Kolka niemowlęca: sposoby warte wypróbowania!

Kolka niemowlęca to bardzo uciążliwa przypadłość. Atakuje bez uprzedzenia, a cierpią wszyscy: niemowlę i dorośli. Jak pomóc niemowlęciu, które ma atak kolki?
kolka niemowlęca kolka niemowlęca fot. Shutterstock

Kolka niemowlęca - objawy

Jak rozpoznać kolkę? Pierwszy atak kolki u noworodka pojawia się znienacka: nasze spokojne dotąd niemowlę zaczyna nagle przeraźliwie płakać, krzyczeć, wierzga nóżkami, ma napięty brzuszek, jest czerwone na twarzy. To bardzo trudne doświadczenie dla rodziców, czują się bezradni, a kiedy ataki kolki u noworodka powtarzają się, całe życie rodzinne zaczyna kręcić się wokół oczekiwania na kolejny atak nieutulonego płaczu, podczas którego niemowlę wydaje się bardzo cierpieć. Pierwszy atak kolki u noworodka pojawia się zwykle około 4 tygodnia życia, a mija samoistnie, kiedy niemowlę ma około 3 miesięcy. Kolka niemowlęca przechodzi równie nagle i nieoczekiwanie, jak się pojawiła. Jak przetrwać ten okres i jak ulżyć niemowlęciu?

kolka niemowlęca kolka niemowlęca fot. Shutterstock

Kolka niemowlęca - przyczyny

Przyczyny występowania kolki nie są do końca znane. Są teorie, że kolka niemowlęca może być efektem połykania powietrza, alergii na mleko, nietolerancji  laktozy, niedojrzałości układu pokarmowego i/lub nerwowego. Sądzi się, że kolkę może też powodować zmęczenie i duża wrażliwość na bodźce. Najtrudniejsze w kolce niemowlęcej jest to, że jesteśmy wobec niej bezsilni. To duże obciążenie psychiczne widzieć cierpiące dziecko i nie móc mu pomoc. Poniższe sposoby nie sprawią wprawdzie, że kolka zniknie zupełnie, ale mogą przynajmniej przynieść ulgę waszemu niemowlęciu, a tym samym i wam. Spróbujcie, który z tych sposobów na kolkę niemowlęcą sprawdzi się u was najlepiej.

kolka niemowlęca kolka niemowlęca fot. Shutterstock

Probiotyki na kolkę niemowlęcą

Według jednej teorii niemowlęta, które mają ataki kolki mają inną mikroflorę jelitową, niż dzieci, które nie cierpią na kolkę niemowlęcą. W badaniu przeprowadzonym na oddziale pediatrycznym szpitala we Włoszech niemowlętom podawano probiotyk Lactobacillus reuteri w połączeniu z symetykonem. Zaobserwowano, że podawanie tych środków skracało czas trwania kolki u niemowląt. Niestety na efekt trzeba poczekać - ataki kolki u niemowląt zaczęły się skracać 7 dni od rozpoczęcia podawania leków, w 28 dniu efekty były najbardziej widoczne. Ani probiotyk, ani symetykon nie zniosły jednak kolki całkowicie.

termofor termofor fot. Shutterstock

Ciepły okład podczas ataku kolki

Niektórym niemowlętom cierpiącym na ataki kolki pewną ulgę przynoszą ciepłe okłady na brzuszek - może to być wyprasowana pieluszka tetrowa położona na brzuchu, ciepły (uwaga, żeby nie był gorący!) strumień powietrza suszarki, a najlepiej sprawdzi się termofor wypełniony ciepłą wodą (nigdy nie może być gorąca!). Połóż dziecko na swoim brzuchu, z okładem lub termoforem między wami. Ciepło i bliskość mogą nieco pomóc podczas ataku kolki.

Sprawdź się w quizie: Wiesz wszystko o ludzkim organizmie? To bez problemu wskażesz fałszywe zdania

kolka niemowlęca kolka niemowlęca fot. Shutterstock

Masaż na kolkę niemowlęcą

Niektórym niemowlętom cierpiącym na kolkę pomaga masaż. Instrukcji wykonania masażu jest kilka, sprawdźcie, który spodoba się waszemu dziecku najbardziej. Kilka propozycji masażu na kolkę znajdziecie tutaj. Pamiętajcie, żeby w pokoju było cicho i ciepło. Taki masaż pomaga też na gazy i problemy z wypróżnieniem u niemowląt.

kolka niemowlęca kolka niemowlęca fot. Shutterstock

Szum ukoi podczas ataku kolki

Niemowlęta lubią szumiące dźwięki, prawdopodobnie dlatego, że kojarzą im się z życiem płodowym. Szum suszarki, odkurzacza, nagrania morza czy nawet szumiące dźwięki wydawane przez rodziców wielu dzieciom pomagają się wyciszyć i zasnąć. Spróbujcie tego także podczas ataku kolki, może maluch poczuje się dzięki temu bezpieczniej.

niemowlę w chuście niemowlę w chuście fot. Shutterstock

Kołysz dziecko podczas ataku kolki

Podobnie jak szum i ciepło, niektóre niemowlęta cierpiące na kolkę dobrze reagują na kołysanie. Weź dziecko na ręce, przytul i kołysz. Może atak kolki nie ustąpi, ale dzięki twojej bliskości niemowlę poczuje się bezpieczniej. Oczywiście możesz kołysać niemowlę w kołysce lub leżaczku, ale twoje ciepło i bicie serca na pewno mają większą moc. Cudownym wynalazkiem jest też wiązana chusta do noszenia niemowląt (w przypadku tych najmłodszych wybierz chustę elastyczną) - możesz w niej spacerować, masz wolne ręce, a dziecko cieszy się z twojej bliskości i ciepła. Wbrew pozorom wiązanie wcale nie jest trudne, wystarczy odrobina ćwiczeń!

niemowlę niemowlę fot. Shutterstock

Otulaj niemowlę cierpiące na kolkę

Noworodki i niemowlęta lubią być ciasno opatulone kocykiem lub specjalnym otulaczem. Przypomina im to czas, który spędziły w łonie matki. Badania wykazały, że dzieci, które śpią otulone, rzadziej się budzą, a ich sen jest spokojniejszy. Niemowlęta mogą obudzić się nawet przez własne ruchy! Spróbujcie opatulić dziecko przed zbliżającą się porą ataku kolki i sprawdźcie, czy to pomoże.

niemowlę w kąpieli niemowlę w kąpieli fot. Shutterstock

Ciepła kąpiel na kolkę niemowlęcą

Niektórym niemowlętom ulgę podczas ataku kolki przynosi ciepła kąpiel. Łagodne polewanie wodą brzuszka i pleców może działać kojąco, tak samo jak kołysanie niemowlęcia w wodzie. Pamiętajcie jednak, że nie wszystkie maluchy lubią kąpiele, jeśli więc wasze dziecko protestuje podczas kontaktu z wodą, ten sposób na kolkę nie jest dla was!

niemowlę i tata niemowlę i tata fot. Shutterstock

Kolka niemowlęca kiedyś się skończy

Pewnego dnia zauważycie ze zdumieniem, że atak kolki niemowlęcej się nie pojawił. To będzie ogromna ulga. I nawet jeśli do tego czasu będziecie mieć wrażenie, że ataki kolki niemowlęcej nie skończą się nigdy, uwierzcie, że czas jest waszym najlepszym sprzymierzeńcem. Możecie też stosować preparaty na kolkę dostępne w aptekach - poproście pediatrę o polecenia najlepszego środka dla waszego dziecka. Wypróbujcie proponowane tu sposoby na kolkę, ale nie zapomnijcie też o tym, by zadbać o własny komfort psychiczny. To ważne!

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA