Wybieramy fotelik samochodowy

Każde dziecko przewożone samochodem - od urodzenia do osiągnięcia wzrostu 150 cm - musi podróżować w foteliku odpowiednim do swego wzrostu, wieku i wagi. O czym pamiętać, wybierając fotelik samochodowy?

Nieważne, czy podróżujecie 5 godzin czy 5 minut, czy jedziecie własnym autem czy taksówką, czy to główna arteria miasta czy mała uliczka - dziecko musi być przewożone w foteliku dopasowanym do jego wzrostu, wagi i wieku . W razie kolizji nie pomoże mocne trzymanie dziecka. W sytuacji hamowania, zderzenia, gwałtownego manewru nawet najsilniejszy dorosły nie utrzyma malucha, bowiem prawa fizyki sprawiają, że jego ciało "waży" wtedy wielokrotnie więcej niż zwykle. Równie niebezpieczne jest przypinanie się wraz z dzieckiem siedzącym na kolanach dorosłego tym samym pasem - podczas gwałtownego hamowania dorosły miażdży ciało dziecka. Tak samo przypinanie dziecka "dorosłym", 3-punktowym pasem: pas przebiegać będzie po brzuchu dziecka, nie zaś po biodrach oraz po bocznej części klatki piersiowej i szyi. W razie wypadku przypięty w ten sposób mały pasażer może odnieść poważne urazy narządów jamy brzusznej, kręgosłupa na odcinku lędźwiowym i szyjnym oraz żeber.

FOTELIK NA MIARĘ

Dzieci (nie tylko niemowlęta!) powinny podróżować samochodem w odpowiednio dopasowanym do wzrostu, wieku i wagi foteliku. Dla najmłodszych dzieci - według obowiązującej już regulacji i-Size - od urodzenia do ok. 15. miesiąca życia lub/i osiągnięcia wzrostu 75/80 cm przeznaczone są foteliki mocowane tyłem do kierunku jazdy.

Następny fotelik posłuży dziecku do ok. 4. roku życia i osiągnięcia wzrostu 105 cm. Niektóre modele fotelików z tej grupy można też zamocować tyłem do kierunku jazdy, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo małego pasażera.

Dla dzieci od ok. 4. roku życia, o wzroście 105-150 cm, przeznaczone są foteliki mocowane przodem do kierunku jazdy.

CZAS NA ZMIANĘ?

Wymieniamy fotelik po to, by precyzyjnie dopasować jego wielkość do postury, wzrostu i wagi dziecka, a przez to zapewnić małemu pasażerowi bezpieczną jazdę.

W przypadku noworodków i małych niemowląt dokładne dopasowanie fotelika do wagi i wzrostu ułatwiają specjalne wkładki redukcyjne. W fotelikach dla starszych dzieci oprócz regulowanej wysokości zagłówka i stopnia nachylenia oparcia, regulowana bywa także szerokość fotelika. Gdy wzrost (lub waga) dziecka przekroczy parametry wskazane przez producenta fotelika lub gdy główka dziecka wystaje ponad górną krawędź fotelika - czas na przesiadkę do większego modelu. Nie przejmujcie się, jeśli starszemu niemowlęciu nogi zaczynają wystawać poza fotelik. Natomiast gdy główka dziecka zaczyna z niego wystawać, jest to jednoznaczna wskazówka, że czas na zmianę.

WYBIERAJ ROZSĄDNIE

MONTOWANY TYŁEM

Dziecko powinno jak najdłużej podróżować w foteliku mocowanym tyłem do kierunku jazdy. Maluch pozostaje wówczas w pozycji, która w razie wypadku najlepiej zabezpieczy jego kręgosłup, szyję i głowę. Jest coraz więcej fotelików, które umożliwiają podróżowanie tyłem do kierunku jazdy również starszym dzieciom.

Z PEŁNĄ OCHRONĄ

Według polskiego prawa dzieci muszą podróżować w fotelikach do osiągnięcia 150 cm wzrostu, niezależnie od wieku. Przepisy są tak sformułowane, że nie dostaniemy mandatu, przewożąc starsze dziecko na tzw. podpupniku, czyli siedzisku. Jednak fotelik z regulowanym zagłówkiem i rozbudowaną ochroną boczną w razie wypadku zapewnia dziecku dodatkową ochronę przed obrażeniami. Dlatego warto przewozić dziecko w foteliku tak długo, jak się w nim mieści, nawet jeśli ma więcej niż 1,5 m wzrostu. Są foteliki, w których można przewozić dziecko o wadze do 50 kg i wzroście do 160 cm.

