Dieta niemowlęcia - jak to ugryźć?

Nawet jeśli teoretycznie wiesz, jak należy karmić malucha, życie codzienne i upodobania dziecka pokrzyżują ci plany. I bądź tu matko mądra...

Ledwo doszłaś do ładu z karmieniem piersią, nocnymi pobudkami, kolką czy spacerami, a tu trzeba wprowadzać pokarmy stałe. Fora internetowe dla rodziców pękają w szwach od pytań o dietę starszych niemowlaków. W jakich porach dnia i w jakiej kolejności, jak duże porcje, co do popicia? Uff Można się w tym pogubić.

Zobaczmy, jak wygląda dieta czwórki niemowląt, i co o tym sądzi specjalista.

ODCHODZĄC OD SCHEMATÓW

Informacje, które tu podajemy, są jedynie formą podpowiedzi. Dokładniejsza ocena wymagałaby zbilansowania składników odżywczych w odniesieniu do wieku, wagi i stanu zdrowia dziecka.

My chcemy pokazać, że dieta dziecka to nie tylko tabelki i porcje. Liczy się smak, upodobania dziecka, jego apetyt. Ma sprawiać przyjemność. Pozwólmy dziecku na próbowanie nowych smaków, konsystencji, na podążanie za apetytem. To najlepszy sposób na zdrową dietę w przyszłości.

NIE TYLKO BANAN

Ola Klimek i Antoś, 6 miesięcy

Śniadanie: kaszka Sinlac z owocami ze słoiczka. Sinlac to pierwszy pokarm stały zaserwowany w wieku 4 i pół miesiąca. Chodziło o rozwiązanie dwóch problemów - spadku wagi z 75. do 25. centyla i niespokojnego senu. Kilka dni temu Ola zaczęła wprowadzać kaszkę mleczno-ryżową.

Obiad: danie jarzynowo-mięsne. Ola podaje gotowe słoiczki na zmianę z własnymi zupkami. Bazuje na jarzynach z mrożonek, dodaje do nich odrobinę mięsa, oliwę z oliwek i kilka łyżeczek kaszy manny. Do niedawna malec chętnie zjadał cały słoiczek, jednak po infekcji i pobycie w szpitalu stracił apetyt. Teraz je kilka łyżeczek zupki i ssie pierś.

Kolacja: kaszka Sinlac na wodzie z owocami.

Pierś: na żądanie, 4-5 razy w dzień i 2 razy w nocy.

Picie: Antoś nie zna smoczka. Przegotowaną wodę, soki i herbatki Ola usiłuje podawać łyżeczką. Malec wypija po kilka kropli.

Jedzenie z dorosłego stołu: Na razie rodzice proponują tylko świeżego banana, którego Antoś z radością gryzie dwoma zębami.

KOMENTARZ EKSPERTKI

Niemowlęciu karmionemu naturalnie rozszerzamy dietę, gdy skończy pół roku. Czasem, gdy spada waga dziecka, można to (na polecenie lekarza) zrobić wcześniej.

To normalne

Okresowy spadek apetytu podczas choroby (i po niej) zdarza się często, trzeba to przeczekać, proponując maluchowi to, co lubi, i zwiększyć częstotliwość karmień.

Brak zainteresowania malucha wodą jest naturalny, skoro dostaje pierś na żądanie. Potrzeba dopajania może się pojawić w razie choroby.

To warto zmienić

Sześciomiesięczne dziecko można już cierpliwie i wytrwale oswajać z piciem z kubka.

Antoś może dostawać odpowiednio rozdrobnione gotowane warzywa z rodzinnego stołu (np. ziemniaki, marchewkę, dynię, buraki, rozgnieciony widelcem zielony groszek), tylko bez soli. Chłopcu można zaproponować owoce, np. przetarte jagody, morele, jabłka. Banany są zwykle dobrze tolerowane, ale w zasadzie wprowadzamy je później (ok. 8. miesiąca). Najbezpieczniej byłoby podać banana ze słoiczka.

