Antybiotyki a karmienie piersią: co warto wiedzieć?

Antybiotyki a karmienie piersią jest kwestią niepokojącą wiele mam, którym lekarz zaordynował antybiotykoterapię. Wówczas pojawia się wiele pytań. Czy to bezpieczne dla dziecka? Co robić w przypadku infekcji, która wymaga tak zdecydowanego leczenia? Może trzeba czasowo odstawić malucha od piersi?

Antybiotyki a karmienie piersią to temat, któremu specjaliści poświęcają wiele uwagi. Nic dziwnego - antybiotyki, obok niewątpliwych korzyści, niosą ze sobą wiele zagrożeń. Zdecydowanie trzeba stosować je rozważnie, nie wolno ich też nadużywać. W kontekście matek karmiących bardzo ważne jest, by wybrany przez lekarza antybiotyk był nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny dla dziecka. Korzyści z jego zastosowania muszą przewyższać ryzyko.

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia małych dzieci. Ponieważ mleko matki jest dla malucha pokarmem idealnym, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez niemowlę szóstego miesiąca życia oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia i dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Jak w tym kontekście odnieść się do zagadnienia antybiotyki a karmienie piersią? Co zrobić w sytuacji, gdy infekcja, na którą zapadła karmiąca, wymaga leczenia antybiotykiem? Może się tak stać z różnych powodów. Przyczyną może być bakteryjna infekcja układu oddechowego czy moczowego, ale również ropień czy zapalenie wywołane zastojem pokarmu.

Czy czosnek jest naturalnym antybiotykiem? Zobaczcie:

Zobacz wideo

Antybiotyki a karmienie piersią. Czy konieczne jest zaprzestanie karmienia?

Czy podczas leczenia antybiotykiem kobieta powinna odstawić dziecko od piersi? Zwykle nie, ale pod warunkiem, że leczenie jest prowadzone przez lekarza, który wie o sytuacji pacjentki, a i pozwala na to rodzaj infekcji i przepisanego antybiotyku. Nie można stosować leków na własną rękę - zwłaszcza w czasie ciąży czy karmienia piersią.

Większość antybiotyków może być bezpiecznie stosowana przez kobiety karmiące. Wiele z nich w minimalnym stopniu przenika do mleka matki. Ponieważ możliwe jest dobranie bezpiecznego dla malucha antybiotyku, odstawienie od piersi nie jest konieczne. To dobra wiadomość, ponieważ zaprzestanie karmienia może przecież skutkować zanikiem laktacji.

Odstawienie dziecka od piersi jest niezbędne w wyjątkowych sytuacjach, to jest w przypadku stosowania niektórych antybiotyków. Aby czasowe zaprzestanie karmienia piersią nie oznaczało końca laktacji, należy regularnie odciągać pokarm - i go wylewać. Działania te pozwolą na utrzymanie laktacji i powrót do karmienia po zakończonej kuracji antybiotykami.

Antybiotyki a karmienie piersią. Leki dozwolone i zakazane

Antybiotyki nie są jednolitą grupą leków: różnią się składem, zastosowaniem, spektrum działania. Tym samym w kontekście kobiet karmiących piersią wyróżnia się:

  • antybiotyki uznane za bezpieczne podczas karmienia piersią,
  • antybiotyki, których działanie nie zostało przebadane,
  • antybiotyki, których zastosowanie przy karmieniu piersią stanowi zbyt duże ryzyko dla dziecka.

Ponieważ istnieją tak antybiotyki, jak i inne leki, które przenikają do mleka i nie są obojętne dla dziecka, leczenie zawsze należy konsultować z lekarzem. Kwestię "leki czy antybiotyki a karmienie piersią" rozstrzygają również informacje zawarte na ulotkach (lek jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i karmiących bądź należy skonsultować się z lekarzem przed jego zastosowaniem).

Antybiotyki a karmienie piersią. Leki dozwolone

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. To na przykład amoksycylina, ampicylina, karbenicylina, piperacylina, tykarcylina. Inne leki to: cefaleksyna, erytromycyna i makrolidy (azytromycyna, erytromycyna, klarytromycyna, spiramycyna). W przypadku penicylin i cefalosporyn wskazana jest kuracja lekami nowej generacji.

Rzadziej u kobiet ciężarnych stosuje się antybiotyki, po których mogą pojawić się reakcje ze strony dziecka lub lek jest mniej wnikliwie przebadany. Konieczne jest wówczas obserwowanie malucha pod kątem ewentualnych objawów ubocznych. To: kotrimoksazol, trimetoprim, doksycyklina, azytromycyna, spiramycyna, metronidazol.

Antybiotyki a karmienie piersią. Leki zakazane

Antybiotykami przeciwwskazanymi przy karmieniu piersią są: chloramfenikol, tetracykliny i aminoglikozydy oraz klindamacyna, która nie jest dozwolona do rutynowego stosowania w stomatologii. Są to leki, które mogą mieć negatywne działanie na dziecko.

Antybiotyki a karmienie piersią. O czym pamiętać?

Kwestię stosowania antybiotyków podczas karmienia piersią należy potraktować z należytą powagą. Co robić? Bardzo ważne jest, aby zażywać lek ściśle według zaleceń lekarza - przestrzegać odstępów czasowych, zakresu czasowego oraz dawkowania.

Antybiotyk najlepiej przyjmować bezpośrednio po karmieniu piersią. Dzięki temu przerwa pomiędzy zażyciem leku a kolejnym karmieniem jest dłuższa. Istotne jest również, aby mama karmiąca podczas leczenia, ale i po nim, przyjmowała preparaty probiotyczne w celu odbudowy fizjologicznej flory bakteryjnej w organizmie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA