1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Kąpiel niemowlaka - jak sobie z tym poradzić?

Maleńkie dziecko potrzebuje delikatnej i uważnej pielęgnacji. Zobaczcie, jak sobie radzić z codziennymi zabiegami higienicznymi.
Bombardowani reklamami firm kosmetycznych i radami starszego pokolenia możecie czuć się nieco skołowani. Jak często trzeba myć dziecko? Które zabiegi higieniczne są koniecznie, a które niepotrzebne? Czy naprawdę wszystkie te kosmetyki, które się wam poleca, są zdrowe i bezpieczne? Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Mycie buzi

Jeśli maluch nie ubrudzi się przy jedzeniu ani bardzo nie spoci, wystarczy umyć mu buzię raz dziennie przed kąpielą. Najlepiej to zrobić wacikiem zwilżonym ciepłą przegotowaną wodą (skóra na twarzy jest szczególnie wrażliwa). Starszemu niemowlęciu wystarczy umyć buzię ręką zmoczoną wodą z kranu.

Przemywanie oczu

Oczy niemowlęcia nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy przemywać je raz dziennie wacikiem zmoczonym w ciepłej (ale nie gorącej!) przegotowanej wodzie. Zawsze od zewnętrznego kącika do wewnętrznego. Każde oko osobnym wacikiem. Możesz też zakroplić do oczu odrobinę soli fizjologicznej. W pierwszych dniach powieki może sklejać żółtawa lepka wydzielina (wtedy należy przemywać oczy częściej). Jeśli po tygodniu ten stan się utrzymuje, poradź się lekarza. Starszemu niemowlęciu nie trzeba już przemywać oczu przy codziennej toalecie.

Czyszczenie uszu

Wnętrze ucha nie wymaga zabiegów higienicznych, woskowina to jego naturalna ochrona i nie należy jej usuwać. Myj więc małżowinę, a nie środek ucha. Nie używaj wacików na patyczku! Znacznie bezpieczniejszy dla dziecięcych uszu jest lekko zwilżony i skręcony palcami kawałek waty. Nie zapomnij też o umyciu zagłębień za uszami, gdzie często ścieka pokarm

Czyszczenie noska

Najlepszy sposób na czyszczenie noska to... kichanie. To właśnie dlatego niemowlęta często kichają. Jeśli w nosku widać resztki zaschniętej wydzieliny, spróbuj malca sprowokować do kichnięcia, wsuwając delikatnie do dziurki od nosa skręcony palcami kawałeczek waty. Sprawa nieco się komplikuje przy katarze, który dla niemowlęcia jest bardzo przykrą dolegliwością. Zakatarzonego malca trzeba pokazać lekarzowi. By ulżyć dziecku, oczyszczaj mu nosek kilka razy dziennie, najlepiej przed karmieniem i spaniem. Do każdej dziurki wpuść jedną-dwie krople soli fizjologicznej, a kiedy wydzielina się rozrzedzi, ostrożnie usuń ją aspiratorem wydzieliny albo specjalną gruszką z szeroką plastikową końcówką (nie wsuwaj jej do nosa, tylko przytknij kolejno do każdej dziurki, drugą zatykając palcem). Zamiast soli fizjologicznej możesz użyć roztworu wody morskiej. Przy katarze możesz zapuszczać do nosa krople homeopatyczne (dostępne bez recepty).

Kąpiel

Maluszka najlepiej kąpać codziennie. Ale nie tyle ze względów higienicznych, ile ze względu na duże znaczenie regularności w życiu niemowlęcia. Stały rytm dnia daje mu poczucie bezpieczeństwa i uspokaja. Dlatego dobrze jest, by kąpiel odbywała się mniej więcej o tej samej porze i wyglądała podobnie. Woda powinna mieć ok. 37°C. Zdarza się, że dla niektórych niemowląt to nieco za mało - jeśli więc maluch po tygodniu wciąż płacze w czasie kąpieli, spróbuj nalać mu nieco cieplejszej wody. Może też kiedyś przytrafiło mu się coś niemiłego (np. prysnęła mu woda na buzię) i teraz się boi. Wtedy dobrze jest się wykąpać razem z dzieckiem, tyle że najpierw trzeba się umyć samemu i wyszorować wannę. Myj malucha najlepiej delikatnym mydełkiem w kostce. Możesz też użyć płynu do kąpieli dla niemowląt. Dermatolodzy polecają zwłaszcza takie, które przy okazji nawilżają skórę. Dobre są też specjalne płyny z dodatkiem oliwki. Dzięki nim skóra niemowlęcia jest nie tylko czysta, ale także odpowiednio natłuszczona.

Pielęgnacja podrażnionej skóry

Jeśli dziecko ma potówki, odparzoną pupę, wysypkę lub inne kłopoty ze skórą, spróbuj kąpać je w wodzie z dodatkiem krochmalu (łyżkę mąki ziemniaczanej rozmieszaj w niewielkiej ilości wody, a następnie wlej zawiesinę do litra wrzątku i zagotuj. Gdy ostygnie, wlej do kąpieli). Możesz też po prostu wsypać garść mąki ziemniaczanej do wypełnionej ciepłą wodą wanienki, zamieszać i gotowe. Jedno i drugie powinno przynieść niemowlęciu ulgę.

Mycie głowy

Może nie codziennie, ale raz na dwa, trzy dni trzeba umyć niemowlęciu głowę. Jeśli maluch ma jeszcze niewiele włosów, wystarczy to zrobić delikatnym mydłem przeznaczonym dla dzieci. Jeżeli jednak ma bujną czuprynę, lepiej użyć specjalnego szamponu dla niemowląt. Za to codziennie powinniśmy włoski delikatnie czesać (nawet jeśli są jeszcze bardzo skąpe), bo to znakomity masaż skóry głowy. Ale uwaga, szczotka dla niemowlęcia powinna mieć bardzo miękkie włosie.

