Ile mleka powinno pić niemowlę?

Na butelce do karmienia jest podziałka, a na opakowaniu mleka - tabelka ze schematem posiłków. Studiując te informacje, można dojść do przekonania, że dziecko je za mało, za dużo albo zupełnie nie tak, jak trzeba.

Podstawowa odpowiedź na dylematy związane z porcjami i częstotliwością posiłków brzmi kojąco - schemat jest jedynie podpowiedzią, uśrednieniem różnych i całkiem prawidłowych sposobów sycenia głodu. Dzieci są różne, różne mają potrzeby, apetyt, skłonności i upodobania. Dopóki dziecko prawidłowo przybiera na wadze, rozwija się harmonijnie (masa i długość ciała umieszczane na siatce centylowej oscylują wokół tego samego przedziału wciąż określanego przez pediatrę jako prawidłowy dla danego dziecka), jest pogodne, nie ma szczególnych dolegliwości - nie ma się czym przejmować. Nie warto ich naginać bez potrzeby - z tego bowiem rodzą się w przyszłości problemy z jedzeniem w ogóle.

Czasem jednak ta prosta odpowiedź nie wystarcza. Przyjrzyjmy się więc najczęstszym rozterkom związanym z apetytem na mleko.

Czy można karmić butelką na żądanie?

Noworodka rzeczywiście karmimy na żądanie - taki maluszek będzie się domagał posiłków dość często, zazwyczaj ok. 7 razy na dobę, bo też jego żołądek może pomieścić jedynie niewielką porcję mleka. Ale nie za każdym razem jego płacz jest oznaką głodu - malec ma silną potrzebę ssania, bliskości mamy, bezpieczeństwa. Jeśli dopiero co wypił swoją porcję mleka i znów płacze, nie proponujemy mu butelki (przejedzenie może wywołać ból brzuszka), ale próbujemy dociec, o co chodzi. Może pieluszka jest mokra, może jest mu za zimno lub za ciepło, przeszkadza hałas, a może po prostu potrzebuje kontaktu i ukojenia w ramionach mamy.

Im niemowlę starsze, tym bardziej staramy się wypracować stały rytm posiłków i zachować między nimi w miarę równe przerwy. Sztuczne mleko jest dłużej trawione, więc "butelkowe" dzieci z reguły nie domagają się karmienia tak często, jak te ssące mleko mamy.

Co robić, jeżeli niemowlę pije mniej mieszanki niż powinno?

Przede wszystkim warto przyjrzeć się temu, ile mleka dziecko wypija w ciągu dnia i czy jego wyłącznym pokarmem jest mleko modyfikowane. Jeśli malec jest karmiony piersią, a w butelce dostaje posiłki uzupełniające, nie wiemy, ile dokładnie mili- litrów wypija w ciągu doby. Wskazówką, czy zjada dość, będą w tym wypadku przyrosty masy ciała. Normalne jest też to, że dziecko karmione piersią może mieć problem z wypiciem naraz całej porcji sztucznego mleka.

U maluchów karmionych wyłącznie butelką trzeba zrobić dzienny bilans wypijanego mleka. Może się okazać, że dziecko wypija tyle, ile powinno, tylko woli częściej dostawać mniejsze porcje. Nic w tym złego, szczególnie u młodszych niemowląt i maluchów ze skłonnością do ulewania.

Może być tak, że maluch zjada w sumie nieco mniej, niż sugeruje schemat dla danego wieku. I rozwija się prawidłowo, dobrze przybiera na wadze. Schemat podaje wartości uśrednione, a to oznacza, że niektóre niemowlęta będą jadły mniej, a inne więcej - według swoich potrzeb.

Wreszcie - jeśli dziecko rzeczywiście je bardzo mało i słabo przybiera na wadze, niezbędna będzie konsultacja pediatry i czasem przeprowadzenie odpowiednich badań.

O czym może świadczyć niechęć do mleka?

Jeżeli dziecko - mimo głodu - nie chce pić mleka, płacze podczas posiłku, warto zwrócić uwagę na technikę karmienia. Pomóc może zmiana smoczka, pozycji do karmienia, okoliczności posiłku. Warto też zajrzeć do buzi malucha, czy nie ma w niej białego nalotu - to mogą być pleśniawki przeszkadzające przy ssaniu. U niemowląt powyżej 4.-5. miesiąca można spodziewać się także przejściowej niechęci do jedzenia związanej z ząbkowaniem. A w każdym wieku za gorszy apetyt może odpowiadać infekcja.

