Tydzień 29

W siódmym miesiącu życia dziecko poznaje nowe smaki.

Po kolei i w odstępach kilkudniowych możesz mu zaproponować słodką paprykę (bez skórki), fasolkę szparagową, zielony groszek, kiszonego ogórka (bez pestek i skórki), kabaczka, cukinię, kalarepę, soczewicę, brokuły, morele, nektarynki, śliwki, maliny, agrest, porzeczki, kiwi, melona, mango i jagody. Jeśli twoje dziecko mniej ostatnio przybierało na wadze, nie martw się. Więcej się rusza, i coraz większą część kalorii zużywa w ciągu dnia, a coraz mniej odkłada w postaci tłuszczyku. Jeśli jednak jego waga cię niepokoi, porozmawiaj z lekarzem.

Aktywny maluch nie może być zbyt ciepło ubrany. Jeżeli zobaczysz na jego ciele potówki, to znak, że trzeba mu zdjąć przynajmniej jedną warstwę ubrania.

Przygotuj się na to, że starsze pokolenie może was namawiać, byście zaczęli sadzać synka lub córeczkę na nocnik. Taki był kiedyś zwyczaj, dziś wiadomo, że "nocnikowanie" przed ukończeniem 2 lat jest bezcelowe i powoduje u dziecka niepotrzebny stres.

Maluchowi zapewne bardzo podobają się różne fascynujące przedmioty - klucze, telefon, zegarek. Ale nigdy nie dawaj mu ich do ręki, nie zostawiaj w pobliżu, nie odwracaj wzroku, gdy malec się nimi bawi. Zabawki nie przystosowane do wieku dziecka stwarzają dla niego zagrożenie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA