Tydzień 6

Tekst Joanna Szulc. Konsultacja Monika Staszewska, położna
04.07.2007 , aktualizacja: 04.07.2007 13:49
A A A Drukuj
Twoje dziecko może któregoś dnia zaskoczyć cię wspaniałym, świadomym i przeznaczonym właśnie dla ciebie uśmiechem.
ZOBACZ TAKŻE
W tym tygodniu czekają was szczepienia ochronne. W pakiecie bezpłatnych szczepień obowiązkowych znajdują się: wzw B, błonica, tężec, krztusiec. Odpłatnie warto byłoby zaszczepić dziecko przeciwko groźnej bakteri HiB (najlepiej w formie szczepionki skojarzonej) - rozważcie ten wydatek. W drugim miesiącu życia można także zaszczepić niemowlę przeciwko rotawirusom.

Pierwsza wizyta w przychodni nie będzie stresującym przeżyciem, jeśli się do niej dobrze przygotujesz. Oprócz książeczki zdrowia dziecka zabierz ze sobą pieluchę na zmianę, wilgotne chusteczki i na wszelki wypadek ubranko na zmianę. Przydadzą się też dwie tetrowe lub flanelowe pieluchy do położenia na wadze i na stoliku do badania. Ubranie dziecka powinno być luźne i łatwe do zdejmowania i zakładania. Odczyn poszczepienny zdarza się rzadko. Jeśli w miejscu ukłucia igłą pojawi się zaczerwienienie, przykładaj okłady z wody z sodą oczyszczoną. Gdyby dziecko dostało gorączki, skontaktuj się z lekarzem.

Niemowlę pewnie wyrosło już z pierwszych ubranek. Jeśli planujecie następne dziecko, spakujcie je i odłóżcie na pawlacz lub strych. Jeśli nie - przekażcie innym rodzicom, taka rodzicielska giełda pomocy to bardzo dobra rzecz.

Unikaj zabierania niemowlęcia w duże skupiska ludzi, np. do supermarketu. Z wózkiem raczej idź po drobiazgi na bazarek czy do najbliższego sklepu, a po większe zakupy wyślij męża. W ten sposób chronisz dziecko przed infekcjami.

Mamy często niepokoi nagły przypływ apetytu małego ssaka. Tymczasem w tym wieku to zupełnie normalne. Podawaj dziecku pierś tak często, jak się jej domaga. Ale ucz się też odróżniać żądanie karmienia od płaczu spowodowanego tęsknotą za mamą. Jeśli dziecko dopiero co jadło, a płacze, przytul je, ponoś, sprawdź, czy nie jest mu mokro lub za gorąco.

Przy okazji wizyty w przychodni maluch niewątpliwie został zważony. Warto pamiętać, że dzieci karmione maminym mlekiem przybierają miesięcznie od 500 gramów wzwyż (licząc od najniższej wagi po urodzeniu), górnej granicy nie mają ustalonej, więc nie słuchaj, jeśli ktoś mówi, że przekarmiasz dziecko.

Zobacz także

ZOBACZ TEŻ WIDEO

 • Tydzień 6 azzurrina 12.03.08, 11:26

  Jak zwykle - nic na temat karmienia butelką :-/Po szkole rodzenia nie wiedziałam nic. Po urodzeniu dziecka w szpitaluwłaściwie tez nic mi nie powiedziano (oprócz informacji jakie porcje »

 • Re: Tydzień 6 kigaaa 16.02.11, 10:08

  Mam ten sam problem. Nie karmię dziecka piersią i dosłownie nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat karmienia butelką. Wszędzie tylko co robić gdy karmi się piersią, co jeść żeby »

 • Tydzień 6 asiak1985 26.06.12, 10:32

  Widzę, że nie jestem jedyna z podobną teorią... Początkowo nie mogłam karmić piersią, bo moja córcia urodziła się jako wcześniak i zwyczajnie traciła za dużo energii, więc ściągałam mleczko,»

 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalności Siatki centylowe oraz Momenty ze zdjęciami.
 • Opiekunem merytorycznym aplikacji Moje dziecko jest pediatra i mama dwójki dzieci, Ewa Miśko-Wąsowska.
 • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu
 • Kontroluj swoją wagę w ciąży
 • Zapisz terminy wizyt lekarskich, badań i inne ważne dotyczące ciąży