Co na półce

Widok półek uginających się od słoiczków z potrawami dla niemowląt cię przytłacza? Oto informacje, które pomogą ci wybrać dania dla twojego dziecka.

Wydawałoby się, że we wszystkich niemowlęcych daniach jest mniej więcej to samo. Ale potrawy różnią się smakiem, konsystencją. Są dobre na różne okazje i dla dzieci w różnym wieku.

Pierwsze dania

To jednoskładnikowe słoiczki przeznaczone dla maluchów po 4. miesiącu życia, np. Delikatna marchewka (BoboVita), Obiadek Brokuły (Gerber) i Pasternak Purée (Humana), a także zupki i dania bezmięsne, np. Dynia z ziemniaczkiem (HiPP) i Zupka Jarzynowa ze świeżych warzyw (BoboVita).

Dziecku po 5. miesiącu życia, które je już więcej produktów, można zaproponować kilkuskładnikowe dania z mięsem kurczaka, indyka, królika albo ryb.

Zupki i obiadki

Wśród dań dla starszych maluchów są zarówno zupy, jak i gęste drugie danie (słoiczki z napisem "obiadek"). Wybór zup jest spory, np. Zupka krem jarzynowy z indykiem po 5. miesiącu (Gerber), zupy z serii Na pierwsze danie, jak Barszcz ukraiński po 9. miesiącu (BoboVita) i Zupka warzywna z ziemniaczkami po 7. miesiącu (HiPP).Do zupki lub przecieru warzywnego niemowląt od 6.-7. do 9. miesiąca trzeba dodawać 10 g gotowanego mięsa (bez wywaru), pół łyżeczki kaszy manny oraz - co drugi dzień - połowę żółtka. Odpowiednią porcję kaszy manny zawiera Zupka jarzynowa z kurczakiem i kaszką manną po 5. miesiącu (Gerber), a żółtka - Zupka krem dyniowy z żółtkiem po 6. miesiącu (Gerber).

Dzieciom od 10. miesiąca podajemy na obiad i zupę, i drugie danie. Najlepiej w pewnym odstępie czasowym. Obiadki to zwykle większe słoiczki, które oprócz warzyw i mięsa zawierają jeszcze kaszę, makaron albo ziemniaki. Pojawiają się też bardzo wyszukane potrawy dla małych smakoszy, np. Spaghetti z kurczakiem po 6. miesiącu (Gerber), Domowe ragout z indykiem po 6. miesiącu (BoboVita) i Makaron tagliatelle z rybą i brokułami po 7. miesiącu (HiPP).

Deserki

Młodsze dzieci można przyzwyczajać do smaku owoców, podając im jedno- lub kilkuskładnikowe desery owocowe po 4. miesiącu. Wśród dań gotowych są też takie, które nadają się na drugie śniadanie albo podwieczorek dla nieco starszego dziecka. Rano można dać dziecku np. deser Jabłka z bananami i płatkami owsianymi po 6. miesiącu (BoboVita) albo Moje śniadanko Müsli z truskawkami i jogurtem po 9. miesiącu (HiPP), natomiast po południu np. Deser egzotyczny po 9. miesiącu (Gerber).

Wśród słodkich dań znaleźć można także jogurty, deserki i musy w plastikowych pudełeczkach, np. Jogurciki malucha po 6. miesiącu (BoboVita), Misiowy Sad jabłka, morele, brzoskwinie, gruszki, banany po 7. miesiącu (Nestlé), Deserek mleczny kaszka z herbatnikiem od 8. miesiąca (Humana), lub w tubkach, np. Mus 100 proc. owoców z jabłek i bananów po 14. miesiącu (BoboVita).

Dania dla roczniaka

Gotowe dania dla starszych dzieci zwykle dostępne są w dużych słoikach (ok. 250 g) lub na talerzykach. Do ciekawych propozycji należą: DoReMi Ziarna pszenicy z szynką i ananasem po 1. roku (Gerber), Domowe ragout ze szpinakiem po 12. miesiącu (BoboVita) oraz Knedelki ziemniaczane z warzywami i kurczakiem po 15. miesiącu (HiPP).

Więcej o:
Copyright © Agora SA