Czasem jednak dzieje się tak, że dziecko instynktownie broni się przed tym, co mu szkodzi. W każdym przypadku niechęci do mleka, po wykluczeniu innych zakłóceń w karmieniu, trzeba się skonsultować z lekarzem. Być może rozwiązaniem sytuacji będzie przepisanie preparatu mlekozastępczego lub odpowiednie leczenie.

A co z maluchem, który wciąż jest głodny?

Niemowlę, które je nieco więcej niż zakłada schemat, ale według siatek centylowych rozwija się prawidłowo, karmimy według jego potrzeb, dbając o odpowiednią ilość ruchu (już w pierwszych miesiącach życia warto zachęcać malucha do aktywności i zabawy). Warto także przyjrzeć się uważnie naszym reakcjom na płacz dziecka. Czy podajemy butelkę tylko wtedy, gdy malec ewidentnie jest głodny, czy też wolimy podać mu mleko, gdy tylko zakwili, bo sądzimy, że wtedy będzie spokojniejszy lub lepiej odżywiony? Czy dziecko poza porcjami mleka dostaje do picia wodę (bez dodatku glukozy, herbatki, soku)?

Jeśli niemowlę jest znacznie pulchniejsze niż być powinno, trzeba zanotować objętość i częstotliwość jego posiłków w ciągu dnia i wybrać się do pediatry (warto przed rozmową z lekarzem popytać dziadków dziecka, jak było z naszym apetytem i przyrostami masy ciała - może zachowały się jeszcze wasze książeczki zdrowia dziecka?). Nadmiar tkanki tłuszczowej to nie- potrzebne obciążenie dla organizmu dziecka, a o ile pulchne niemowlęta karmione piersią łatwiej gubią ciałko, o tyle przy karmieniu sztucznym jest większe ryzyko nadwagi w późniejszych latach.

Jedno jest pewne - niemowlęcia nie wolno na własną rękę odchudzać. Niedopuszczalne jest rozcieńczanie mieszanki mlecznej (mleko zawsze należy przygotowywać zgodnie z instrukcją producenta, a dodatkową porcję wody podajemy osobno, do picia między posiłkami). Po konsultacji z pediatrą dziecku w 5. miesiącu życia można zacząć rozszerzać dietę - w zależności od potrzeby - o sycące kleiki i kaszki czy mniej kaloryczne warzywa.

ŚPIĘ, WIĘC NIE JEM

Niektórzy rodzice, chcąc nakarmić niechętnego posiłkom malca, podają mu mleko przez sen. Lekarze nie pochwalają takiego rozwiązania. Jedzenie ma być czynnością świadomą. Nie wolno także karmić dziecka leżącego płasko w łóżeczku, bo grozi to zakrztuszeniem. Lepiej zresztą poznać przyczynę złego apetytu (i w porę jej zaradzić), a maluchowi, który je mniej od rówieśników, ale prawidłowo się rozwija, pozwolić regulować swoje posiłki.

Dziecko bardzo ulewa - co robić?

< a href="https://www.edziecko.pl/edzieckoporady/pytanie/82181"> Karmię piersią, czy dziecko powinno dostawać dodatkowo witaminy?

4-miesięczne dziecko nie chce jeść. Co robić?

Czy mogę karmić siedmiomiesięcznego synka samym mlekiem?

Kiedy wprowadzać do diety gluten, mleko i twaróg?

Jak nie przekarmiać dziecka?

Niemowlę może jeść płatki zbożowe?

Jak odzwyczaić dziecko od ssania w nocy?

Problemy z wypróżnianiem u dziecka świadczą o niedobrej diecie?

Co zrobić, gdy dziecko nie chce pić?

Co zrobić, gdy dziecko nie chce piersi?

Czy to prawda, że mleko z pH 5,7 jest dobre dla niejadków?

Ile razy dziennie niemowlak robi kupkę?

Kiedy wprowadzić do diety gluten?

Jak skończyć karmienie piersią?

Jak przekonać dziecko do butelki?

Jaka może być przyczyna anemii u dziecka?

Chcesz wiedzieć więcej o żywieniu dziecka? Lekarze odpowiadają

Więcej o:
Copyright © Agora SA