Bajki na dobranoc dla dzieci - dlaczego warto je czytać?

Bajki na dobranoc mają nie tylko pomóc dziecku wyciszyć się po całym dniu i ułatwić mu zasypianie. To także doskonałe wsparcie rozwoju dziecka - dzięki bajkom uczy się nowych słów, rozwija wyobraźnię i szybciej zaczyna mówić. To także dla niego ogromna przyjemność. Dlaczego jeszcze warto czytać z dzieckiem bajki i od jakich najlepiej zacząć?

Bajki na dobranoc  - od kiedy i po co?

Bardzo często świeżo upieczeni rodzice zastanawiają się, od kiedy będą mogli czytać swoim dzieciom bajki. Trudno na to pytanie udzielić jednej, prawidłowej odpowiedzi. Zdaniem naukowców, bajki można czytać dzieciom od pierwszego dnia życia. Pytanie tylko: czy będzie chciało ich słuchać. Czytać można jednak zawsze, gdyż płyną z tego same korzyści.

Czytanie bardzo rozwija dziecko. Oddziałuje na wyobraźnię malucha, ponieważ słuchając opowieści uruchamia wyobraźnię i emocje. W głowie tworzy obraz opisywanej przestrzeni, a także wygląd bohaterów, ich przygód czy mimiki twarzy - jak wyglądają, gdy są smutni bądź szczęśliwi, jak zachowują się, gdy są zakochani. Szczególnie dotyczy to bajek czytanych przez rodziców, które nie mają obrazków. Czytanie takich opowieści nie tylko wywiera ogromny wpływ na ich pamięć, ale także poszerza wiedzę dzieci o całym świecie.

Dla nieco starszych dzieci i ich rodziców gorąco polecamy nową wersję "Króla lwa" - zobaczcie zwiastun:

Zobacz wideo

Jakie bajki wybierać?

Oczywiście, podstawą jest dobór odpowiednich książek - właściwych do wieku i rozwoju intelektualnego dziecka. Pierwsze bajki powinny być krótkie, miłe w odbiorze, nie za bardzo wymyślne, raczej proste i nieskomplikowane. Polecane są te opowiadające o losach różnych zwierząt - jak wyglądają, jak się porozumiewają, jak żyją, gdzie mieszkają i czym się żywią. Dzieci uwielbiają książki o pieskach, kotkach, ptaszkach, czyli zwierzętach, które widzi na co dzień.

Dziecko w pierwszej kolejności poznaje kolory, kształty, zanim nauczy się nazw poszczególnych zwierząt dowiaduje się, jakie wydają one głosy. Dopiero na dalszym etapie rozwoju proponuje się młodemu odkrywcy bajki o samochodach i pojazdach, o budowie maszyn, dinozaurach, kosmosie czy gwiazdach i planetach. Te bardziej skomplikowane pozycje często wymagają większego skupienia od malucha. Ale nie oznacza to, że z mniejszą przyjemnością ich słucha.

Jakie książki dla najmłodszych?

Czytanie bajek niemowlakom niesie ze sobą wiele korzyści. Niezależnie od tego, czy rodzic będzie czytał dziecku bajki przed snem, gdy leży już w łóżeczku, czy też gdy jest tulone w ramionach. Małe dzieci uwielbiają słuchać głosu rodziców, dzięki temu czują się bezpieczne. Mogą być to zarówno krótkie opowiastki, jak i wierszyki czy bajki w formie kołysanki.

Na pierwsze książeczki wybierane są raczej te uszyte z miękkiego materiału, czasem z tkanin o rozmaitych strukturach. Często mają one dodatki, które po dotknięciu wydają jakieś dźwięki - są to zazwyczaj piszczałki. Oprócz materiałowych książeczek, sprawdzają się tradycyjne, papierowe książki, wykonane z grubej tektury, bardziej odporne na zniszczenia. Jeśli zależy nam na zakupie trwałych egzemplarzy, które posłużą dłużej lub przydadzą się do zabawy również kolejnemu pokoleniu, można zainwestować w plastikowe modele.

Niezależnie od tego, jaką książkę kupimy i z jakiego materiału została wykonana, to spełni ona swoją rolę, uaktywniając zmysły, jak wzrok, słuch oraz dotyk. Dodatkową atrakcją będzie piszczenie po naciśnięciu. Rynek oferuje obecnie mnóstwo dźwiękowych książeczek, które naśladują odgłosy lasu, zwierząt, pojazdów itp.

Czarno-białe książeczki

Niezwykle popularne ostatnio stały się książeczki pozbawione kolorów. Mają one wszystkie obrazki zaprezentowane w odcieniach czerni i bieli. Są przeznaczone dla najmłodszych czytelników, by zaangażować ich zmysły od pierwszych chwil życia. Kontrastowe odcienie mają w tym przypadku szczególne znaczenie. Takie modele dla najmłodszych mają również często nieco inny "fason" - np. zaokrąglone rogi, często są wyposażone w jakąś zawieszkę, umożliwiającą zawieszenie książeczki nad łóżeczkiem.

Czytanie bajek jako rytuał na dobranoc

Czytać można o każdej porze dnia, ale dobrym pomysłem jest stworzenie specjalnego rytuału przed snem. Czytanie bajki na dobranoc będzie dobrym pomysłem na wyciszenie dziecka po całym dniu pełnym wrażeń. Zasypianie przy głosie rodzica, słuchanie przygód ulubionych bohaterów szybko stanie się długo wyczekiwanym momentem w ciągu całego dnia. Dobrze, aby czytanie odbywało się w szczególnej atmosferze - można do tego zgasić górne światło, pozostawiając tylko zapaloną lampkę, obniżyć nieco ton głosu, mówić ciszej, spokojnej albo zmieniać głosy w zależności od tego, co dzieje się w opowiadanej bajce. To wszystko sprawi, że dziecko będzie dobrze kojarzyło wieczorny rytuał i cieszyło się na pójście spać, a nie broniło się przed położeniem do łóżeczka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA