Co trzeba wiedzieć o jedzeniu w słoiczkach

Różnorodne, smaczne, zdrowe no i przede wszystkim gotowe. To atuty potraw dla niemowląt w słoiczkach.

Na półkach sklepowych w dziale z jedzeniem dla niemowląt piętrzy się duży wybór słoiczków. Mają coraz większe powodzenie wśród rodziców. Do zakupu zachęcają nie tylko smakowite nazwy i atrakcyjnie skomponowane składniki. Są dla rodziców po prostu bardzo wygodnym rozwiązaniem sprawdzającym się nie tylko w domu, ale również w podróży czy na wyjeździe. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytania: czy takie jedzenie jest zdrowe dla dziecka, jak je przechowywać i jak podgrzewać, kiedy zacząć z niego rezygnować? Oto 10 rzeczy, które warto wiedzieć o gotowych daniach dla niemowląt.

Gotowe dania są zdrowe

Zawierają dokładnie to, czego niemowlę w danym momencie potrzebuje. Nad ich składem czuwa cały sztab specjalistów. Składniki z których przygotowuje się potrawy dla dzieci, a także warunki, w jakich się je produkuje, są bardzo rygorystycznie kontrolowane, muszą bowiem spełniać wymagające normy unijne. Dania w słoiczkach nie zawierają żadnych sztucznych barwników ani konserwantów. Długi okres przydatności do spożycia zawdzięczają zastosowaniu specjalnej technologii (potrawy gotuje się na parze o wysokiej temperaturze, zamyka słoiki w próżni i sterylizuje).

Mogą być przechowywane długo

Zamknięte słoiczki mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej nawet kilkanaście miesięcy. Trzeba je jedynie trzymać w miarę chłodnym (z dala od źródeł ciepła) i zacienionym miejscu, np. w zamykanej szafce. Po otwarciu jednak należy trzymać je w lodówce, w zamkniętym słoiku i nie dłużej niż 48 godzin. Po tym czasie, jeśli danie nie zostanie zjedzone, trzeba je, niestety, wyrzucić. Przed podaniem dziecku potrawy zawsze trzeba sprawdzić, czy nie minął termin jej przydatności do spożycia.

Mają szczelne zamknięcia

Przy otwieraniu słoiczka po raz pierwszy, powinniśmy usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. To znak, że opakowanie było szczelne. Jeśli nie usłyszymy kliknięcia, nie powinniśmy podawać dziecku jedzenia ze słoiczka. Ponieważ opakowanie było nieszczelne, zawartość mogła się zepsuć.

Mają odpowiednią konsystencję

Gotowe potrawy dla młodszych niemowląt są mocno zmiksowane, bo w słoiczku nie może być nic, czym dziecko mogłoby się zadławić. Dania dla starszych dzieci zawierają często drobne kawałki warzyw, makaronu czy ziarnka ryżu. Dzięki temu powoli przyzwyczajają się do bardziej "dorosłej konsystencji" potraw.

Wystarczy je lekko podgrzać

Podgrzewając słoiczek, nie należy doprowadzać zawartości do wrzenia (najlepiej podgrzewać słoik w kąpieli wodnej). Przed podaniem jedzenie trzeba dokładnie wymieszać i spróbować, czy nie jest zbyt gorące (ale nie łyżką malucha!). Szczególną ostrożność warto zachować, podgrzewając jedzenie w kuchence mikrofalowej. Przecier, który na wierzchu jest ledwie letni, pod spodem może być bardzo gorący. Znacznie bezpieczniej jest podgrzewać danie w podgrzewaczu. W ostateczności można przełożyć zawartość słoika do niewielkiego rondelka i ogrzać bezpośrednio na gazie.

Mają dobry smak

Potraw dla niemowląt nie powinno się solić ani słodzić. Nadmiar soli sprzyja bowiem nadciśnieniu, a cukier może stać się przyczyną próchnicy i nadwagi. To nic, że nam dorosłym gotowe dania wydają się mdłe. Niemowlę nie potrzebuje tak mocnych wrażeń smakowych. Delikatny smak gotowych dań powinien mu więc odpowiadać.

Danie należy wykładać na talerz

Nie należy karmić dziecka prosto ze słoiczka. Wraz ze śliną mogą dostać się do niego bakterie, które sprawią, że jedzenie zacznie się psuć. Porcję przeznaczoną na jeden posiłek najlepiej przełożyć do miseczki, a resztę w zamkniętym słoiczku wstawić do lodówki. Jeśli maluch nie zje całej porcji, resztkę trzeba wyrzucić.

Niektóre składniki mogą uczulać

Dania w słoiczkach dla większości dzieci są zdrowe, ale tak jak każdy produkt mogą wywołać reakcję uczuleniową. Kiedy wprowadzamy do diety dziecka nowy słoiczek (tak jak każdy nowy pokarm), musimy obserwować, czy nie pojawią się objawy nietolerancji: wysypka, zaczerwienienie skóry, biegunka, bóle brzucha, wymioty... Jeśli wystąpią, trzeba wycofać potrawę z diety malucha na co najmniej dwa tygodnie. Jeśli maluch ma skłonności do alergii, warto się trzymać zasady, że im prostsze danie, tym lepiej. Gdyby maluchowi coś zaszkodziło, szybciej wykryjemy co.

Słoiczki są dokładnie opisane

Kupując nową potrawę, zawsze należy dokładnie przeczytać etykietę na opakowaniu. Nie tylko to, co jest tam napisane dużymi literami, ale także drobnym drukiem. Niezwykle ważne informacje to termin, przydatności do spożycia i skład dania (maluch może przecież być uczulony na któryś ze składników). Bardzo pożyteczną wskazówką jest też wiek, od którego dana potrawa jest zalecana.

Porcja na miarę

Dania ze słoiczków zawierają porcje odpowiednie do wieku dziecka. Dla najmłodszych można kupić już 80 gramowe opakowania, dla starszych niemowląt 120 -150 g. a dla dzieci powyżej roku nawet 250 gramowe.

Ich czas też mija...

Jadłospis oparty w głównej mierze o gotowe dania dla niemowląt dobrze jest zmienić najpóźniej pod koniec drugiego roku życia dziecka. Już wcześniej oprócz posiłku ze słoiczka maluch powinien dostawać inne potrawy. Pić mleko (mamy lub modyfikowane), jeść kaszki, a także od czasu do czasu próbować tego, co jedzą na obiad rodzice. Te niewielkie ilości "dorosłego" jedzenia wzbogacają jadłospis i pozwalają poznawać nowe smaki. Dwulatek powinien już jeść tak jak reszta rodziny. Co oczywiście nie znaczy, że od czasu do czasu nie może dostać ulubionego deseru ze słoiczka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.