Heterochromia - jak ją zdiagnozować?

Heterochromia to wada genetyczna lub następstwo choroby lub urazu, które sprawia, że oczy mają różny kolor. Co zrobić, gdy zauważymy ją u naszego malucha? Przede wszystkim, nie martwić się na zapas, najczęstszą przyczyną jej występowania jest dziedzicznie i nie wiąże się wtedy z żadnymi problemami rozwojowymi.

Niebieskie oczy u noworodków

Gdy dziecko przychodzi na świat, prawie zawsze ma niebieskie oczy. Ma to związek z poziomem pigmentu melaniny w tęczówkach oczu. Zazwyczaj rośnie do około pierwszych urodzin i w zależności od ilości odłożonej w tęczówce melaniny roczniak będzie miał oczy niebieskie, zielone, szare, brązowe lub czarne. Rzadziej zdarza się, że kolor oczu dziecka ulega zmianie także w kolejnych latach jego życia - z takim przypadkiem możemy spotkać się, gdy tęczówka ma wyjątkowo „głęboką” barwę.

Heterochromia - co to jest?

Już w pierwszych tygodniach życia malucha (lub później) może się jednak okazać, że ma np. jedno oko zielone, a drugie brązowe... Wtedy mówimy właśnie o heterochromii. Wszystko przez to, że na tęczówkach występuje zbyt dużo lub zbyt mało pigmentu melaniny, która rozkłada się nierównomiernie.

Jakie są jej przyczyny?

Jakie mogą być przyczyny heterochromii? Jeśli ma ją jedno z rodziców, dziecko ma duże szanse odziedziczenie tej wady genetycznej. W późniejszym okresie życia mogą to być także m.in. jaskra, tętniak, guz czy uszkodzenie oka.

Czasami różnokolorowe tęczówki mogą mieć również związek z wystąpieniem stanu zapalnego siatkówki czy rogówki albo występować u chorujących na rzadkie choroby: Zespół Waardenburga, piebaldyzm, Zespół Hornera, chorobę Hirschsprunga lub Zespół Parry'ego-Romberga.

Najczęstsze choroby genetyczne

Heterochromia - jak leczyć?

Gdy rodzic zaobserwuje takie zmiany u niemowlaka, powinien zgłosić się z nim do pediatry. Sama heterochromia nie ma co prawda negatywnego wpływu na widzenie i rozwój dziecka, ale z pewnością warto skonsultować ją z okulistą - właśnie ze względu na inne przyczyny jej wystąpienia niż dziedziczenie.

Jakie są rodzaje?

Wyróżniamy dwa rodzaje heterochromii - iridis, gdy występuje różnobarwność jednej tęczówki (część oka ma inny kolor) oraz iridium, jedno oko ma inną barwę niż drugie.
Różnokolorowe tęczówki oczu niektórzy traktują jako jeden ze swoich największych atutów. Mają je m.in. aktorzy Olivia Wilde, Benedict Cumberbatch, Kate Botsworth czy Jane Seymour. Szacuje się, że heterochromia występuje u jednego procenta ludzi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.