Natłuszczanie i nawilżanie

Jeśli używasz odpowiednich płynów do kąpieli, natłuszczanie ani nawilżanie skóry nie jest konieczne. Chyba że dziecko ma bardzo suchą skórę. Wtedy dobrze jest użyć oliwki. Rozsmarowuj ją rękami, a nie wacikami. Jeśli maluch jest uczulony na oliwki kosmetyczne, możesz użyć zwykłej oliwy z oliwek, tylko koniecznie z pierwszego tłoczenia na zimno, czyli extra vergine.

Przewijanie

Noworodka najlepiej przewijać po każdym karmieniu - taki maluch często robi kupkę tuż po posiłku lub w jego trakcie. Jeśli jednak zwykle po jedzeniu zapada w sen, to można go przewinąć w trakcie karmienia, gdy zrobi sobie krótką przerwę w ssaniu. Nieco starszemu niemowlęciu wystarczy zmieniać pieluchę co trzy godziny (no i zawsze wtedy, gdy zrobi kupkę). Jeśli skóra nie jest podrażniona, nie musisz dziecka przewijać w nocy. Przed snem posmaruj mu tylko umytą i osuszoną pupę grubszą warstwą kremu przeciw odparzeniom i załóż dobrą, chłonną pieluszkę. Jeżeli dziecko ma zaczerwienioną i podrażnioną pupę, przewiń je w nocy przynajmniej raz, a lepiej nawet kilka razy. Przy okazji zmiany pieluszki trzeba oczywiście malucha dokładnie umyć. Wilgotne chusteczki to wygodny sposób na umycie dziecka w terenie, ale w domu lepiej użyć po prostu ciepłej wody i - jeśli trzeba - delikatnego mydła dla niemowląt. Córeczce myj wargi sromowe z góry na dół (nigdy odwrotnie), synkowi nie odciągaj napletka. Gdy maluch jest już umyty, osusz go papierowym ręcznikiem i pozwól trochę poleżeć z gołą pupą. To najlepszy sposób, by uniknąć odparzeń.

Obcinanie paznokci

Paznokcie rosną niemowlęciu zadziwiająco szybko, trzeba je więc często przycinać. Te u rąk nawet dwa, trzy razy w tygodniu. Pedicure wystarczy zrobić dwa razy w miesiącu, bo paznokcie u nóg rosną wolniej. Najlepiej poczekaj z "operacją", aż maluch głęboko zaśnie. By nie skaleczyć dziecka, używaj nożyczek z zaokrąglonymi końcami. Przy obcinaniu paznokci u rąk podążaj za naturalną krzywizną paznokcia, tak by w rogach nie pozostały ostre zakończenia, którymi łatwo się zadrapać. U nóg obcinamy paznokcie na prosto, by nie wrastały.

Zmiana i pranie ubranek

Niemowlęta mają bardzo delikatną skórę, dlatego lepiej prać ich ubranka w specjalnych proszkach dla maluchów. Te zwykłe, podobnie jak płyny do płukania, mogą wywołać podrażnienie, a nawet uczulenie. Przez pierwsze tygodnie dobrze jest nastawiać program płukania dwa razy. Proszków i płynów, w których pierzemy rzeczy reszty rodziny, możemy zacząć używać do dziecięcych ubranek, dopiero gdy maluch ma skończone trzy lata (a i to pod warunkiem, że nie jest alergikiem).Ubrania trzeba niestety prać dość często. Wprawdzie niemowlę, które jeszcze nie pełza ani nie raczkuje, nie brudzi się szybko, ale po całym dniu body czy kaftanik są po prostu nieświeże. Poza tym wielu maluchom ulewa się po jedzeniu. Wtedy ubranie lepiej zmienić od razu. Ułatwisz sobie życie, jeśli założysz dziecku bawełniany śliniaczek. W razie ulania tylko on będzie do wymiany. Podobną funkcję spełni flanelowa pieluszka położona pod głową niemowlęcia śpiącego w łóżeczku czy wózku. Pościel dobrze jest prać co tydzień (chyba że maluchowi bardzo się uleje lub nastąpi przeciek z pieluszki). Jeśli nie jest zbyt sztywna, nie musisz jej prasować, podobnie jak ubranek (chyba że twoje dziecko ma bardzo wrażliwą skórę).

Ratunek dla suchej skóry

Część dzieci od pierwszych miesięcy życia boryka się ze zmianami alergicznymi. Jeśli skóra maluszka jest sucha, szorstka, zaczerwieniona, na policzkach i w zgięciach łokci oraz kolan łuszczy się, a nawet pęka, wszystko wskazuje na atopowe zapalenie.

•  Jeśli karmisz piersią, przyjrzyj się swojej diecie i metodą prób wyklucz z niej alergen, który szkodzi dziecku.

•  Jeżeli maluszek pije mleko modyfikowane, poproś lekarza o receptę na preparat mlekozastępczy.

•  Ubranka, ręczniki, pościel dziecka pierz w płatkach mydlanych i bardzo dokładnie płucz.

•  Dziecięcą kosmetyczkę zredukuj do minimum i stosuj wyłącznie preparaty dla małych alergików.

•  Do kąpieli używaj specjalnych płynów nawilżających i natłuszczających (emolientów). Skórę delikatnie osuszaj ręcznikiem i smaruj emulsjami i kremami do skóry alergicznej.

•  Nie dopuszczaj do sytuacji, w której dziecko drapie swędzącą skórę. Bardzo ważne, by uniknąć zranień i zakażeń.

•  Jeśli zmiany są nasilone, skonsultuj się z alergologiem.

Więcej o: