Tydzień 40

Dziecko zaczyna interesować się światem w skali mikro. Bardzo zajmuje je oglądanie i dotykanie drobnych przedmiotów lub detali (oczko misia, kropka na skarpetce). Od niedawna umie je chwytać układając palec wskazujący i kciuk jak pęsetę.

Z upodobaniem bawi się w zabawy znane ci dobrze z twojego dzieciństwa: kosi-kosi łapci, sroczka dzieciom kaszkę warzyła... Lubi też naśladować gesty. Pamiętaj, że choć niemowlęce zabawki są teraz bardzo pomysłowe i ciekawe, dziecku sprawią radość także te najprostsze, np. nakręcany bączek do puszczania po podłodze. Gdy pracujesz w kuchni, a maluch jest przy tobie w krzesełku, daj mu do zabawy bezpieczne przedmioty - plastikowy durszlak, drewnianą łyżkę, czystą ściereczkę.

Podsuwając dziecku zabawki, ubierając je, wychowując staraj się nie powielać stereotypów dotyczących płci. Gumowy młotek podobnie jak pluszowy króliczek to świetna zabawka tak samo dla chłopca jak i dziewczynki. Mała kobieta w tym wieku nie musi męczyć się w sukienkach i rajstopkach. Dobrze zastanów się, zanim zdecydujesz się przekłuć uszy córce - dla tak małego dziecka kolczyki to przede wszystkim zagrożenie. Choć ubranka dla starszych niemowląt mają już bardziej dorosły krój, nadal stawiaj na wygodę. Spodnie powinny rozpinać się w kroku, bluzy - łatwo zdejmować, bielizna nie może uciskać skóry i podwijać się na brzuchu.

Maluch wciąż testuje nowe umiejętności i czasami może cię trochę przerażać - uderza, szczypie, ciągnie (kogoś lub siebie za włosy), zgrzyta zębami... To zdobywanie kolejnych nowych doświadczeń. Łagodnie i stanowczo odwodź je od działań, które czynią komuś ból i krzywdę.

Zauważyliście, że dziecko staje się łase na pochwały? Wasza aprobata to teraz najlepsza zachęta do zdobywania nowych umiejętności.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.