Zakatarzona rodzina? Są sposoby na ułatwienie sobie życia

Katar, chociaż nie jest chorobą, może porządnie utrudnić normalne funkcjonowanie każdej rodziny. Co robić, aby nie dokuczał nam aż tak bardzo?

Uciążliwy towarzysz

Niezależnie od tego, ile mamy lat, katar nie jest czymś pożądanym. Nie ulega jednak wątpliwości, że o wiele gorzej radzą sobie z nim najmłodsi. Maluch jest rozdrażniony, ale to nie jedyne zagrożenie. Spływająca wydzielina może także utrudniać oddychanie i jedzenie.

Starszym katar także nie ułatwia życia - nie pozwala się bawić. Zatkany nos sprawia, że dużo gorzej czujemy smak potraw. Chociaż możemy oddychać przez usta, zasypianie jest o wiele łatwiejsze, gdy możemy robić to normalnie, przez nos. Niezależnie od tego, ile trwa katar i ile lat mamy, warto ułatwić sobie życie i udrożnić nos.

Przede wszystkim: oczyszczaj

Pierwszym krokiem jest pozbycie się nadmiaru wydzieliny z nosa. Starsi po prostu wydmuchają nos, dzieciom będziemy musieli pomóc. Czy mamy rok, czy trzydzieści lat, warto dodatkowo rozrzedzić wydzielinę, dzięki czemu łatwiej będzie ją usunąć. Pomocny będzie izotoniczny roztwór soli mineralnych. Wystarczy psiknięcie, aby poczuć jego działanie. Nie tylko sprawi, że zalegająca wydzielina łatwiej wypłynie, zadziała też łagodząco na błonę śluzową nosa.

Zadbaj o nawilżenie

Wiemy, że częste pocieranie nosa chusteczkami sprawia, że staje się on czerwony i wysuszony. Dbamy o to, aby nawilżyć go od zewnątrz, ale zapominamy, że trzeba go też wspomóc od wewnątrz. Doskonale sprawdzi się wspomniany izotoniczny roztwór soli mineralnych.

Pomyśl o obkurczeniu błony śluzowej nosa

Śluzówki są bardzo obrzęknięte i mimo częstego oczyszczania nosa wciąż nie możemy oddychać. Warto wtedy sięgnąć po preparaty zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa. Pamiętaj, że muszą być one dobrane do wieku, a u najmłodszych ich używanie lepiej skonsultować z pediatrą. Nie należy stosować ich przewlekle - jedynie przez krótki czas.

Nebulizacje i inhalacje

Gdy dziecko ma katar, często sięgamy po nebulizacje (rodzaj inhalacji, w której zmieniamy postać leku lub substancji z płynu w aerozol, przy pomocy specjalnego pojemnika). Już sam roztwór soli fizjologicznej zaaplikowana w ten sposób błyskawicznie oczyszcza nosek - po chwili nebulizacji wypływa mnóstwo zalegającej tam wydzieliny. Nebulizacje doskonale sprawdzają się u najmłodszych, którzy nie potrafią samodzielnie oczyszczać nosa. Są wygodniejsze i mniej podrażniają nos niż aspiratory.

Nebulizatory kojarzą nam się z maluchami, jednak nie ma przeciwskazań, aby używali ich również dorośli.

Wspomaganie oddychania

Olejki eteryczne sprawdzą się nie tylko w inhalacjach. W udrożnieniu nosa pomoże maść majerankowa (która ma w swoim składzie olejek eteryczny) - odrobinę maści należy nałożyć pod nos. Nie smarujmy wewnętrznej części nosa ani nie nakładajmy grubej warstwy, przez przypadek możemy wprowadzić ją w głąb nozdrzy. Maść majerankowa polecana jest także dla dzieci, ale lepiej nie stosuj jej na własną rękę - skonsultuj to z pediatrą.

Ważny jest też dobry klimat

Jak żyć z katarem? Duchota na pewno tego nie ułatwi. Lepiej będzie nam się oddychało w przewietrzonych pomieszczeniach, w których nie jest zbyt ciepło (optymalna temperatura to ok. 20 stopni Celsjusza). Pamiętaj także o nawilżeniu powietrza - nie musisz używać elektronicznych nawilżaczy, wystarczy rozwiesić pranie lub położyć na kaloryferze wilgotny ręcznik.

Jeśli katarowi nie towarzyszą inne objawy (gorączka, bóle ucha) nie zapominaj o spacerach - na świeżym powietrzu zdecydowanie lepiej będzie się oddychało. W związku z tym po spacerze zakatarzone maluchy chętniej będą jadły i spały.

Higiena nosa jest niezwykle ważna - nie możemy doprowadzić do zalegania wydzieliny. Szczególnie niebezpieczne jest to u noworodków i niemowląt, które leżą na wznak, a wydzielina spływa, podrażniając kolejne części układu oddechowego. Pamiętajmy o oczyszczaniu i nawilżaniu nosa, przewietrzmy w mieszkaniu - te proste zabiegi sprawią, że będzie lepiej się nam oddychało.

*Numer medyczny: DSN-2018-0019

Copyright © Agora SA