Pieluchy tetrowe - jak z nich korzystać?

Pieluchy tetrowe to dobre rozwiązanie dla dbających o ekologię, polecane szczególnie alergikom. Jeśli chcielibyście zastąpić nimi jednorazowe, dowiedzcie się, jak zakładać i jak prać tetrowe.

Pieluchy tetrowe wciąż popularne

Pieluchy tetrowe mogą zastąpić jednorazowe, choć ciężko dyskutować z faktem, że są mniej wygodne. Jednak nawet w czasach, kiedy jednorazowe są dostępne w każdym sklepie, tetrowe wcale nie poszły w niepamięć. Dlaczego? Popierają je przede wszystkim mamy, które przywiązują dużą wagę do ekologii, a także mamy małych alergików. Nie da się ukryć, że tradycyjne pampersy zawierają wiele związków toksycznych.

Pieluchy tetrowe - jak zakładać?

Najlepsze dla noworodków będą zazwyczaj pieluchy o kwadratowym lub prostokątnym kształcie. Nie są one trudne do zakładania, choć najlepiej nauczyć się techniki, by szło szybko i sprawnie. Zacznijcie od tego, by złożyć pieluchę wzdłuż na trzy warstwy. Potem powinno się zagiąć dolną część ku środkowi tak by zachować odległość mniej więcej 1/3 od dolnej krawędzi. W efekcie połowa złożonej pieluchy stanowi 6 warstw, zaś druga połowa 3 warstwy.

Sposób składania powinien być jednak zależny od płci - inaczej należy składać pieluchę dla chłopca, inaczej dla dziewczynki. Dla chłopca potrzebnych jest sześć warstw z przodu, a dziewczynka ma grubszą część w zależności od tego, czy leży na brzuchu, czy na plecach. Szczególną ostrożność należy zachować podczas przypinania agrafki - zapinając nią pieluchę trzeba wsunąć dwa palce drugiej dłoni między skórę dziecka a pieluchę, by nie uszkodzić skóry ostrą agrafką. Cenna wskazówka: agrafki o wiele łatwiej wpinają się w materiał, gdy trzyma się je włożone w kostkę mydła.

Zobacz wideo

Pielucha tetrowa i co dalej?

W dzisiejszych czasach nie trzeba dziecku zakładać plastikowych, odpornych na wodę majtek, które mają na celu ochronę przed zamoczeniem. Wiadomo, że sama pielucha tetrowa szybko by przeciekła. Jakie zatem rozwiązanie mają dla nas obecnie producenci? Na rynku dostępne są unowocześnione majtki, nieprzemakalne i jednocześnie przepuszczające powietrze, które zakłada się na złożoną wybranym sposobem pieluchę tetrową. Mają one na celu nie tylko ochronę przed nadmierną wilgocią, ale również zapewniają dostęp powietrza. Są lekkie i wygodne. Nie gwarantują nieprzemakalności, więc mogą pojawić się sytuacje, kiedy pielucha przemoknie.

Pieluchy tetrowe - jak prać?

Pieluchy tetrowe są wielorazowe, dlatego należy szczególną uwagę poświęcić temu, by je właściwie prać. Brudne pieluchy trzeba od razu włożyć do wody, uprzednio usunąwszy z nich wszystkie ewentualne zabrudzenia (najlepiej spuścić w sedesie). Tak "oczyszczone" pieluchy można prać na dwa sposoby - pierwszy, wygodniejszy to pranie w pralce automatycznej - pranie w wysokiej temperaturze (90ºC).

Do takiego prania powinno się używać środków piorących przeznaczonych dla niemowlaków. Każdy cykl prania dobrze jest mimo wszystko rozszerzyć i wzbogacić o dodatkowe płukanie w czystej wodzie. Czasami pojawia się także konieczność, by najpierw wykonać pranie wstępne, bo samo namoczenie w wodzie nie da efektu względnej czystości.

Drugi sposób to pranie ręczne, na które również decyduje się wiele mam. W przypadku prania ręcznego dobrze jest użyć miski lub wiaderka z wodą. Pieluchy można wygotować w wiadrze metalowym z dodatkiem łagodnego mydła dla dzieci, potem je uprać i kilkukrotnie wypłukać. Czasem wystarczą dwa lub trzy płukania, a czasami ich jest więcej - generalnie zasada jest taka, że płucze się do czasu, aż pozostanie czysta woda. Pieluchy tetrowe wymagają prasowania.

Pieluchy tetrowe - jak je zmiękczyć?

Niektóre mamy po pewnym czasie używania pieluch tetrowych skarżą się, że robią się one sztywne, a także nie tak skutecznie jak na początku pochłaniają wilgoć. Często w takiej sytuacji panie decydują się na zastosowanie płynu do płukania. Jest to jednak poważny błąd, ponieważ tetry nie powinno się zmiękczać w takich płynach - pozostawia po sobie powłokę pogarszającą właściwości absorpcyjne tego materiału. Aby zmiękczyć tetrę można użyć jedynie podczas prania środku zmiękczającego wodę lub, by materiał stał się bardziej miękki, uprasować pieluszkę po praniu. Wówczas mamy gwarancję zachowania wysokich standardów czystości.

Pieluchy tetrowe - jaki rozmiar wybrać?

Pieluchy tetrowe występują zazwyczaj w dwóch rozmiarach: 70×80 cm oraz 80×80 cm. Oprócz wielkości różnią się od siebie także grubością - i na to warto zwrócić uwagę. Im grubsza jest tetra, z której uszyto pieluchę, tym lepiej chłonie wilgoć. Jeśli zaś chodzi o wybór rozmiaru, powinno się go dopasować do wieku i wagi dziecka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA