Wyprawka dla noworodka - od A do Z

Gdy po raz pierwszy wybierzecie się do sklepu z artykułami dla niemowląt, możecie doznać lekkiego zawrotu głowy. Wyprawka dla noworodka - co powinna zawierać? Oto garść praktycznych rad, które przydadzą się Wam podczas zakupów.

Wyprawka dla noworodka - oto nasz alfabet:

Antyalergiczne kosmetyki

Teoretycznie wszystkie przeznaczone dla niemowląt powinny należeć do tej grupy. Do niektórych jednak dodawane są silne substancje zapachowe, które mogą uczulać. Jeśli któreś z was jest alergikiem, musicie być szczególnie ostrożni, bo maluch może być także skłonny do uczuleń. Wybierajcie dla niego kosmetyki przeznaczone dla niemowląt, bezzapachowe i nie zawierające sztucznych barwników, najlepiej z pozytywną opinią Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka .

  • - Wyprawka to coś, o czym myśli każdy rodzic

- Zanim zaczniemy kompletować wyprawkę, warto podpytać znajomych oraz sprawdzić, co znajdziemy w szpitalu - wtedy torba do porodu będzie lżejsza

- Młodzi rodzice chcieliby kupić wszystkie produkty, jakie znajdują się na rynku, jednak to nie jest konieczne, wyprawka to naprawdę podstawowe rzeczy

Lekarz uspokaja: Rakotwórcze kosmetyki dla niemowląt?

Body

Na początek najlepsze są ubrania rozpinane z przodu na całej długości. Później, gdy dziecko trzyma już dobrze główkę wystarczy zapięcie na ramieniu lub szeroki dekolt. Najlepiej kupić trzy bez rękawów i trzy z długimi rękawami.

Butelka

Jeśli zamierzasz karmić piersią, twojemu dziecku jest zupełnie zbędna. Podobnie jak smoczki, sterylizatory itp.

Chusta

Jest wygodniejsza niż nosidło, zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Można nosić w niej malucha od urodzenia. Jej wadą jest wysoka cena, na szczęście nie tak trudno uszyć ją samemu.

Czapeczki

Potrzebne będą dwie. Jedna cienka, bawełniana, a druga cieplejsza. Dobrze, by była wiązana pod brodą na troczki, inaczej będzie się zsuwać.

Drogie rzeczy?

Zanim zdecydujecie się je kupić, popytajcie wśród znajomych, którzy mają dzieci nieco starsze od waszego. Być może mogą wam pożyczyć lub niedrogo odsprzedać fotelik, wózek czy łóżeczko. Niemowlęce sprzęty są używane tak krótko, że naprawdę nie zdążą się zniszczyć. Z powodzeniem może ich używać kilkoro dzieci. Zaglądajcie do ogłoszeń oferujących rzeczy używane i na aukcje internetowe.

Elektroniczna niania

Przydatna szczególnie, jeśli mieszkacie w domku lub wybieracie się na wakacje. Pozwala słyszeć, co dzieje się z dzieckiem, które śpi poza zasięgiem waszego wzroku.

Fotelik samochodowy

Jeśli macie samochód, jest absolutnie niezbędny . Tylko w nim wasze dziecko będzie mogło podróżować bezpiecznie . Niemowlęta powinny jeździć w fotelikach przeznaczonych dla dzieci o wadze do 10, 13 lub 18 kg (tyłem do kierunku jazdy). Warto kupić fotelik, który może też pełnić funkcję leżaczka-bujaczka. Bardzo przydaje się też możliwość wpięcia w stelaż wózka (dlatego dobrze jest kupić wózek i fotelik tej samej firmy).

Grzebień

Powiedzmy sobie szczerze, na razie nie bardzo jest co nim czesać. Jeśli już, to raczej przyda się miękka szczoteczka ze sztucznego włosia.

