Pytania o butelkę

Karmienie niemowlęcia - czy to piersią, czy butelką - nie jest łatwe. ?Butelkowi? rodzice mają często wątpliwości co do techniki karmienia, zdrowia, rytmu dnia dziecka. Oto kilka ważnych informacji. Konsultacja: dr n. med. Izabella Łazowska-Przeorek

Pozycja do karmienia

Jak powinno wyglądać karmienie malca butelką?

Karmienie to miła chwila bliskości między dzieckiem a rodzicem. Warto stworzyć intymną atmosferę, zapewnić ciepły i bliski kontakt fizyczny. Usiądźmy wygodnie i przytulmy maluszka. Dziecko powinno leżeć swobodnie (sprawdźmy, czy nie uciskamy jego ręki, nogi, brzuszka), z głową znacznie wyżej niż nóżki (taka pozycja zmniejsza ryzyko zachłyśnięcia). Maluch powinien też być lekko zwrócony buzią i brzuchem w stronę rodzica. Przed rozpoczęciem karmienia trzeba sprawdzić temperaturę mleka na wewnętrznej stronie przedramienia. Gdy dotkniemy smoczkiem ust niemowlęcia, maluch złapie smoczek i zacznie go ssać. Ważne, żeby czubek smoczka znajdował się głęboko w buzi, a butelka była tak pochylona, by w smoczku zawsze było mleko. Oczywiście bardzo istotna jest higiena przy przygoto-wywaniu mleka oraz właściwy dobór mieszanki i smoczka do wieku i potrzeb dziecka.

Rytm dnia

Czy dwumiesięczne niemowlę można karmić butelką na żądanie? Czy każdy dzień powinien wyglądać tak samo?

Dziecko to nie maszyna, więc trudno zaplanować dzień co do minuty, ale warto dążyć do tego, żeby był pewien stały rytm dnia. Dwumiesięczne niemowlę powinno jeść mniej więcej co trzy--cztery godziny, z jedną dłuższą przerwą nocną. Taka regularność nie służy tylko wygodzie rodziców, ale jest również potrzebna dziecku.

Pierwsze karmienie przypada zazwyczaj o 6 rano, choć wszystko zależy od cech indywidualnych malucha. Jeżeli dziecko domaga się jedzenia za szybko po poprzednim karmieniu, można spróbować je ponosić na ręku, zagadać do niego, ewentualnie dać mu coś do picia. Spacer warto zaplanować między jednym a drugim karmieniem, np. koło południa. Ważnym elementem dnia jest kąpiel. Najlepiej wybrać godzinę wygodną dla wszystkich domowników. Może to być np. 20, gdy z pracy wraca tata, który kąpie malucha. Po kąpieli dziecko je posiłek wieczorny i idzie spać. Ostatnie karmienie wypada mniej więcej koło północy. Nakarmiony i przewinięty maluch powinien spać aż do rana.

Jeśli obudzi się w nocy, najlepiej dać mu wodę. Po krótkim czasie niemowlę zwykle przyzwyczaja się do takiego rytmu dnia i chce jeść o określonych porach. Oczywiście nie należy przesadzać i np. 30-minutowe odstępstwo od rytmu nie ma znaczenia.

Zapobieganie alergii

Mówi się, że karmienie piersią zapobiega alergii. Czy są badania świadczące o tym, że dzieci butelkowe częściej zapadają na alergie?

To nie jest takie proste. O wystąpieniu alergii decyduje wiele czynników - nie tylko sposób żywienia, ale także geny, otoczenie, w jakim dziecko żyje, i wiele innych, o których nie wiemy. Na geny wpływu nie mamy, a to znaczy, że predyspozycji do alergii nie możemy zapobiec. Mo-żemy się jednak postarać, by dziecko miało jak najlepsze warunki rozwoju - chodzić z nim na spacery, nie palić przy nim papierosów, unikać skupisk ludzi itp. A przede wszystkim nie narażać na zbyt wczesny kontakt z silnymi alergenami pokarmowymi, i to niezależnie od sposobu karmienia. Samo karmienie piersią nie uchroni niemowlęcia przed objawami alergii.

Porcja mleka

Co robić, gdy dziecko nie dopija przeznaczonej dla jego wieku porcji mleka?

Na pewno nie można niemowlęcia zmuszać do zjedzenia większego posiłku, niż ono samo chce. Dziecko kończy posiłek wtedy, gdy poczuje się syte. Jeśli zje więcej, niż potrzebuje, może ulewać, źle się czuć, a z czasem nabrać niechęci do jedzenia w ogóle. Każde dziecko ma inny apetyt i inne potrzeby. Tabele opisujące wielkość i częstotliwość posiłków stanowią jedy-nie wskazówkę. Apetyt może też się zmieniać zależnie od pory dnia, roku oraz samopoczucia.

Jeżeli dziecko nie dopije mleka, resztkę trzeba wylać (mnożą się w niej szkodliwe bakterie). Warto obserwować dziecko - czy stale nie dojada przygotowanej porcji? Być może woli jeść mniej lub potrzebuje mniejszych por-cji, ale częstszych posiłków. Trzeba też regularnie (np. raz w tygodniu) sprawdzać masę jego ciała i jej przyrosty skonsultować z pediatrą.

Problemy z wypróżnieniem

Co zrobić, jeśli dziecko ma zaparcie?

Przy przejściu z mleka z piersi na mleko modyfikowane albo po wprowadzeniu posiłków stałych konsystencja kupy często się zmienia i staje bardziej zwarta. Warto na początek sprawdzić, czy przygotowując mleko, stosujecie się do zaleceń producenta i bierzecie odpowiednią ilość wody na określoną ilość proszku.

Można również spróbować dopajać dziecko w kilku małych porcjach. Maluszek może otrzymać wodę lub odpowiednią do jego wieku herbatkę (np. koperkową). Jeżeli to nie pomoże, warto się zastanowić nad zmianą mleka i dobrać takie, które dziecko będzie lepiej tolerować.

Do diety starszego niemow-lęcia można już wprowadzić produkty zawierające błonnik, np. śliwki suszone (ugotowane i zmiksowane), skrobane jabłuszko, buraczki, soki przecierowe lub zupę jarzynową.

Gdy te domowe sposoby nie pomogą, najlepiej skonsultować się z pediatrą, który może zalecić np. laktulozę - prepa-rat rozluźniający konsystencję stolca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.