DOPASOWANY DO AUTA

Wybierając fotelik, przymierz go nie tylko do dziecka, ale także do auta. Nie każdy model fotelika będzie pasował do twojego samochodu.

Może się okazać, że fotelika wysoko notowanego w testach nie uda ci się stabilnie zamontować na tylnym siedzeniu bez systemu ISOFIX albo że pasy w aucie są za krótkie. Koniecznie poproś w sklepie o możliwość "przymierzenia" fotelika do samochodu. Bez przymiarek nie może się obejść, gdy na przykład chcesz na tylnym siedzeniu 5-osobowego samochodu przewozić bezpiecznie troje dzieci. Choć prawo dopuszcza w takiej sytuacji przewożenie trzeciego dziecka bez fotelika, to w praktyce, przy odpowiednim dobraniu fotelików, jest możliwy ich montaż obok siebie. Tak będzie bezpieczniej.

INSTALUJ ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ

PRAWIDŁOWY MONTAŻ

Foteliki można zamocować w samochodzie na kilka różnych sposobów. Podstawowy polega na przypięciu fotelika w aucie za pomocą 3-punktowych pasów bezpieczeństwa. W sklepach są także modele, które umieszcza się na stabilizującej bazie i dopiero wtedy przypina pasami bezpieczeństwa. Foteliki dostępne z bazą ISOFIX można mocować wyłącznie w samochodach wyposażonych w system ISOFIX. Specjalne zaczepy umieszczone w samochodzie stabilizują bazę, do której wpina się fotelik. Inne rodzaje "stabilizatorów" wykorzystywane przez producentów to pas mocujący Top-Tether i noga podpierająca. Według regulacji i-Size foteliki z kategorii "uniwersalne" muszą być zaopatrzone właśnie w te stabilizatory.

Niezależnie od sposobu montowania fotelika w samochodzie (stosuj się do instrukcji producenta fotelika!) po zamontowaniu go sprawdź koniecznie, czy jest stabilny. To bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo małego pasażera. Dziecko w foteliku powinno być przypięte maksymalnie ciasno wewnętrznymi pasami, fotelik powinien być maksymalnie stabilny. Wprowadzane przez producentów fotelików rozmaite czujniki (sygnalizacja świetlna, dźwiękowa lub wskaźniki kolorów) pomagają wykluczyć błędny montaż fotelika lub niewłaściwe zabezpieczenie w nim dziecka.

Zobacz wideo

BEZPIECZNE MIEJSCE

Fotelik samochodowy można zamocować na przednim siedzeniu. Trzeba jednak pamiętać, że poduszka powietrzna musi być wówczas wyłączona. Eksperci oraz producenci fotelików zdecydowanie wskazują tylną kanapę jako najbezpieczniejsze miejsce dla montażu fotelika i odradzają przewożenie dzieci z przodu. Za najbezpieczniejsze uznawane jest środkowe miejsce z tyłu (jeśli można na nim prawidłowo zamocować fotelik) lub miejsce za fotelem pasażera.

95-proc. RODZICÓW POPEŁNIŁO CO NAJMNIEJ JEDEN BŁĄD PODCZAS PIERWSZEGO UŻYTKOWANIA I MONTOWANIA FOTELIKA!

86-proc. Z NICH ŹLE ZAPIĘŁO NOWORODKA.

77-proc. POPEŁNIŁO BŁĄD PRZY MONTAŻU SAMEGO FOTELIKA.

Samo posiadanie fotelika w aucie nie zapewni dziecku bezpiecznej podróży. Kluczem do sukcesu jest prawidłowy montaż fotelika i prawidłowe przypięcie dziecka. Informacje o tym, jak to zrobić, znajdziesz w instrukcji dołączonej do każdego atestowanego fotelika oraz na stronie fotelik.info. Pomóc mogą także przeszkoleni, doświadczeni sprzedawcy. Warto skorzystać z ich rad.

Więcej o:
Copyright © Agora SA