Masaż nóżek

Każdy masaż rozpoczyna się od dotykania nóg. Zdejmij biżuterię i przygotuj oliwkę (kosmetyczną lub z oliwek), którą natrzesz sobie ręce. Złagodzi to tarcie dłoni po skórze i zwiększy płynność ruchów.

Dziecko ułóż wygodnie i rozbierz. Pamiętaj, że ruch twoich dłoni ma być spokojny i delikatny. Ten masaż to po prostu głaskanie skóry malucha, bez uciskania i ugniatania! Pamiętaj najpierw masujesz jedną całą nóżkę a dopiero potem drugą.

1. Hinduskie dojenie

Weź w dłonie nóżkę dziecka i gładź ją jednostajnie i monotonnie po obu stronach, w kierunku od pupy do stópki kilka razy.

 

2. Ściśnij i skręć

Kciukiem i palcem wskazującym obejmij nóżkę dziecka, delikatnie zaciskaj i skręcaj palce (przypomina to zabawę zwaną "pokrzywką", ale bez szczypania!). Twoje dłonie wędrują od pupy do stopy, przeskakując przez kolano malucha (omija się je aż do chwili, gdy niemowlę samo przewraca się i daje wyraźne dowody swojej sprawności).

 

3. Kciukami naprzemiennie

Gładź stópkę dziecka, od pięty do palców, na przemian - raz jednym, raz drugim kciukiem.

 

4. Skrobanie marchewki

Chwyć dłonią łydkę malca (od jej wewnętrznej strony) i palcem wskazującym lub kciukiem gładź wewnętrzną krawędź stopy w kierunku od dużego palca do pięty.

5. Tuptanie po stopie

Twoje kciuki "spacerują" po stópce dziecka (kierunek obojętny).

6. Rolowanie paluszków

Po kolei chwytaj paluszki dziecka w swoje palce i wykonuj ruch podobny do nakręcania zegarka. Jeśli maluch ściśnie palce, uniemożliwiając ci dostęp do każdego z osobna, głaszcz wszystkie razem.

 

7. Grzbiet stopy naprzemiennie

Gładź kciukami na przemian wierzch stopy, od palców w górę (tylko do zgięcia stopy).

 

8. Kółka wokół kostek

Zataczaj je jednocześnie obydwoma kciukami lub kciukiem i palcem wskazującym.

 

9. Szwedzkie dojenie

Wykonuj taki sam ruch jak w punkcie pierwszym, ale w kierunku przeciwnym - od stopy do pupy!

 

10. Rolowanie nóżki

Delikatnie roluj nóżkę dziecka pomiędzy dłońmi. U małych dzieci należy pamiętać o ominięciu kolana (najpierw rolujemy łydkę, potem udo). Posuwaj się zawsze w kierunku od kostki do pupy.

11. Kółka na pośladkach

(Ten ruch wykonujemy dopiero jak wymasujemy obie nóżki). Dłonie z rozsuniętymi palcami (żeby objęły pośladki) wsuń pod pupę dziecka, nie unosząc go. Palcami kreśl na pośladkach kółeczka

12. Ruch zamykający

Polega na pogłaskaniu nóżki dziecka dłońmi, w kierunku od pupy do stóp. Bardzo wolno i spokojnie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.