Ziołowe kuracje na kolkę, ząbkowanie itp

Wiele powszechnie spotykanych dziecięcych dolegliwości można wyleczyć prostymi domowymi sposobami sprawdzonymi przez nasze babcie.

Stosowane od stuleci leki naturalne, a zwłaszcza zioła, w przeciwieństwie do wielu leków syntetycznych są dla wrażliwego organizmu dziecka zupełnie nieszkodliwe, a przy tym bardzo skuteczne.

Ząbkowanie

Pierwsze cztery ząbki pojawiają się u niemowląt zwykle około 6-8 miesiąca. Są ostre i zazwyczaj wyrzynają się bez kłopotów. Pojawianie się po jednym lub dwóch miesiącach płaskich zębów trzonowych stwarza natomiast pewne problemy.

Jeżeli dziecko doświadcza w tym czasie bólu, warto podać mu napar uspokajający składający się z:

1/2 łyżeczki liści kocimiętki cytrynowej (Folium Nepetae )

1/2 łyżeczki kwiatów rumianku pospolitego (Flos Chamomillae )

1/4 łyżeczki mięty pieprzowej (Folium Mentha Piperitae )

2 szklanek wody.

Dokładnie zmieszane zioła doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem ok. 5 minut. Po zdjęciu z ognia napar odstawiamy na 15 minut do naciągnięcia, po czym odcedzamy i w miarę potrzeby podajemy do picia.

Jeżeli ząbkowaniu towarzyszy podwyższona temperatura, stosujemy napar złożony z:

1/2 łyżeczki kwiatów bzu czarnego (Flos Sambucii )

1/2 łyżeczki kwiatów krwawnika pospolitego (Flos Millefolii )

1/2 łyżeczki liści mięty (Folium Menthae )

2 szklanek wody

Zmieszane zioła zaparzamy wrzątkiem i odstawiamy na 10 minut. Po odcedzeniu podajemy dziecku tyle, ile będzie chciało wypić. Do naparu można dodać soku malinowego, który dodatkowo pomoże zwalczyć gorączkę.

Przy bolesnym ząbkowaniu pomóc może nacieranie dziąseł eterycznym olejkiem goździkowym rozpuszczonym w oleju roślinnym, w proporcjach:

4 krople olejku goździkowego

1 łyżka oleju roślinnego.

Po dokładnym wymieszaniu składników warto wypróbować miksturę na własnych dziąsłach, przyjmując zasadę, że dziąsła dziecka są znacznie bardziej wrażliwe.

Pleśniawki

Pleśniawki są infekcją drożdżakową wywoływaną przez grzyb Candida albicans. Objawiają się kremowymi plamkami w jamie ustnej. Często towarzyszy im podwyższona temperatura i niestrawność. Wyniki badań przeprowadzonych niedawno w Niemczech, Anglii, Rosji i na Węgrzech wskazują, że olejek goździkowy, lawendowy i olejek z drzewa herbacianego hamują rozwój pleśniawek. Nie wolno używać tych olejków w czystej postaci - ze względu na ich bardzo silne działanie - ale w mieszaninie z olejem roślinnym działają bardzo szybko.

Za szczególnie skuteczną uważa się mieszaninę złożoną z:

8 kropli olejku eterycznego z lawendy

8 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego

2 łyżek oleju roślinnego.

Po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników, delikatnie pędzluje się jamę ustną dziecka. Można w tym celu użyć gazików lub czystego palca.

Karmiąca mama, której dziecko cierpi na pleśniawki, powinna smarować olejkami także sutki, aby choroba nie wędrowała pomiędzy nią i dzieckiem.

Bóle żołądka, kolki

Przez wieki matki w wielu regionach świata swoim nowo narodzonym dzieciom podawały napar z kopru ogrodowego lub z kopru włoskiego, aby złagodzić kolkę i gazy. Już w XIX wieku w całej Europie podawano syrop z nasion tych roślin, nazywany "wodą na kolkę". Inna XIX-w. mikstura na niestrawność sprzedawana do dzisiaj w wielu europejskich krajach składa się z kopru włoskiego, rumianku, kminku zwyczajnego, kolendry siewnej i skórki pomarańczowej.

