Tydzień 5

Tekst Joanna Szulc. Konsultacja Monika Staszewska, położna
04.07.2007 , aktualizacja: 04.07.2007 13:51
A A A Drukuj
Wydaje ci się czasem, że dziecko ciągle płacze, a ty nie wiesz, o co mu chodzi? Nie martw się, już wkrótce zaczniecie się lepiej rozumieć.
ZOBACZ TAKŻE
Niemowlęta najczęściej protestują, gdy dokucza im głód, samotność, nuda, zmęczenie i senność. Przyczyną może być też chłód lub przeciwnie zbyt wysoka temperatura. Gdy malec na zmianę krzyczy i żałośnie popłakuje, może być chory. Przyjrzyj mu się uważnie i jeśli zauważysz coś niepokojącego, skonsultuj się z lekarzem. Ostry, urywany płacz, który brzmi jak krzyk może być sygnałem bólu brzuszka zwanego kolką.

Jeśli maluch jest głodny, wystarczy podać mu pierś lub butelkę. Na inne smuteczki pomaga zwykle bliskość mamy. Weź dziecko na ręce i przytul. Niektóre niemowlęta uspokajają się, kiedy mama nosi je w chuście. Na inne kojąco działa delikatne kołysanie (w kołysce, leżaczku, wózku, niemowlęcej huśtawce).

Niekiedy skuteczne bywa dość ciasne owinięcie malca kocykiem albo puszczenie cichej, spokojnej muzyki. Jeśli malec płacze z nudów, prawdopodobnie poprawi mu nastrój zmiana pozycji. Spróbuj dla odmiany położyć go na brzuchu albo włożyć do leżaczka. Przy kolce może dziecku przynieść ulgę delikatny masaż brzuszka, ciepły okład, noszenie na rodzicielskim ramieniu.

Nawet jeśli w wasz wózek można wpiąć niemowlęcy fotelik samochodowy, nie stosujcie tego rozwiązania zbyt często. To powinien być wariant na specjalne okazje, dziecko w foteliku samochodowym nie może siedzieć godzinami (np. podczas spaceru), bo taka pozycja źle wpływa na jego kręgosłup.

Umów się na wizytę kontrolną do swojego ginekologa. Połóg powinien dobiegać końca, trzeba sprawdzić, czy wszystko dobrze się wygoiło. Jeśli tak, można podjąć współżycie. Porozmawiaj z lekarzem o metodach zapobiegania ciąży w okresie karmienia piersią.

To nieprawda, że karmiąc piersią. musisz pić bawarkę. Jeśli dziecko dobrze i często ssie, nie musisz także sięgać po ziołowe herbatki mlekopędne. Pij tyle płynów, by zaspokoić pragnienie. Po karmieniu trzymaj dziecko w pozycji pionowej (oparte na swoim ramieniu), aż nadmiar powietrza wydostanie się przez buzię. Dziecku może się ulać, więc podłóż pod jego usta tetrową pieluszkę. Ale jeśli maluch nie śpi na wznak tylko na boczku, po karmieniu możesz je zostawić w takiej pozycji bez odbekiwania. Po beknięciu (czy siusianiu) dzieci miewają czkawkę, spokojnie nic nie musisz robić, ona nie przeszkadza maluchowi tak jak tobie.

Jeśli maluch pręży się i szarpie w czasie karmienia piersią, poszukaj rady na naszej stronie www.eDziecko.pl na forum "Karmienie piersią". Jeśli ta lektura cię nie uspokoi, skontaktuj się z doradcą laktacyjnym, który pomoże ci rozwiązać problem.

Zobacz także

ZOBACZ TEŻ WIDEO

  • 2
Brak komentarzy
  • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalności Siatki centylowe oraz Momenty ze zdjęciami.
  • Opiekunem merytorycznym aplikacji Moje dziecko jest pediatra i mama dwójki dzieci, Ewa Miśko-Wąsowska.
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu
  • Kontroluj swoją wagę w ciąży
  • Zapisz terminy wizyt lekarskich, badań i inne ważne dotyczące ciąży