Huśtawka

Przydaje się, jeśli dziecko jest bardzo niespokojne. Choć w sklepach są dostępne takie, w których można bujać już noworodki, nie warto spieszyć się z jej zakupem (jest dość droga). A nuż wasz maluch to będzie niespotykanie spokojny człowiek?

Internetowe zakupy

Bardzo wygodna dla młodych rodziców forma kupowania. Pamiętajcie o niej, zwłaszcza gdy dziecko będzie już na świecie, a wy nie będziecie mieli czasu na bieganie po sklepach.

Jedzenie

Nie warto zawracać sobie nim głowy. Najlepszy pokarm dla noworodka jest w piersiach mamy . Nawet jeżeli zamierzasz karmić butelką, poczekaj z zakupem mleka modyfikowanego. Po pierwsze, kto wie, czy nie zmienisz jeszcze decyzji, a po drugie wybór mieszanki najlepiej skonsultować z lekarzem.

Kaftaniki

To po prostu bluzeczki. Najlepiej, by były zapinane z przodu na napy. Ważne też, by rękawy były szerokie pod pachami. Nie kupujcie więcej niż pięć sztuk.

W czym prać ubranka noworodka?

Kocyk

Powinien być miękki, lekki i niezbyt duży. Raczej z polaru lub anilany niż wełniany (wełna często wywołuje alergię). Przydadzą się dwa na zmianę: jeden cieńszy, jeden grubszy.

Kombinezon

Potrzebny na spacery w chłodniejsze dni. Jeśli wasz maluch przyjdzie na świat latem, wstrzymajcie się z tym zakupem. Jesienią będziecie z pewnością potrzebowali innego rozmiaru.

Laktator

Wbrew obiegowym opiniom nie jest potrzebny każdej mamie. Przydaje się w sytuacji, gdy wkrótce po urodzeniu dziecka mama wraca na studia czy do pracy, a chce podtrzymać laktację.

Leżaczek

Fantastyczne urządzenie, dzięki któremu niemowlę może bezpiecznie siedzieć, obserwując rodziców krzątających się po domu. Bezpiecznie można w nim jednak posadzić dopiero dwumiesięczne dziecko, nie ma więc pośpiechu z zakupem.

Łóżeczko

Nie musicie się spieszyć z tym zakupem. Noworodkowi lepiej będzie się spało w przytulnym koszyku, gondoli wózka lub z mamą w dużym łóżku. Później oczywiście warto kupić łóżeczko. Praktycznym rozwiązaniem jest możliwość zamontowania na jego nogach kółek i (lub) płóz. Jeśli wybierzecie nieco większy model, w którym można w ogóle zdemontować szczebelki, i pozostawić jedynie materac na stelażu, posłuży dziecku nawet do pięciu, sześciu lat.

Maść przeciw odparzeniom

Jeden z nielicznych niezbędnych kosmetyków. Nawet w najlepszej pieluszce skóra okolic intymnych jest narażona na podrażnienie.

Materac

Nie powinien być zbyt miękki ani zbyt twardy. Najlepszy będzie z gąbki lub pianki, lateksu.

Mydło

Niezbędne do kąpieli. Dla początkujących wygodniejsze jest to w płynie. Oczywiście powinno być delikatne, specjalne dla niemowląt.

Nawilżane chusteczki

Przydadzą się, gdy będziecie musieli przewinąć dziecko poza domem. Na co dzień najlepiej myć pupę po prostu ciepłą wodą.

Nożyczki do paznokci

Muszą być dość cienkie i mieć zaokrąglone końce.

Oliwka

Podobnie jak różne balsamy i mleczka do ciała, potrzebna jest tylko przy suchej skórze. Większości niemowląt jest więc zbędna.

Pajacyki

Najwygodniejsze dla początkujących rodziców niemowlęce ubranka. Najlepiej, by były rozpinane z przodu na całej długości i w kroku. Warto kupić trzy cieńsze i trzy grubsze.

