    Termometr owulacyjny jest niezbędny przy określaniu dni płodnych i niepłodnych. Pozwala na wyznaczanie momentu owulacji na podstawie analizy temperatury ciała. Stosuje się go w naturalnych metodach kontroli płodności, czyli naturalnego planowania rodziny.

    mb
  • Naturalne planowanie rodziny - metody. Ciąża i antykoncepcja

    Naturalne planowanie rodziny - metody. Ciąża i antykoncepcja

    Naturalne planowanie rodziny, zwane w skrócie NPR, pozwala na określenie fazy płodności w cyklu miesięcznym kobiety, co jest ważne w kontekście tak ciąży, jak i antykoncepcji. Do metod rozpoznawania płodności należy między innymi kalendarzyk małżeński, metoda termiczna, obserwacja śluzu czy metoda objawowo-termiczna. To dlatego podstawą naturalnego planowania rodziny jest znajomość i wykorzystywanie fizjologicznego rytmu płodności kobiety. Co warto wiedzieć o NPR?

    mb
  • Niepłodność męska - rzeczywiście mamy epidemię? Skąd się bierze problem, jak go diagnozować i leczyć?
  • Srom to nie pochwa. Czym jest, jakiej wymaga higieny i jak się objawiają jego problemy zdrowotne

    Srom to nie pochwa. Czym jest, jakiej wymaga higieny i jak się objawiają jego problemy zdrowotne

    Srom nie jest innym określeniem pochwy (waginy). Nie ma we współczesnym języku polskim dla niego oficjalnego zamiennika, chociaż w mowie potocznej ich nie brakuje, także wulgaryzmów. Zewnętrzne narządy płciowe żeńskie, czyli srom, wymagają innej pielęgnacji niż pochwa, którą osłaniają. Warto wiedzieć, na jakie problemy zdrowotne jest narażony.

    Eliza Dolecka
  • Puste jajo płodowe - przyczyny, diagnostyka i leczenie

    Puste jajo płodowe - przyczyny, diagnostyka i leczenie

    Puste jajo płodowe, inaczej ciąża bezzarodkowa, to patologia ciąży, która polega na niewytworzeniu się elementów płodu w rozwijającej się ciąży. Oznacza to, że po zapłodnieniu komórka jajowa zagnieździła się w macicy, lecz nie rozwija się w embrion. Puste jajo płodowe jest wykrywane podczas pierwszego badania USG. Jakie są przyczyny ciąży bezzarodkowej? Jakie objawy daje puste jajo płodowe?

    mzb
  • Jajowody - budowa, funkcje i częste problemy

    Jajowody - budowa, funkcje i częste problemy

    Jajowody, choć niepozorne, odgrywają istotną rolę w procesie zapłodnienia i przetrwania zarodka przed zagnieżdżeniem macicy. Ich ewentualna niedrożność prowadzi do niepłodności, stąd tak istotne jest zapobieganie ich problemom oraz wczesne wykrywanie nieprawidłowości.

    eska
  • Hormon folikulotropowy, FSH - ważny dla płodności obu płci. Kiedy jego poziom jest nieprawidłowy?
  • Komórka jajowa, czyli gigant, od którego zaczyna się życie
  • Endometrium to nie jest choroba, chociaż czasem choruje. Dowiedz się, jak działa, do czego służy i jaki ma związek z płodnością
Copyright © Agora SA