Wszystko o pieluchach

Dawniej były tylko tetrowe, teraz niemal wyłącznie jednorazowe. Odpowiadamy na najczęstsze zadawane przez rodziców pytania na temat pieluszek.

Jak często należy niemowlęciu zmieniać pieluszkę w dzień?

W dzień - z grubsza tyle razy, ile razy się karmi, przy czym wcale niekoniecznie przed karmieniem. Jeśli dziecko jest bardzo głodne i rozdrażnione, rozsądniej będzie przewinąć je na spokojnie, już gdy się naje. Wiele zależy też od wrażliwości skóry niemowlęcia. Dziecko można przewijać nawet przy co drugim karmieniu, jeżeli tylko nie ma żadnych niepokojących objawów skórnych. Warto od czasu do czasu zajrzeć, sprawdzić, czy pupa nie jest zaczerwieniona, i dać jej się nieco przewietrzyć. Oczywiście zawsze trzeba dziecko przewinąć, jeśli zrobiło kupę.

Czy warto dla noworodka kupować pieluszki jednorazowe z wycięciem na pępek?

Można używać takich wynalazków, ale nie jest to konieczne. Tak małe dziecko przewija się bardzo często, więc często też jest okazja, by pępek wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło przeszkadzają w schnięciu kikuta pępowinowego i utrudniają jego odpadnięcie. Poza tym w tych warunkach łatwo lęgną się bakterie. Dlatego równie istotne jak częste wietrzenie i przewijanie jest przecieranie pępka 70-proc. czystym spirytusem, bo to dodatkowo przyspiesza proces wysychania. Pieluchy z otworem na pępek mogą być ewentualnie luksusowym uzupełnieniem tych procedur.

Kiedy mokra pieluszka jednorazowa rozedrze się, w środku widać żelowe kuleczki. Co to jest?

To tak zwany superabsorbent - substancja, która wchłania wilgoć i utrzymuje ją z dala od skóry dziecka, w wewnętrznej części pieluszki. Granulki zamieniają się w żel właśnie pod wpływem wilgoci.

Czy pieluszka jednorazowa może uczulić dziecko?

Owszem, to się może zdarzyć, z tym u dzieci szczególnie wrażliwych na któryś ze środków stosowanych przy produkcji pieluszek. Reakcję alergiczną może wywołać np. wybielacz dzięki któremu są one olśniewająco białe.

W sklepach można kupić tanie pieluszki o pokryciu przypominającym plastik. Czy rzeczywiście czymś się one różnią od tych droższych, markowych?

Im bardziej zewnętrzna warstwa pieluchy przypomina plastik, tym mniejszy przewiew i tym łatwiej o odparzenie delikatnej skóry pupy. Tak jak dorosły nie wytrzymałby długo w plastikowej bieliźnie, tak dziecku nie jest zbyt komfortowo w pieluszce z plastiku. Jeśli zależy nam na oszczędności, lepiej używać pieluch tetrowych, a jednorazowych od czasu do czasu.

Co to są jednorazowe pieluchomajtki?

Jak sama nazwa wskazuje, to skrzyżowanie pieluch z majtkami. Nie zapina się ich na dziecku, tylko wkłada jak majteczki (nie mają rzepów ani kleju). Przeznaczone są dla maluchów, które już biegają. Są wygodniejsze dla dziecka (bo się mocno trzymają), ale i dla nas, bo łatwiej je nałożyć ruchliwemu maluchowi. Niestety są droższe od zwykłych pieluch.

Skąd się wzięły pogłoski o złym wpływie jednorazówek na płodność?

Taka opinia mogła się wziąć stąd, że wysoka temperatura nie służy jądrom. Naukowcom nic jednak o takim wpływie pieluch na męskość nie wiadomo.

W jakich sytuacjach przydają się pieluszki tetrowe?

Pieluchy jednorazowe są wygodniejsze, natomiast tetrowe - tańsze (nawet biorąc pod uwagę koszty prania), bardziej ekologiczne, a także lepsze dla tych alergików, którzy źle reagują na pieluchy jednorazowe. Dodam, że istnieje też frakcja radykalnych zwolenników pieluszek tetrowych, którzy uważają, że tylko one nadają się dla noworodka.

W czym najlepiej prać pieluszki tetrowe?

Raczej w specjalnych proszkach dla dzieci lub dla alergików, choć należy uważnie obserwować skórę dziecka i ewentualnie zmienić proszek, gdyby coś było nie tak. Piorąc w pralce, koniecznie trzeba dwukrotnie włączać pełny cykl płukania. Nie należy natomiast dodawać do wody żadnych zmiękczaczy ani płynów do płukania. Żeby zmiękczyć pieluchy, można je prasować. Oczywiście dotyczy to noworodków, młodszych niemowląt i nadwrażliwców.

A do czego może się przydać pielucha flanelowa?

Zastosowań ma wiele! Jest przyjemna w dotyku i przyda się i do położenia na przewijaku, i jako awaryjny ręczniczek. Latem polecam ją na spacer, gdy jest ciepło i wychodzimy na dwór z bardzo lekko ubranym niemowlakiem. Flanelowa pielucha świetnie zastąpi wówczas cienki kocyk.

Czy dziecku można założyć pieluchę jednorazową na basenie?

Lepiej jest kupić specjalne pieluszki do kąpieli, które znacznie wolniej nasiąkają wodą, no i nie przepuszczają niemiłej zawartości na zewnątrz.

Jak często trzeba przewijać dziecko w nocy?

Dobrze, jest, przewijając dziecko ostatni raz przed snem, nałożyć mu na pupę grubą warstwę kremu ochronnego, a potem, jeżeli tylko śpi, nie budzić go, nawet jeśli czujemy, że w pieluszce pojawił się solidny ładunek. Jeżeli jednak mamy w domu wyjątkowego wrażliwca, wtedy sam energicznie da nam znać, kiedy przestanie się czuć komfortowo.

Pieluszka bez tajemnic

Oto coś dla wszystkich ciekawych, "co jest w środku".

- Bezpośrednio do ciała dziecka przylega warstwa włókniny, która przepuszcza wilgoć tylko do środka pieluszki. Czasem pokryta jest ona dodatkowo cieniutką warstewką balsamu, który pielęgnuje skórę dziecka.

- W środku znajduje się warstwa chłonąca składająca się z pulpy celulozowej, czyli miękkiego wkładu, w którym jest superabsorbent (substancja wiążąca wilgoć). Niektóre pieluszki mają jeszcze dodatkową warstwę ze specjalnie zmodyfikowanych włókien celulozowych, które wchłaniają ciecz jak gąbka i rozprowadzają ją wzdłuż, wewnątrz pieluszki. Jedna z firm opracowała nawet technologię, która pozwala na lepsze wchłonięcie luźnej kupki.

- Warstwa zewnętrzna - powinna być przewiewna, ale jednocześnie nie pozwalać wilgoci wydostać się na zewnątrz.

- Anatomiczny kształt, ściągacz w pasie oraz rzepy (które można odpinać i zapinać wielokrotnie) lub taśmy (raczej jednorazowe) umożliwiają dopasowanie pieluszki do dziecka oraz chronią przed wydostaniem się zawartości.

- Gumki ściągające i falbanki przy nóżkach - również zabezpieczają przed wydostaniem się zawartości na zewnątrz.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.