Karmienie dziecka w pierwszych latach życia. O czym trzeba pamiętać?

Karmienie dziecka w pierwszych latach życia ma ogromny wpływ na zdrowie i kondycję, jak i rozwój fizyczny oraz psychiczny dziecka. Może również wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób cywilizacyjnych.

Karmienie dziecka w pierwszych latach życia jest bardzo ważną kwestią, która stanowi o dobrostanie dziecka, ale i rzutuje na jego rozwój w przyszłości. Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci podkreślają, że właściwe żywienie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu dziecka, jego odporność, wzrost i zdolności poznawcze.

Czego nie może jeść dziecko w pierwszym roku życia?

Zobacz wideo

Karmienie dziecka: noworodek

Jak karmić noworodka? Dziecko po narodzinach można karmić piersią bądź mlekiem modyfikowanym, przy czym karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia najmłodszych dzieci.

Karmienie piersią powinno rozpocząć się w ciągu pierwszej godziny po porodzie, podczas kontaktu "skóra do skóry", czyli tak zwanego kangurowania. Noworodka, jak i niemowlę w pierwszych miesiącach życia należy karmić "na żądanie". Tym samym dziecko ma jeść tyle razy i tak długo, jak chce. Podstawą skutecznego karmienia dziecka jest właściwa technika.

Jeżeli niemowlę nie jest karmione naturalnie, należy sięgnąć po produkty zastępujące mleko kobiece. To mieszanki mleczne dostosowane do wieku dziecka, które powstają ze specjalnie przetworzonego mleka krowiego. Mleka modyfikowane dla noworodków i niemowlaków są opatrzone cyfrą: 1, 2, 3, 4 lub 5. Im niższa liczba, tym młodsze dziecko może być nim karmione. Aby wybrać najlepsze, warto porozmawiać z pediatrą.

Noworodki karmione mlekiem modyfikowanym jedzą rzadziej niż karmione piersią, ponieważ mieszanka jest trawiona wolniej niż pokarm mamy. Przyjmuje się, że dziecko powinno jeść co trzy godziny. Wielkość porcji podana jest na opakowaniu produktu. Mleko - produkt zastępujący mleko kobiece - należy zawsze przygotować zgodnie z zaleceniami producenta.

Karmienie dziecka: niemowlę

Jak karmić niemowlę? Karmienie piersią jest uznanym na świecie "złotym standardem" w żywieniu niemowląt. Według Komitetu Żywienia ESPGHAN oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) celem, do którego należy dążyć jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy. Oznacza to, że w tym czasie niemowlę otrzymuje jedynie mleko matki. Nie należy podawać innych płynów, np. wody, soków, mieszanek.

Mleko matki jest najbardziej wartościowym pokarmem dla maluchów. Ma idealny skład, który organizm kobiety dostosowuje do potrzeb odżywczych rosnącego dziecka. Jeżeli dziecko nie jest karmione piersią, karmienie dziecka opiera się na mleku modyfikowanym.

Zgodnie z zaleceniami ESPGHAN oraz EFSA (European Food Safety Authority) wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. Konieczność wprowadzania produktów uzupełniających wynika ze zwiększającego się zapotrzebowania na różne składniki odżywcze, których mleko matki nie może już na ogół zaspokoić.

Jakie są zasady w kwestii karmienia dziecka? To rodzic decyduje, kiedy i co zje dziecko, zaś dziecko decyduje, czy i ile zje. Nowe produkty należy wprowadzać stopniowo, obserwując reakcję dziecka i zaczynając od małych porcji (np. trzech-czterech łyżeczek). Początkowo do diety niemowlęcia należy wprowadzać warzywa, kaszki ryżowe i zbożowe, a także owoce.

Kiedy należy zakończyć karmienie dziecka piersią? Komitet Żywienia EPGHAN podaje, że karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko. WHO zaleca kontynuację karmienia przez co najmniej dwa lata.

Karmienie starszego dziecka

Dieta dziecka, które ma rozszerzony jadłospis, powinna być optymalna: dobrze zbilansowana i różnorodna. Nie może w niej zabraknąć produktów ze wszystkich grup składających się na piramidę żywienia. Powinny się w niej naleźć pokarmy dostarczające składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu (to głównie białko, węglowodany i tłuszcze), a także witamin i mikroelementów. Ponieważ ogromnie ważny jest stan flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, nie do przecenienia jest rola probiotyków, czyli dobroczynnych bakterii oraz prebiotyków, czyli cukrów złożonych stanowiących ich pożywkę.

Jakie produkty są ważne w karmieniu dziecka?

  • Węglowodany złożone, obecne w produktach z pełnego ziarna,
  • warzywa i owoce,
  • nabiał i jaja,
  • ryby i chude mięso,
  • dobre tłuszcze.

Warto pamiętać, by stosowane produkty miały dużą wartość odżywczą, były naturalne i świeże. Nie mniej ważna jest częstotliwość oraz stałe pory posiłków. Małe dzieci powinny otrzymywać w ciągu dnia pięć posiłków: trzy podstawowe i dwa uzupełniające (drugie śniadanie i podwieczorek). Między posiłkami powinny być trzy-cztery godziny przerwy.

Posiłki powinny być odpowiednie do wieku dziecka. Nie powinno się dawać dziecku przekąsek i słodkich napojów pomiędzy posiłkami. Bardzo ważne jest picie odpowiednich ilości wody.

Więcej o:
Copyright © Agora SA