"Boi się trawy!" - zabawne lęki naszych niemowląt

Lęki niemowląt z perspektywy dorosłych często wydają się irracjonalne. Czego boją się nasze dzieci i skąd bierze się ten lęk?
Brytyjskie niemowlęta płaczą najwięcej Brytyjskie niemowlęta płaczą najwięcej fot. Shutterstock

Trawa

Internautki na forum Niemowlę opisały różnego rodzaju lęki swoich dzieci. Wśród wszystkich "strachów" prym wiódł lęk przed... trawą. Jakkolwiek dziwnie to może brzmieć, nie ma w tym strachu niczego nienaturalnego. Naukowcy z Uniwersytetu Yale odkryli, że ludzie rodzą się ze lękiem przed roślinami! Zdaniem autorów badania może to być instynkt, który ma na celu ochronę przed trującymi substancjami oraz kolcami.

"Żadnego siedzenia pod drzewem. Trawa niczym potwor jest wszędzie i czai się na moje dziecko" - napisała na forum stysia1987

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.plŁukasz Kmieć


 

płaczące dziecko płaczące dziecko fot. Shutterstock

AGD

Małe dzieci często boją się też urządzeń gospodarstwa domowego: miksera, suszarki, odkurzacza. Niektóre płaczą, kiedy usłyszą dźwięk wirowania w pralce. Głośny dźwięk ręcznego blendera używanego podczas miksowania zupki dla dziecka, też często wywołuje duży lęk i płacz.

manuskrypt1: "Moja Królewna ma 18 miesięcy i oprócz zwierząt (a najbardziej psów), boi się też szumów. Tak mi się wydaje, że szumów, bo płacze i ucieka przed odkurzaczem, suszarką, prysznicem i mikserem".

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl

 

płaczące dziecko płaczące dziecko fot. Shutterstock

Woda, piasek, śnieg

Niepokój wzbudzają też naturalne rzeczy takie jak śnieg, woda czy piasek. Dziecko musi oswoić się z nowym typem powierzchni, nieznanym dotąd uczuciem dotykania czegoś mokrego czy zimnego. Tego rodzaju lęk najczęściej dotyka dzieci o nadwrażliwości na dotyk. Jego pokonaniu sprzyjają zabawy z dotykaniem powierzchni o różnych fakturach.

Adam: - Moi rodzice zabrali mnie nad morze, ciesząc się, że nawdycham się jodu. Wszystko fajnie, tylko ja za żadne skarby świata nie chciałem dotykać piasku! W efekcie całe dwa tygodnie spędziliśmy w pokoju hotelowym i na deptaku.

płaczące dziecko płaczące dziecko fot. Shutterstock

Zwierzęta

Niemowlęta często boją się zwierząt, szczególnie skaczących lub szczekających psów. Niektóre odczuwają też strach przed insektami, np. mrówkami, które zdarza im się napotkać na spacerach po trawie (założywszy, że lęk przed trawą już pokonały!).

Kasia: - Moje dziecko bało się koni, co było dość problematyczne, bo mieszkaliśmy w obrębie Starego Miasta w Krakowie. Raz dziadek zafundował nam przejażdżkę dorożką. Mała wyła przez całą drogę!

płaczące dziecko płaczące dziecko fot. Shutterstock

Dźwięki i spadanie

Noworodki i niemowlęta boją się głośnych hałasów i uczucia spadania - to wrodzony strach, który jest w nas zakodowany jako forma przetrwania i unikania zagrożeń. Ten lęk może utrzymywać się nawet przez dwa lata, okres, w którym układ nerwowy dziecka dojrzewa w szybkim tempie. Zwykle jednak około 8 miesiąca życia jest trochę lepiej. A jednak w okolicy pierwszych urodzin powraca lęk przed nagłym hałasem - niespodziewanymi dźwiękami jak np. głośno spuszczaną wodą w toalecie lub burzą.

haus.frau: "(...)No i odgłos dmuchania nosa - momentalnie rączki do góry, przestraszone oczka, a jak ktoś dmuchnie drugi raz to już płacz"

kjut: "A mój boi się, gdy spuszczam powietrze z balona. A jednocześnie ogromnie go to fascynuje. Przynosi mi zatem balon w dwóch palcach, każde go nadmuchać po czym... ucieka z pokoju. Tam czeka aż powietrze wyleci, wraca i znów w dwóch palcach mi balon do dmuchania podaje"
płaczące dziecko płaczące dziecko fot. Shutterstock

Obce twarze

Prawdziwy lęk pojawia się około 6-7 miesiąca życia. To strach przed nieznajomymi twarzami. Dziecko, które do tej pory chętnie wędrowało z jednych objęć do drugich, nagle zaczyna czuć się bezpiecznie tylko w towarzystwie swoich najbliższych.

Iwona: - Pierwsze urodziny mojego syna to był horror! Zaprosiliśmy tylko krewnych, ale co z tego, skoro dziecko widziało ich do tej pory może raz lub dwa, bo wszyscy mieszkają w innym mieście. Miała być feta na jego cześć, a biedactwo spędziło całe urodziny na moich rękach: zapłakany i wyraźnie nieszczęśliwy!

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl

 

Więcej o:
Copyright © Agora SA