Do jarzynowych zupek dodajemy nieco kaszki manny, ale zaledwie pół łyżeczki na 100 ml.

Ważne, by każdy nowy produkt wprowadzać pojedynczo, zaczynając od niewielkich ilości.

CZAS NA RYBY

Lidia Kupiszek i Antek, 8 miesięcy

Śniadanie: kasza manna na mleku modyfikowanym z butelki.

Drugie śniadanie: mus z gotowanych owoców z kleikiem ryżowym lub gotowa kaszka podawana łyżeczką.

Obiad: domowe danie jarzynowo--mięsne. Jarzyny gotowane z mięsem (schab, indyk, pierś kurczaka lub królik), z masłem i odrobiną soli. Słoiki dostaje wyjątkowo. Wszystkie dania są dokładnie zmiksowane. Maluch nie chce jeść grudek.

Podwieczorek: Domowy mus owocowy z biszkoptem lub jogurtem; kisiel na soku malinowym.

Kolacja: mleko modyfikowane z kleikiem ryżowym z butelki.

Pierś: na żądanie, 2-3 razy w ciągu dnia i 2-3 razy w nocy.

Picie: Antek pije mało. W nocy wodę, w dzień herbatkę, sok przecierowy. Korzysta z butelki, ale mama próbuje przejść na niekapek.

Jedzenie z dorosłego stołu: Nie dostaje.

KOMENTARZ EKSPERTKI

Antek jest już w odpowiednim wieku, żeby dostawać jedzenie "do łapki".

To normalne

Wiele dzieci buntuje się przed gryzieniem, ale jeśli rodzice cierpliwie i konsekwentnie proponują mu coraz mniej rozdrobnione pokarmy, przyzwyczajają się do gryzienia. Mogą w tym pomóc podawane do rączki chrupki kukurydziane (bez soli i cukru), owoce (na początek banan, miękka gruszka, jabłko - do ssania i skrobania ząbkami), bułka kukurydziana (bez mąki pszennej albo z jej niewielkim dodatkiem).

To warto zmienić

Do domowych zupek zamiast masła warto dodać tłuszcze roślinne: oliwę z oliwek lub olej rzepakowy (to źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych).

Namawiam do rezygnacji z dosalania. Smak potrawy wzmocnią zioła, np. suszony koperek, majeranek.

Warto podawać Antkowi co drugi dzień pół żółtka jajka do zupki - to dostarczy żelaza. Pora także na wprowadzenie ryb: 1-2 razy na tydzień, najlepiej ze słoiczka.

Z tradycyjnymi biszkoptami i kaszą manną w większych ilościach trzeba poczekać do 10. miesiąca. Młodszym dzieciom podajemy jako osobne danie kaszkę bezglutenową. Z jogurtem lepiej się wstrzymać do 11. miesiąca.

A MOŻE MAKARON?

Bernadetta Rogala i Marysia, 9 i pół miesiąca

Śniadanie: kaszka ryżowa smakowa na mleku modyfikowanym.

Drugie śniadanie: owoce z herbatnikiem dla dzieci.

Obiad: zupka domowa z ekologicznych produktów, np. włoszczyzny, mięsa (cielęciny lub królika), z dodatkiem kaszy, ogórka kiszonego, dyni, soczewicy, szpinaku, cukinii, kiszonej kapusty, żółtka, oliwy i świeżych ziół (pietruszka, bazylia, koperek). Konsystencja zupy powoli zmienia się na bardziej grudkowatą, przypomina zawartość słoiczków dla starszych niemowląt.

Kolacja: kaszka ryżowa na mleku modyfikowanym.

Pierś: 2 razy w dzień (między obiadem a kolacją) i 2 razy w nocy.

Picie: Przegotowana woda źródlana na zmianę z: herbatką rumiankową bez cukru, lekko dosładzanym kompocikiem i gotowymi sokami dla niemowląt (z niekapka, który ma do dyspozycji przez cały dzień).

Przekąski: chrupki kukurydziane.

Jedzenie z dorosłego stołu: Rodzice nie częstują córki swoimi daniami. Obawiają się, że córeczce (wciąż bezzębnej) trudno byłoby poradzić sobie ze strukturą ich jedzenia.

KOMENTARZ EKSPERTKI

Bardzo dobry jadłospis warto wzbogacić o ryby, najlepiej te ze słoiczka. Oliwę z oliwek można stosować wymiennie z olejem rzepakowym.

To normalne

Rodzice często obawiają się częstowania dzieci daniami ze swojego stołu, ale w tym wieku Marysi można je już zaproponować, unikając potraw solonych, smażonych i ciężkostrawnych. Na początek dziewczynka może dostać niewielką ilość pieczywa czy gotowany "dorosły" makaron (bez dodatku soli).

To warto zmienić

Zamiast kaszek niemowlęcych można wprowadzić kaszki glutenowe na mleku modyfikowanym, np. rozgotowane płatki owsiane z dodatkiem owoców. Różne dania zbożowe najlepiej serwować na zmianę.

Soki wypijane przez Marysię nie powinny przekraczać porcji 150 ml dziennie. Większa ilość napojów innych niż woda może prowadzić do osłabienia apetytu. Warto też pilnować zasady, by sok i inne napoje zawierające cukier nie służyły do popijania w ciągu dnia, a raczej do picia w jednej porcji (np. do posiłku). Między posiłkami dajemy wtedy już tylko wodę. To ćwiczenie nawyku zdrowego zarówno dla przemiany materii, jak i dla zębów (które przecież wkrótce w buzi się pojawią).

NIECH ŻYJE ŁYŻECZKA

Monika Koresh i Daniela, 11 miesięcy

Śniadanie: kaszka na preparacie mlekozastępczym podawana łyżeczką (lekarz zalecił wyeliminowanie mleka krowiego i jego przetworów).

Obiad: danie warzywno-mięsne ze słoika z dodatkiem kaszki manny lub kukurydzianej i z przetartym żółtkiem co drugi dzień.

Podwieczorek: owoce same lub z preparatem mlekozastępczym.

Kolacja: kaszka Sinlac, czasem z dodatkiem owoców.

Pierś: na żądanie kilkakrotnie w ciągu dnia i 2 razy w nocy.

Picie: woda z niekapka.

Przekąski: świeże owoce, chrupki kukurydziane, wafle ryżowe.

Jedzenie z dorosłego stołu: Daniela lubi bawić się łyżeczką. Próbuje brokułów, fasolki, buraczków. Przepada za wędlinami, które Monika kupuje w sklepach ekologicznych.

KOMENTARZ EKSPERTKI

W tym wieku można spróbować wprowadzić całe jajko (np. w formie delikatnej jajecznicy przyrządzonej na parze) i obserwować reakcję dziecka. Jedenastomiesięczne niemowlę może dostawać pieczywo.

To normalne

Gdy ze względów zdrowotnych eliminujemy mleko i produkty mleczne, staramy się zadbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie. Ale Daniela jest nadal karmiona piersią na żądanie, więc o to się martwić nie trzeba. Dopóki mała ssie często pierś, może dostawać kaszki na wodzie, np. z owocami.

To warto zmienić

Wędliny mają dużo soli (sodu). Maksymalna porcja to jeden plasterek dziennie. Dotyczy to także produktów ze sklepów ekologicznych. Najlepiej byłoby zaproponować zamiast wędliny pieczone w domu mięso z hodowli ekologicznych.

Daniela może już jeść drugi posiłek warzywno-mięsny lub warzywno-rybny. Mogą to być klopsiki czy dania z jarzyn i mięsa przyprawione ziołami, z dodatkiem kasz, ryżu, makaronu, ziemniaków.

Więcej o:
Copyright © Agora SA