Apetyt
Dla niedoświadczonych mam często stanowi źródło niepokoju. Noworodki domagają się często karmienia bo mleko mamy jest bardzo lekkostrawne, a jak najczęstszy z nią kontakt twarzą w twarz jest dziecku potrzebny do prawidłowego rozwoju. Ssanie to dla takiego maleństwa ogromny wysiłek. To dlatego tak poci się przy jedzeniu i tak często przysypia przy piersi. Nie denerwuj się, twoje dziecko nie jest głodne. Początkowego mleka, czyli siary, jest niewiele, ale tyle właśnie i takiego pokarmu noworodek potrzebuje. W miarę upływu dni na skutek ssania mleko się zmieni i będzie go więcej. Im częściej i dłużej dziecko będzie ssać, tym więcej mleka wyprodukują piersi. Dlatego noworodkowi trzeba podawać pierś, kiedy tylko tego zażąda. Nie denerwuj się, jeśli po pierwszych kilku tygodniach twoje piersi zrobią się miękkie. To nie znaczy, że nic w nich nie ma! Po prostu podaż zrównała się z popytem i mleka jest dokładnie tyle, ile trzeba. (Jak się usadowić do karmienia piersią zobacz na: www.edziecko.pl).
Butelka
Noworodkowi zupełnie zbędna. Najlepszym pokarmem jest dla niego mleko mamy, a najlepszym naczyniem jej pierś. Zdaniem doradców laktacyjnych podanie dziecku butelki ze smoczkiem (czy smoczka uspokajacza) może "zwichrować" technikę ssania i dziecko nie będzie umiało dobrze chwycić piersi. Wiele mam pozostawionych bez pomocy, rezygnuje wtedy z kamienia piersią.
Ciemiączka
Dwa miękkie miejsca w czaszce noworodka budzą czasem przestrach niedoświadczonych rodziców. Spokojnie, błona, która je zarasta, jest bardzo mocna. Przytulając maleństwo czy pielęgnując je, na pewno nie zrobicie mu krzywdy.
Ciemiączka umożliwiają dopasowywanie się główki do kanału rodnego. A gdy maluch jest już na świecie, jego mózg może się szybko rozrastać w pierwszym roku życia.
Mniejsze tylne ciemiączko zarasta zazwyczaj do końca 3. miesiąca życia. Większe przednie ciemiączko - między 10. a 18. miesiącem.
Dłonie
Na początku mają niepokojący niebieskosiny kolor. To skutek niedojrzałości układu krążenia noworodka. Niebawem zrobią się bladoróżowe.
U przenoszonych noworodków skóra na dłoniach (i stopach) jest jakby wymięta, pomarszczona i łuszczy się (to tzw. skóra praczki). Po kilku dniach takie zmiany mijają bez śladu.
Noworodkowi niezwykle szybko rosną paznokcie. Jeśli maluch drapie sobie nimi buzię, a ty jeszcze nie czujesz się na siłach zrobić mu manicure, kup mu bawełniane "łapki" (rękawiczki bez palców). Paznokcie obcinaj dziecku za pomocą nożyczek z zaokrąglonymi końcami. I najlepiej zaczekaj z "operacją", aż malec głęboko zaśnie.
Eee...
Płacz to dla noworodka najważniejszy sposób porozumiewania się z otoczeniem. Jak inaczej dałby znać, że jest głodny, chce mu się spać, jest mu zimno albo razi go światło? Powodów do niezadowolenia może być wiele. Z czasem porozumienie będzie łatwiejsze, ale na razie warto przede wszystkim uważnie obserwować dziecko. Jeśli przed chwilą jadło, dobrze jest sprawdzić, czy nie ma mokro. A może jest mu za zimno lub za gorąco? Sprawdzisz to dotykając jego karku. Jeżeli trudno dociec fizycznej przyczyny, najpewniej maleństwu jest po prostu smutno i tęskni za mamą. Właśnie bliskości mamy potrzebuje najbardziej. Dzieci często przytulane, noszone czują się bezpieczniej i są spokojniejsze.
Fotelik samochodowy
Jeśli macie samochód, będzie wam niezbędny. Dla noworodka najlepszy będzie taki, który może pełnić funkcję także nosidełka i kołyski, przeznaczony dla dzieci o wadze od 0 do 10 lub od 0 do 13 kg. Dobrze, by można go było wpiąć do stelaża wózka.
Głowa
Tuż po porodzie może być nieco stożkowata. To dlatego, że maluch toruje nią sobie drogę przez kanał rodny. Za kilka dni główka znów stanie się owalna. Wciąż jednak będzie nieproporcjonalnie duża. A że mięśnie szyi i karku są jeszcze zbyt słabe, by dźwigać tak duży ciężar, podnosząc i tuląc noworodka w ramionach, trzeba cały czas podtrzymywać mu główkę, by nie opadła do tyłu. Kilka razy dziennie układaj maluszka na brzuszku. Na początku będzie w stanie unieść główkę tylko odrobinę i na krótki moment, ale z czasem będzie mu szło coraz lepiej.
Ponieważ noworodek nie potrafi się jeszcze przekręcać w łóżeczku, od czasu do czasu kładź go odwrotnie (z głową w nogach łóżka), żeby miał nowe widoki.