Kąpiel noworodka - jak się przygotować do pierwszej kąpieli?

Przywozimy malucha ze szpitala i jesteśmy zdani tylko na siebie. Często, gdy nadchodzi pora kąpania, pojawia się stres. Jak się do tego zabrać, by nie zrobić dziecku krzywdy? Obawy przed pierwszym kąpaniem są całkowicie naturalne. Jeśli jednak odpowiednio się do niej przygotujesz i zaufasz sobie, na pewno nic złego się nie wydarzy.
Zobacz wideo

Kąpiel noworodka - potrzebne akcesoria

Zanim rozpoczniemy kąpiel dziecka, dobrze jest upewnić się, że mamy w zasięgu ręki wszystko co jest nam potrzebne. Jeżeli zabraknie ręcznika, trzeba będzie po niego iść z mokrym bobasem, który może się zdenerwować i urządzić awanturę. Co należy przygotować przed kąpielą?

  • ręcznik, najlepiej z kapturem,
  • mydło lub żel pod prysznic,
  • myjkę,
  • waciki do uszu, 
  • krem, balsam do ciała,
  • puder lub mąkę ziemniaczaną,
  • pieluchę,
  • czapeczkę (w sezonie jesień-zima),
  • śpioszki.

Kąpiel noworodka - kiedy kąpać?

Większość rodziców decyduje się kąpać dziecko wieczorem, traktując kąpiel jak część nocnego rytuału (kąpiel, piżamka, karmienie i spanie). Nie jest to jedyna dobra pora. Dziecko można wykąpać również rano lub w ciągu dnia. Ważniejsze niż pora jest pilnowanie, by kąpiel nie odbywała się bezpośrednio po zakończonym posiłku. Kąpanie tuż przed jedzeniem lub od razu po naraża noworodka na niepotrzebne wstrząsy. Jeśli dziecko ma pełny brzuch, może dojść do ulewania się pokarmu, zaś pusty żołądek wywoła niepokój, co sprawi, że kąpiel nie będzie dla dziecka przyjemnością.

Kąpiel tak małego dziecka zajmuje trochę czasu, szczególnie na początku, warto zarezerwować na nią pół godziny. Pospiech w tym przypadku może przynieść więcej problemów, niż korzyści.

Kąpiel noworodka - w czym kąpać?

Nie każdy rodzic decyduje się na zakup wanienki. Niektórzy wolą kąpać noworodka w dużej misce lub w umywalce - jeśli to daje poczucie bezpieczeństwa i wygody rodzicom i dziecku, to jest to dobra opcja. Kąpanie dziecka w dużej wannie jest jednak odradzane ze względu na dyskomfort opiekunów (konieczność pochylania się nad wanną), a być może też warunki higieniczne.

Jeśli decydujecie się kąpać dziecko w standardowej wanience dla małych dzieci, to warto przemyśleć w jakim miejscu ją postawić - jeśli postawimy ją w dużej wannie, będziemy mieć ten sam problem, co z dużą wanną. Lepiej zatem ustawić wanienkę dziecka na blacie (jeśli jest wytrzymały) czy na komodzie, lub po prostu na podłodze. Na rynku dostępne są również specjalne rozkładane stelaże, na których można bezpiecznie postawić wanienkę. Obok wanienki układamy ręcznik, najlepiej z kapturkiem.

Kąpiel noworodka -  jaka temperatura wody?

Prawidłowa temperatura wody ma duże znaczenie, szczególnie w przypadku pierwszych kąpieli. Chodzi o to, by dziecko polubiło kąpiele i dobrze mu się kojarzyły. Jeśli woda będzie zbyt ciepła lub za chłodna, maluch może się zrazić do mycia i reagować płaczem już wtedy, gdy zbliżymy się do wanny.

Najlepiej, by woda miała temperaturę zbliżoną do temperatury ciała, czyli 36-37 stopni. Ma być ciepła, ale nie gorąca. Najlepiej sprawdzimy ją własnym łokciem - jeśli zanurzony w wodzie będzie odczuwał przyjemne ciepło, woda ma właściwą temperaturę dla maluszka. Jeśli nie czujecie się pewnie z dopasowaniem temperatury, możecie kupić termometr kąpielowy. Należy kąpać dziecko w ciepłym pomieszczeniu, by po wyjęciu z wanny nie marzło.

Na spód wanienki można położyć matkę antypoślizgową, by jej dno nie było zbyt śliskie. Zamiast maty można użyć ręcznik lub tetrową pieluchę.

Kąpiel noworodka - jak myć?

Najważniejsze podczas kąpieli noworodka jest bezpieczeństwo. Trzymaj dziecko w taki sposób, by jego głowa opierała się na twoim nadgarstku, a palcami tej samej ręki przytrzymuj je pod pachą. Drugą ręką myj ciało dziecka - na początku używanie mydła nie jest konieczne, wystarczy mycie samą wodą. Potem umyj buzię dziecka, a na końcu główkę, uważając, by jak najmniej wody dostało się do oczu dziecka.

Jeśli nie czujesz się pewnie podczas kąpieli noworodka i niepokoisz się, że dziecko może się wyślizgnąć z rąk, namydl je na kolanach lub na stole. Namydlone dziecko włóż w ręczniczku do wanny (ciałko namydlone jest śliskie) i spłucz trzymając je w bezpieczny sposób. Dobrym sposobem na nawilżenie skóry dziecka jest dodanie kilku kropel oleju migdałowego do wanny z wodą. Olej ten idealnie nawilża skórę i jest w 100% naturalny.

Na końcu owiń malca w miękki ręcznik, najlepiej z kapturem. Delikatnie osuszaj jego ciało, starając się nie trzeć delikatnej skóry - raczej dotykaj ją ręcznikiem. Jeśli pępek dziecka jeszcze się nie zagoił, staraj się nie zamoczyć go w trakcie kąpieli, a po niej wysusz go dokładnie przy użyciu wacików.

A co po kąpieli?

W tej kwestii zdania są podzielone - jedni zalecają używania balsamów, inni je odradzają. Jeśli już decydujemy się nawilżać skórę dziecka balsamem, to przeanalizujmy skład kosmetyku. Niestety, wiele kosmetyków przeznaczonych dla dzieci zawiera dawkę substancji chemicznych. Zwracajmy też na skład oliwek do ciała. Oliwki mogą czasem powodować łagodną wysypkę.

Jeśli chodzi o pudry, to należy unikać tych zawierających talk, ponieważ są szkodliwe dla płuc. Bezpieczniejszy jest puder zawierający skrobię kukurydzianą. Jeśli ma być całkiem naturalnie, to zamiast pudru można użyć zwykłej mąki ziemniaczanej, którą każda gospodyni domowa ma w kuchennej szafce.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.