Zatrzymanie laktacji - sposoby na zakończenie laktacji

Zatrzymanie laktacji to nie zawsze - jakby się mogło wydawać - taka prosta sprawa. Wiele zależy od okoliczności, ale najważniejsze jest przekonanie mamy, że zatrzymanie laktacji to dobra decyzja i pewność, że to właściwy moment na to, by odstawić dziecko od piersi

Zatrzymanie laktacji, niezależnie od przyczyn czy sposobów jej przeprowadzenia, prędzej czy później musi się dokonać. Choć mleko mamy w pierwszych miesiącach życia maluszka jest najlepszym pokarmem dla dziecka, a karmienie piersią optymalnym sposobem żywienia, prędzej czy później mleczna przygoda dobiegnie końca.

Istnieją dwa sposoby zatrzymania laktacji - naturalny i farmakologiczny. Można przyjąć, że różnią się… niemal wszystkim.

Piersi po ciąży: jak o nie dbać, by nie straciły jędrności

Zatrzymanie laktacji - sposoby naturalne

Naturalne zatrzymanie laktacji jest najlepsze dla dziecka. Zachodzi stopniowo, jest rozciągnięte w czasie, nie ma charakteru rewolucji. Produkcja mleka wycisza się powoli, a mama i dziecko mają szanse, by powoli adoptować się do nowej sytuacji.

Jak zatrzymać laktację naturalnie?

Kiedy mama podejmie decyzję o zakończeniu karmienia dziecka piersią:

  • sukcesywnie wydłuża odstępy pomiędzy karmieniami,
  • skraca czas przystawiania dziecka do piersi,
  • coraz więcej posiłków zastępuje innymi pokarmami.

Mechanizm wydzielania pokarmu jest związany z częstością karmienia i z pobudzaniem brodawki sutkowej. Ponieważ laktację stymuluje ssanie przez dziecko piersi, im rzadziej i krócej maluch to robi, tym ilość pokarmu będzie mniejsza. Zakończenie laktacji może być wspierane przez babcine sposoby, czyli piecie naparu z szałwii lub mięty.

W naturalnym sposobie zakończenia laktacji chodzi o konsekwentne, ale i niespieszne podejście. Nie chodzi przecież o to, by dziecko odstawić od piersi z dnia na dzień, choć i taka szkoła ma swoich zwolenników. Trzeba pamiętać, że karmienie piersią to nie tylko posiłek, ale i rytuał, który daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, jest miłym doznaniem i okazją do pielęgnowania więzi z mamą.

Od czego zależy sukces, czyli naturalne zakończenie laktacji?

To, jak długo trwa wygaszanie laktacji w sposób naturalny, zależy od wielu czynników, w tym od obfitości laktacji u kobiety, wielkości gruczołów i działania przysadki mózgowej.
Nie bez znaczenia jest plan i jego sukcesywna realizacja. Ale to i tak tylko połowa sukcesu. Najważniejsze bowiem jest przekonanie i pewność mamy, że odstawienie dziecka od piersi to właściwa decyzja i że to dobry moment na zakończenie tego etapu. Jeśli bowiem mama się waha lub robi to wbrew sobie, może nie podołać. Próba zatrzymania laktacji w sposób naturalny może okazać się falstartem i fiaskiem, a odstawianie dziecka od piersi może przebiegać w nerwowej atmosferze, pełnej napięcia i poczucia winy.

W tym kontekście do powiedzenia ma coś sama natura. Jeśli mama nie jest przekonana co do swojej decyzji, jej piersi będą nadal wytwarzały pokarm - na samą myśl o dziecku. Jeżeli jest pewna, że to ten moment, wytwarzanie mleka wyciszy się szybciej.

Co zrobić, gdy bolą piersi?

Naturalny sposób zakończenia laktacji mają tę niewątpliwą zaletę, że przebiega stopniowo - może trwać kilkanaście dni. Niestety w tym czasie, w wyniku zmieniającego się zapotrzebowania dziecka na pokarm, mogą boleć piersi. One także muszą dostosować się do nowej sytuacji.

Gdy piersi są przepełnione i bolą, należy ściągnąć pokarm laktatorem (lub ręcznie) - ale tylko do momentu poczucia ulgi. To ważne, bo zaniechanie tegoż może mieć przykre konsekwencje w postaci zapalenia piersi. Jeśli piersi są obolałe i nabrzmiałe, pomoże - dokładnie jak przy zastoju mlecznym - przykładanie rozbitych i schłodzonych liści białej kapusty.

Zatrzymanie laktacji - sposób farmakologiczny

Istnieją sposoby, by zakończyć laktację szybko, niemniej nie jest to dobre dla dziecka, ani dla jego mamy. Bywa jednak, że nie ma wyboru. Życie pisze przecież różne scenariusze i czasem zatrzymanie laktacji musi nastąpić natychmiast. Wówczas z pomocą przychodzą farmaceutyki, które przepisuje lekarz. Mają one zmniejszyć wydzielanie prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie mleka.

Co ważne, kiedy kobieta zacznie zażywać leki, musi natychmiast odstawić dziecko od piersi. Karmienie malucha podczas ich brania może mieć skutki uboczne, takie jak:

  • zaburzenie cyklu menstruacyjnego,
  • złe samopoczucie,
  • zawroty głowy.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA