Pierwsze lato z niemowlęciem

Dorośli cieszą się, kiedy lato jest ciepłe i słoneczne. Ale dzieci - a zwłaszcza niemowlęta - w czasie upałów wymagają szczególnej opieki.

Nie wychodź z dzieckiem w samo południe. Latem dobra pora na spacery to ranek (do godziny 10-tej) i popołudnie (po 17-tej), wtedy nie jest tak gorąco. Jeśli dzień jest naprawdę upalny, a w domu panuje przyjemny chłodek, z czystym sumieniem możesz w ogóle zrezygnować ze spaceru.

Jeżeli sama z trudem wytrzymujesz w cienkiej sukience na ramiączkach, nie wciskaj malucha w kaftaniki i śpioszki. W zupełności wystarczy mu bawełniane body bez rękawów lub cienki bawełniany podkoszulek.

W domu pozwól dziecku leżeć w samej pieluszce. Gdy zaśnie, nie przykrywaj go ciepłym kocykiem. To prawda, że w czasie snu organizm nieco się wychładza, ale bez przesady. Latem do przykrycia wystarczy flanelowa pieluszka lub miękki, bawełniany ręcznik.

Gdy układasz niemowlę w domu na popołudniową drzemkę, nie upieraj się przy dziecięcym pokoju czy waszej sypialni, jeśli właśnie tam jest najgoręcej. Postaw wózek ze śpiącym maluchem, tam, gdzie jest najchłodniej (choćby to był przedpokój).

Sprawdzając, czy dziecko nie zmarzło, nie sugeruj się temperaturą jego dłoni i stóp. One mają prawo być chłodne! Dotknij karku lub klatki piersiowej. Skóra powinna być letnia. Jeśli jest rozgrzana i wilgotna, to znak, że maluchowi jest za gorąco. Jeśli jest zimna, to znaczy, że dziecko zmarzło.

Na czas upałów zrezygnuj z noszenia dziecka w nosidełku. Przytulone do ciebie, szybko zgrzeje się i spoci.

W czasie spacerów nie podnoś budy wózka. W nieprzewiewnym pudełku i tak jest maluchowi gorąco i duszno. Zamiast tego przymocuj do wózka dającą cień parasolkę.

Nie przejmuj się uwagami sąsiadek: "Ależ ono bledziutkie!". Nigdy nie stawiaj wózka z niemowlęciem na słońcu. Maluchy do szóstego miesiąca życia powinny przebywać wyłącznie w cieniu. Kiedyś sądzono, że kąpiele słoneczne zapobiegają krzywicy. Dziś uważa się, że ilość promieni ultrafioletowych, jaka dociera do skóry np. przez liście, w zupełności wystarcza.

Niemowląt nie wolno opalać! Ich skóra jest jeszcze bardzo cienka, a więc bardziej narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Dlatego zawsze przed wyjściem na spacer smaruj dziecko kremem z bardzo wysokim filtrem przeciwsłonecznym (co najmniej 20). Powtarzaj smarowanie co pół godziny. Pamiętaj, że słońce opala także w cieniu!

Krem kremem, ale na plaży niemowlę powinno mieć na głowie bawełnianą czapeczkę z daszkiem lub kapelusz z szerokim rondem. Jest to ważne zwłaszcza, gdy maluch ma mało włosów. Ciało świetnie chroni przed słońcem cienki, gęsto tkany, bawełniany podkoszulek.

Jeśli karmisz piersią, przystawiaj dziecko, gdy tylko tego zażąda (nawet gdy wydaje ci się, że robisz to bez przerwy). Pamiętaj, że twój pokarm to dla niego nie tylko jedzenie, ale także napój.

Jeśli karmisz butelką, często podawaj dziecku coś do picia. Na pragnienie najlepsza jest schłodzona woda mineralna (specjalna dla niemowląt, słabo mineralizowana). Nie zapomnij butelki z wodą, gdy idziesz z dzieckiem na spacer.

Starszemu niemowlęciu, które na spacerze szybko głodnieje, najlepiej wziąć fabrycznie zapakowany słoiczek z przecierem owocowym (nie zepsuje się tak szybko jak mieszanka mleczna czy jogurt).

Na spacerze przyda ci się woda w sprayu. Możesz nią ochłodzić i malca i siebie. Miłe uczucie chłodu dają też wilgotne chusteczki. W razie potrzeby można nimi przetrzeć buzię i spocone rączki dziecka.

Niemowlęta nie najlepiej radzą sobie z wysoką temperaturą. Jeśli maluch się spoci, na jego skórze mogą pojawić się potówki, drobne, czerwone pęcherzyki i grudki. Najlepszy na nie sposób to kąpiel w rumianku lub wodzie z dodatkiem krochmalu. I nie przegrzewanie malca.

Częściej niż zwykle zmieniaj dziecku pieluszki. Ciepły wilgotny kompres na pupie jest wtedy szczególnie dokuczliwy i grozi skórze odparzeniem. Przy zmianie pieluszki, pozwól maluchowi trochę pofikać na golasa.

Codziennie kąp dziecko. Latem kąpiel w letniej wodzie to szczególna przyjemność. Poza tym czysta i odświeżona skóra malca jest mniej podatna na infekcje i odparzenia.

W dalszą podróż samochodem wybierajcie się wczesnym rankiem (oczywiście o ile nie macie klimatyzację). Jeśli wyruszycie w drogę o piątej rano, jest duża szansa, że zanim zrobi się naprawdę gorąco, będziecie już na miejscu.

Jeśli nie uda wam się zerwać tak wcześnie, na oknie koło dziecka koniecznie powieście osłonkę przeciwsłoneczną. Pamiętajcie też o zabraniu dużej ilości wody i robieniu częstych przystanków. W samochodzie przyda się także woda w sprayu (starsze niemowlęta przyjmują taki delikatny prysznic na ogół z entuzjazmem) lub wilgotne chusteczki.

Nigdy, nawet na chwilę, nie zostawiajcie śpiącego dziecka samego w samochodzie. To bardzo niebezpieczne. Maleństwo mogłoby dostać udaru cieplnego! (Poza tym strach pomyśleć, co mogłoby się stać, gdyby auto zostało skradzione).

Dmuchaj na gorące

W czasie upałów dziecko jest bardziej narażone na bezpośrednie skutki wysokiej temperatury i palącego słońca, łatwiej też może mu się przytrafić biegunka. Jeżeli postępujesz z maluchem ostrożnie, najpewniej unikniecie kłopotów. Dobrze jednak, żebyś wiedziała, jak poznać, że dzieje się coś złego i co wtedy robić.

Przegrzanie.

Objawy : dziecko jest niespokojne, ma zaczerwienioną, rozgrzaną skórę, podwyższoną temperaturę.

Co robić : przenieś malucha w chłodne miejsce, zdejmij ubranko, zmierz temperaturę. Jeśli jest podwyższona, przetrzyj ciało dziecka wilgotną pieluszką. Zmierz temperaturę ponownie, jeśli nadal jest wysoka (38 st.), podaj lek przeciwgorączkowy. Dawaj dziecku dużo pić! Jeśli jest niespokojne, a temperatura nie spada, wezwij lekarza.

Odwodnienie

Objawy : dziecko ma zapadnięte oczy, suche wargi, mało siusia, kolor moczu jest ciemnożółty; kiedy bierzesz w palce fałd skóry na brzuszku a następnie puszczasz, skóra nie wygładza się tak jak zwykle.

Co robić : wezwij lekarza, próbuj napoić dziecko wodą lub przystawić do piersi.

Udar cieplny

Objawy: dziecko ma gorącą, suchą skórę, jest nienaturalnie ożywione lub senne, może mieć nudności, wymioty, a nawet drgawki, tracić przytomność.

Co robić : wezwij pogotowie; czekając na karetkę zmocz w zimnej wodzie ręcznik i owiń nim dziecko. Jeśli malec jest przytomny, trzeba go obficie poić.

Udar słoneczny

Objawy : skóra dziecka jest czerwona, a nawet purpurowa, boli i piecze, mogą tworzyć się wypełnione płynem pęcherze, maluch ma bóle głowy, mdłości, dreszcze, jest apatyczny.

Co robić : wezwij lekarza i rób dziecku kompresy ochładzające.

Zatrucie pokarmowe

Objawy : wymioty, biegunka, bóle brzucha. Dziecko jest osłabione i rozbite.

Co robić : wezwij lekarza. Małego niemowlęcia nie spuszczaj z oka, żeby nie zakrztusiło się podczas wymiotowania. Dawaj dziecku dużo pić (najlepszy będzie płyn do nawadniania doustnego - Gastrolit, Orsalit, Ors 2000).

Więcej o:
Copyright © Agora SA