Wyprawka dla dziecka to z jednej strony coś niezwykle fascynującego - kompletowanie rzeczy dla dziecka to coś przyjemnego, a z drugiej strony spędza przyszłym rodzicom sen z powiek: czy mają już wszystko?Wyprawka dla dziecka to z jednej strony coś niezwykle fascynującego - kompletowanie rzeczy dla dziecka to coś przyjemnego, a z drugiej strony spędza przyszłym rodzicom sen z powiek: czy mają już wszystko? iStockPhoto

Pieluchy jednorazowe

Dla noworodka zwykle najlepsze są w rozmiarze newborn lub mini . W pierwszych miesiącach warto wypróbować produkty różnych firm. Nie wiadomo, które będą wam najbardziej odpowiadać.

Nie rezygnuj zupełnie z pieluch tetrowych. Przydają się do położenia na przewijaku, podłożenia pod główkę, przykrycia malucha w upalny dzień.

Pościel

Wystarczą dwie zmiany . Maluch potrzebuje lekkiej kołdry z poszwą i prześcieradła. Jeśli kupicie takie z gumką, nie będzie się zsuwać z materaca ani marszczyć. Uwaga, niemowlęcia nie układamy na poduszce! To mogłoby być dla niego niebezpieczne.

Przewijak

Wbrew pozorom bardzo przydatne urządzenie. W pierwszych miesiącach będziecie przewijać dziecko nawet kilkanaście razy na dobę. Dzięki umieszczonemu na odpowiedniej wysokości przewijakowi nie nadwerężycie przy tym kręgosłupa.

Proszek do prania

Najlepiej, by był hipoalergiczny, przeznaczony specjalnie do niemowlęcych ciuszków. Malutkie dzieci mają bowiem bardzo wrażliwą skórę

Ręcznik

Ten do kąpieli powinien być duży i miękki, przyda się też kapturek, ale wcale nie jest konieczny. Przyda wam się też mały, np. do wytarcia umytej pupy. Kupcie po dwie sztuki każdego rodzaju.

Skarpetki

Ważne, by nie uciskały nóżek. Trzy pary w zupełności wystarczą.

Szampon

Przyjdzie na niego czas, gdy dziecko będzie miało sporą czuprynę.

Śpioszki

Dobrze, by miały rozpięcie w kroku. Wystarczy pięć sztuk.

Torebki na pieluszki

Nie są niezbędne, ale bardzo praktyczne. Ich zaletą jest to, że pochłaniają zapachy. W higienicznym i elegancki opakowaniu zużytych pieluch pomoże też specjalny kosz.

Ubranka

Powinny być uszyte z miękkich, naturalnych materiałów, luźne i wygodne. Z kupnem ślicznych sukienek, bluzeczek i spodenek lepiej poczekać, w pierwszych miesiącach najbardziej praktyczne dla dziecka będą body i pajacyki.

Wanienka

Najbardziej praktyczna będzie na stelażu (kąpiąc malucha nie będziecie nadwerężać kręgosłupa). Dobrze też, by miała odpływ. Do kąpieli noworodka jednak bardziej praktyczne od wanienki jest... specjalne wiaderko.

Wózek

Niezbędny dla niemowlęcia. Najlepiej, żeby był tradycyjny, głęboki z obszerną gondolą , dużymi kołami i dobrą amortyzacją.

Zabawki

Jedyna zabawka, którą naprawdę warto kupić w pierwszym miesiącu to mobil nad łóżeczko. Nawet noworodek przygląda się mu z zainteresowaniem i z upodobaniem słucha spokojnej melodii płynącej z pozytywki.

Chcesz wiedzieć więcej? Lekarze odpowiadają na pytania rodziców Podyskutuj na Forum:

Kolorowe ubrania mogą uczulać noworodka?

Zaraz rodzę, a nic nie wiem i nic nie mam. Pomocy!

Wyprawka - skompletujmy ją razem

Więcej o:
Copyright © Agora SA