W ramach badań przeprowadzonych w Izraelu naukowcy podawali niemowlętom napary z rumianku, kopru włoskiego i melisy lekarskiej, aby stwierdzić, czy to naprawdę ulży kolce. Okazało się, że ponad połowa dzieci wkrótce po wypiciu naparu przestała płakać i kaprysić, podczas gdy większość malców po wypiciu zwykłej wody płakała dalej.

W USA bardzo popularnym środkiem skutecznie łagodzącym kolki jest napar składający się z:

1 łyżeczki kwiatów rumianku pospolitego

1 łyżeczki liści melisy lekarskiej

1/2 łyżeczki liści kocimiętki cytrynowej

1/2 łyżeczki nasion kopru włoskiego.

Dokładnie zmieszane zioła zalewa się wrzątkiem i odstawia na 10 minut pod przykryciem do naciągnięcia. Po odcedzeniu i przestudzeniu napar podaje się do popijania małymi łykami.

Napar ten jest lekiem wszechstronnym, który usprawnia trawienie, a ponadto łagodzi stres i zaniepokojenie, które również mogą wywołać trawienne dolegliwości. Podobnie jak dorośli dzieci łatwo zmieniają zdenerwowanie na dolegliwości fizyczne, takie jak rozstrój żołądka lub rozregulowane jelita. Nie wszyscy dorośli zdają sobie sprawę, że sytuacje, które dla nich są proste, mogą być bardzo niepokojące dla dziecka.

Niestrawność

Dzieci cierpiące na niestrawność bywają kapryśne i często odmawiają wypicia nawet smacznego, ziołowego naparu. Można wtedy zastosować masaż brzuszka mieszanką składającą się z:

6 kropli olejku eterycznego z palczatki cytrynowej lub melisy lekarskiej

1 kropli olejku eterycznego z rumianku

1 kropli olejku eterycznego z kopru włoskiego

5-6 łyżek oleju roślinnego

Po dokładnym wymieszaniu składników masujemy dziecku brzuszek co godzinę.

Bardzo skutecznie działa również ziołowa kąpiel z dodatkiem:

2 kropli olejku eterycznego z palczatki cytrynowej lub melisy lekarskiej

1 kropli olejku eterycznego z owoców pomarańczy

1 kropli olejku eterycznego z kwiatów rumianku.

Olejki te dodaje się wprost do kąpieli i dokładnie miesza, aby starannie rozprowadzić je po powierzchni wody, zanim dziecko włożymy do wanny.

Nudności

Dzieci mają szczególne skłonności do mdłości zwłaszcza w podróży prawdopodobnie dlatego, że struktura ucha wewnętrznego jest u nich tak drobna, że nawet nieregularne kołysanie narusza wypełnione płynem kanały w uchu środkowym. Ucho dziecka przekazuje do mózgu informację, że ciało jest w ruchu, ale oczy widzą, że tak nie jest. Te sprzeczne informacje mylą mózg, powodując zawroty głowy i nudności.

Skutecznym środkiem łagodzącym nudności jest podanie dziecku imbiru w formie napoju, który składa się z:

1 łyżeczki świeżych kłączy imbiru pokrojonych w cienkie plasterki (lub 1/2 łyżeczki imbiru sproszkowanego)

1 łyżeczki liści malin

1 plasterka cytryny

3 szklanek wody

Wodę wlewamy do rondelka, wkładamy do niej wszystkie składniki, po czym doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu przez 5 minut. Po odstawieniu na 10 minut do naciągnięcia odcedzamy. Bezpośrednio przed podaniem dodajemy cytrynę. Nieco starszym dzieciom można podać do zjedzenia plasterki kandyzowanego imbiru.

Więcej o:
Copyright © Agora SA