Kaszki dla dzieci - co trzeba o nich wiedzieć?

Kaszki dla dzieci są produktami, od których zwykle rozpoczyna się rozszerzanie diety niemowlęcia. Ich wybór jest bardzo duży. Poszukując produktu idealnego można wybierać spośród wielu ofert i rodzajów. Jaka kaszka dla niemowlaka i nieco starszego konsumenta będzie najlepsza?

Kaszki dla dzieci: wartości odżywcze

Kaszki dla dzieci to produkty zbożowe, będące źródłem energii oraz wielu cennych składników odżywczych. Produkuje się je najczęściej z ryżu, kukurydzy czy pszenicy, ale również gryki czy owsa.

Kaszki dla najmłodszych są bogate w węglowodany złożone, między innymi skrobię, błonnik pokarmowy, białko roślinne, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne. Wartość odżywcza produktów zbożowych zależy od stopnia przemiału ziarna. Im mniej oczyszczone ziarno, tym więcej w nim błonnika oraz składników odżywczych.

Kaszki dla niemowląt i dzieci są typowym początkowym posiłkiem uzupełniającym. W schemacie żywienia niemowląt wymieniane są jako jeden z pierwszych posiłków, jakie można podać dziecku w trakcie rozszerzania diety. Zgodnie z zaleceniami ESPGHAN oraz EFSA (European Food Safety Authority) wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. Konieczność ich wprowadzania wynika ze zwiększającego się zapotrzebowania na różne składniki odżywcze, których mleko matki nie może już zaspokoić.

Czego nie może jeść dziecko w pierwszym roku życia?

Zobacz wideo

Rodzaje kaszek dla dzieci: gotowe i tradycyjne

Kaszki dla dzieci to zarówno gotowe produkty przygotowane z myślą o najmłodszych, jak i kasze tradycyjne, drobnoziarniste, takie jak kasza manna, kukurydziana, ryżowa czy orkiszowa.

Przewagą kaszek dla niemowląt i małych dzieci jest ich jakość oraz bezpieczeństwo. W skład produktów przygotowanych specjalnie dla nich wchodzą różnego rodzaju zboża, często dodatkiem są owoce. To dobry wybór dla maluchów, ponieważ kleiki i kaszki dla niemowlaka oraz małego dziecka są wyprodukowane z surowców pochodzących z upraw i hodowli poddanych szczególnej kontroli. Ponadto charakteryzują się odpowiednią dla potrzeb rosnącego organizmu wartością odżywczą i wysoką jakością zdrowotną.

Poza tym w kaszkach dla dzieci ogranicza się ilość cukru, soli kuchennej oraz dodatków smakowych. Zgodnie z prawem produkty te nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników czy wzmacniaczy smaku. Wyłączną metodą utrwalania jest odpowiedni proces termiczny. Co więcej ich smak i zapach muszą być akceptowane przez niemowlęta.

Kaszki dla dzieci: rodzaje

Kaszki dla niemowląt dzielą się na wiele grup, z uwagi na skład czy wiek małego konsumenta. To na przykład:

  • kaszki i kleiki ze zbóż bezglutenowych (ryżowe, kukurydziane, gryczano-ryżowe),
  • kaszki i kleiki ze zbóż glutenowych (pszenne, owsiane, wielozbożowe),
  • kaszki bezmleczne,
  • kaszki mleczno-zbożowe,
  • kaszki mleczno-owocowe,

Kaszki dla dzieci: mleczne i bezmleczne

Zbożowe kaszki dla dzieci dzielą się na mleczne, które przygotowuje się na ciepłej wodzie dobrej jakości oraz bezmleczne. Te przyrządza się na bazie mleka mamy, mleka modyfikowanego czy preparatu mlekozastępczego odpowiedniego dla wieku dziecka.

Kaszki mleczne dla dzieci są pełnowartościowym posiłkiem, sprawdzają się zarówno w roli śniadań, jak i kolacji. Kaszka bezmleczna może być zarówno samodzielnym posiłkiem (wystarczy dodać mleko mamy lub mleko modyfikowane), jak i dodatkiem do przecierów owocowych albo zup i dań mięsno-warzywnych. Kaszki bezmleczne nie zawierają laktozy i białka mleka krowiego. Kaszki mleczne mają już w swoim składzie mleko modyfikowane, zawierają więc białko mleka krowiego.

Kaszki dla dzieci z dodatkami

Najczęściej w kaszce dla dzieci obecny jest jeden rodzaj zboża, choć zdarzają się kaszki wielozbożowe, ryżowo-kukurydziane lub owsiano-pszenne. Na rynku można także znaleźć kaszki zbożowe w czystej postaci, jak i wzbogacone rożnymi dodatkami, takimi jak sproszkowane owoce, zmielone płatki owocowe, sok owocowy, a także witaminy (z grupy B oraz witaminy A, D, E i K), wapń, probiotyki czy żelazo.

Wybierając kaszkę dla niemowlaka warto sięgać po tę, która zawiera cukry naturalnie pochodzące ze zbóż, owoców czy mleka. Tym samym należy unikać tych, które w składzie zawierają cukier, sacharozę, fruktozę, syrop glukozowy czy inne cukry.

Kaszki dla dzieci: bezglutenowe i z glutenem

Kupując kaszkę dla dziecka zawsze trzeba sprawdzić, czy produkt zawiera gluten. Warto pamiętać, że ten rodzaj białek roślinnych występuje w pszenicy, życie, jęczmieniu, ale i owsie. Zawiera go kasza manna, kuskus oraz niektóre kaszki dla niemowląt po szóstym miesiącu życia.

Aby zapobiegać pojawieniu się u dziecka w przyszłości celiakii, czyli choroby trzewnej, do diety malucha gluten należy wprowadzić już w szóstym miesiącu życia u dziecka karmionego piersią i w piątym miesiącu u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Nie mogą to być duże ilości. Wystarczy dodać porcję 2-3 g produktu zawierającego gluten, najlepiej kaszki z glutenem, mlecznej albo bezmlecznej, do jednego posiłku dziennie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA